Daugavpilī aizvadīts pirmais tautastērpu gājiens

Autors: Katrīna Grietiņa - 10 maijs, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

4. maijs Daugavpilī tika atzīmēts īpaši – līdztekus Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai pirmo reizi tika rīkots tautas tērpu gājiens ‘‘Uzvelc savu tautastērpu par godu Latvijai!”. Tajā varēja piedalīties ikviens kolektīvs, kurš vēlējās, un kopā pulcēja vairāk nekā 400 dalībnieku. Pasākumā piedalījās kolektīvi no visas Latvijas, demonstrējot gan visiem pazīstamos latviešu tautas tērpus, gan arī arheoloģiskos un mazākumtautību tērpus.

Daugavpilī norisinājies unikāls gājiens „Uzvelc savu tautastērpu par godu Latvijai!”, kas veda no Stacijas laukuma pa gājēju ielu līdz Vienības laukumam. Gājienā savus tautiskos tērpus rādīja kolektīvi un biedrības no Rīgas, Jēkabpils apkārtnes un visas Latgales.

Aleksandrs Lubāns ‘‘Kroma Kolna brouliste’’ vadītājs

Mēs arī mēģinam atbalstīt Daugavpili, jo tas ir Latgalē, Rīgā jau pietiek cilvēku. Šeit mēs tiešām atbraucam uz savu iniciatīvu, pieteicāmies, bija smuki.

Agnese Medne Vidējās paaudzes kopa ‘‘Jedritvai’’ vadītāja

Tas ir vesels rituāls, tā ir tāda svinīga sajūta, gatavot to tautas tērpu ir svinīga sajūta, sakārtot to svētkiem, mēs izvelkam dažreiz tādus ļoti ilgi stāvējušas, nolietotus un kodēm ēstus brunčus, tad mēs sakārtojam un ar lepnumu rādām, cik mēs bagāti patiesībā esam.

Līdzās latviešu tautas tērpu daudzveidībai gājienā bija redzami arī mazākumtautību tērpi – piemēram, Baltkrievijas tautas tērpi un Polijas dažādu reģionu tradicionālie kostīmi.

Milana Daugavpils Vienības nama poļu kultūras centra pārstāve

Es, kad vispār uzzināju par gājienu, es uzreiz sapratu, ka jāpiedalās, jo tā ir fantastika kopības sajūta šajos svētkos, būt kopā, parādīt savu kultūra, kas ir poļu kultūra, un ir fantastiski, ka šāda iespēja būt kopā šodien.

Gājienā valdīja īsta tērpu dižošanās – dalībnieki ar lepnumu demonstrēja savus tautas tērpus, un daudzi labprāt dalījās arī ar stāstiem par to izcelsmi un nozīmi.

Milana Daugavpils Vienības nama poļu kultūras centra pārstāve

Šodien man ir uzvilkts Krakovas kostīms, es esmu no tautu deju kolektīva ‘‘Kukalečka’’, kur kādreiz dejoju, un tas ir tāds skaists, svinīgs kostīms, kas ir tā saucamais ‘‘Norodovstrui’’, jo tie, kuri ir reģionā, tie ir reģionālie, bet šis ir tāds krāšņs, tāds ļoti cēls.

Agnese Medne Vidējās paaudzes kopa ‘‘Jedritvai’’ vadītāja

Mans tautas tērps, šie konkrēti ir Kārsavas brunči, savā laikā austi tepat Kārsavā, viņiem pat ir rūpnieciskā šilitīte, tie gan bija citi laiki, bet šiem laikiem viņi ir saglabāti, mēs vēl joprojām ar tiem lepojamies.

Rīgā tautas tērpu gājiens notiek jau kopš 2016. gada, un to organizē Tautas tērpu centrs “Sēnā klēts”. Tieši no šī pasākuma iedvesmu smēlās arī Daugavpils “Vienības nams” Latviešu un latgaliešu kultūras centrs.

Inga Lubāne ‘‘Kroma Kolna brouliste’’ pārstāve

Tā kopības sajūta, un ne tikai teiksim, ka tikai Rīgā ir, bet arī Daugavpilī, Latgalē tāds pirmo reizi ir, tāds pasākums, domāju atbalstīt pašiem savu vietu, kur dzīvojam savu novadu.

Gājiens noslēdzās Vienības laukumā, kur izskanēja svinīgas uzrunas, bet par muzikālo noskaņu parūpējās folkloras kopa “Svātra”, izpildot dažādas latviešu tautasdziesmas.

Dalies:

Situācija uz Latvijas – Baltkrievijas robežas kļūst saspringtāka

Preiļu novadā godina nozares speciālistus

Līdzīgi raksti