Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā aizvien stiprāk tiek regulēta kiberdrošības nozare. Lai izvairītos no kibernoziegumiem un pasargātu kā valsts iestādes, tā arī citas organizācijas, pērn tika pieņemts likums, kas paredz, ka noteiktām organizācijām būs jāpilda kiberdrošības pienākumi kā riska pārvaldība, incidentu atpazīšana, datu aizsardzība un darbinieku apmācība. Lai parūpētos par spēju pildīt likuma prasības, Rīgas Tehniskā universitāte rīko jauno kiberdrošības speciālistu mācības, pēc kurām viņi dosies praksē uzņēmumos, jo īpaši reģionos, sniedzot atbalstu kiberdrošības uzlabošanā.
Vēl līdz 14. aprīlim uzņēmumi var pieteikties kiberdrošības speciālista pakalpojumiem, aizpildot anketu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKOwxrcOoL0Je2c6S55kt9dGo6ENlxctv-N61hEnQlVFaR7w/viewform
Jaunie kiberdrošības speciālisti Rēzeknē pulcējušies gan no Rīgas, gan no citiem tuvākiem reģioniem. Viņi apmācīti trīs specializācijās – kiberdrošības pārvaldība, incidentu pārvaldība un kiberdrošības izglītība.
Vladislavs Minkevičs RTU pasniedzējs IT jomā
Kiberdrošības speciālistam mūsdienās ir jābūt cilvēkam orķestrim, jo viņam gan no juridiskā viedokļa ir jāsaprot, kas ir tie aizsargājamie dati. Jāmāk lietotājam pastāstīt par sarežģītām lietām vienkāršiem vārdiem. Tad arī jābūt tehniskam speciālistam.
Praksē viņi spēs novērtēt kibedrošības riskus, izstrādāt to pārvaldības plānu, izglītot organizāciju darbiniekus un reaģēt uz potenciāliem draudiem. Lielākoties tie ir informācijas tehnoloģiju darbinieki ar pieredzi.
Margita Deičmane Jaunā kiberdrošības speciāliste no Aizkraukles
Esmu tā saucamais “IT support” – palīdzu tikt galā darbiniekiem ar datorproblēmām. Veicās normāli, jo mēs runājam par lietām, kuras it kā ir zināmas, ir saprotamas. Sarežģītākās lietas, droši vien, ir tā melnā bilde ar baltiem burtiem.
Mihails Kijaško Jaunais kiberdrošības speciālists no Rēzeknes
Tev ir 24/7 darba laiks, tāpēc nevajag domāt, ka tas ir viegls amats. Jākontrolē, lai visas sistēmas būtu atjaunotas laicīgi. Lai tiešām mainītu paroles, nevis tā, vienu un to pašu uz riņķi. Grūtākais laikam ir tas cilvēkfaktors. Cilvēki negrib ievērot hibrīdhigiēnu.
Pēc mācībām jaunajiem kiberdrošības speciālisti jāiziet prakse. Lielākā daļa praktizēsies esošajās darba vietās, taču citi uzņēmumus vēl meklē. Lielāks uzsvars uzņēmumiem reģionos, kā arī uz tām iestādēm, kuras skars kiberdrošības likums – valsts un pašvaldību iestādes, ūdens un elektronenerģijas piegādātājus, bankas un veselības aprūpes uzņēmumus.
Ieva Ilvesa Mācību idejas autore, padomniece Ukrainas digitālās transformācijas ministrijā
Tiem uzņēmējiem, kas ietilpst šī likuma regulējuma ietvaros, viņiem šis būs obligāts, ja. Un faktiski ar šo speciālistu palīdzību viņi soli pa solim šis obligātos nosacījumus spēs sakārtot. Mēs nevarēsim iedot visticamāk speciālistu šobrīd, kas var izdarīt pilnīgi visas likuma prasības, bet likuma prasībās faktiski ir soli pa solim – sākot no procesa pārvaldības līdz tehniskam risinājumam.
Margita Deičmane Jaunā kiberdrošības speciāliste no Aizkraukles
CERT pie sevis raksta, kāds patiesībā kiberkarš iet vaļā. Tikko tu iedziļinies tajos jautājumos un saproti, cik ļoti apdraudējumi no visām pusēm nāk mums virsū. Tad top skaidrs, ka vajag kiberdrošības speciālistu uzņēmumā.
Kopumā šī gada pavasara mācībās piedalās vairāk nekā 100 interesentu. Jauno kiberdrošības speciālistu kursi turpināsies. Rīgas Tehniskās universitātes mērķis ir apmācīt aptuveni 300 šādus speciālistus.