Baltijā pirmo reizi organizē airēšanas nodarbības bērniem ar īpašām vajadzībām

Autors: Katrīna Grietiņa - 3 aprīlis, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Arvien vairāk pievērš uzmanību jauniešiem ar īpašām vajadzībām, cenšoties viņus iekļaut jebkurā nodarbē. Daugavpils valstpilsētas pašvaldība kopā ar Panevežas un Liepājas valstspilsētas pašvaldību īsteno mazaizsargāto bērnu sociālā iekļaušana ar airēšanas un drošas uzvedības uz ūdens aktivitātēm.

Apvienojoties trīs pilsētu pašvaldībām, īstenots unikāls sociālās iekļaušanas projekts, kura mērķis ir iesaistīt jauniešus ar īpašām vajadzībām, īpaši ar garīgās veselības traucējumiem, airēšanas nodarbībās un mācīt drošu uzvedību uz ūdens.

Santa Upīte Projekta vadītāja

Kā redzam tendences parādās, ja runājam par iekļaujošo izglītību, parādās arī bērni ar invalidāti tieši profesionalajās ievirzes skolā.

Projektā paredzētas ne tikai praktiskās nodarbības, bet arī airēšanas bāzes izveide un treneru apmācības.

Viktors Haruns smailīšu airētāju treneris

Sākām mācīties, apmeklēt dažādus kursus, seminārus, projekta ietvaros mums bija 3 lielas apmācības, tagad daudz vieglāk atrast to pieeju bērniem, pielāgot slodzi, uzdevumus un vingrinājumus šiem bērniem.

Tieši pēc treneru iniciatīvas ir radies projekts, jo viņi apzinās tā nozīmi – iespēju iegūt praktiskas zināšanas un pieredzi darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām.

Ēriks Ševčenko Daugavpils sporta skolas direktors

Mēs zinam, ka šie bērni ir nedaudz savādāki kā parastie bērni, tāpēc mēs gribējām gan palīdzēt, mēs gan gribējām mūsu treneriem paaugstināt kvalifikāciju, ko viņi nākotnē varētu kaut kur citur realizēt.

Viktors Haruns smailīšu airētāju treneris

Tagad es pavisam citādāk redzu šos bērnus, tagad es pats varu saprast, kā viņi uztver šo pasauli, kā viņi redz, kā viņi dzird mūs, kā viņi reaģē uz dažādām lietām, uz slodzi, vingrinājumiem, kad viņi priecājas, kad viņiem ir grūti.

Bērniem un jauniešiem paredzētas 15 nodarbības sporta zālē un baseinā, bet, iestājoties siltākam laikam, treniņi turpināsies Stropu ezerā. Šobrīd jau ir pabeigta puse no nodarbībām.

Viktors Haruns smailīšu airētāju treneris

Pirmājā nodarbība bija ļoti svarīgi atrast komunikācija ar bērniem, to pieeju, lai viņi arī nebaidītos no mums. Izdevās jau uzlabot koordinācijas spējas, pats galvenais šiem bērniem ir grūti koordinēt savas kājas, rokas, mēs strādājam tieši pie tā.

Arī bērnu vecāki ir priecīgi par šādu iespēju, viņi atzīst, ka nodarbības bērniem ar īpašām vajadzībām tiek piedāvātas reti. Kā galveno problēmu viņi izceļ kvalificētu treneru trūkumu, kuri spēj strādāt ar šādiem bērniem.

Natālija audzēkņa mamma

Man ir svarīgi, lai mans bērns būtu socializēts, un tieši šis projekts viņam palīdz dažādās jomās, jo viņš komunicē ar treneriem, viņš komunicē ar citiem bērniem tieši treniņa apstākļos.

Nataša audzēkņa mamma

Viņš ļoti vēlas iziet pie ūdens virs atklātām debesīm, viņš vēlas ne tikai būt baseinā, bet doties tieši uz ezeru, airēt ar kajaku.

Rudenī paredzētas sacensības, kurās jaunieši varēs izmēģināt un pierādīt iegūtās prasmes, sacenšoties savā starpā. Gan vecāki, gan treneri cer, ka šāda veida nodarbības turpināsies arī pēc projekta.

Ēriks Ševčenko Daugavpils sporta skolas direktors

Uz doto brīdi mēs izvērtējam, kā bērni reaģē uz slodzi, kā viņi reaģē uz treneriem, uz treniņiem, uz infrastruktūru un bāzi. Mēs secinam, ka tas tiešām būs nepieciešams un plānojam izveidot interešu izglītību.

Daugavpils sporta skola ir pirmā no trim partneriem, kas jau uzsākusi praktiskās nodarbības, un tādēļ dalās pieredzē ar kolēģiem no Liepājas un Panevežas. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība, un tā kopējās izmaksas ir pusmiljons eiro.

Dalies:

Latgales audzēknis triumfē starptautiskā animācijas festivālā

Izstāde kā mācību stunda

Līdzīgi raksti