Putnu dienā skolēni izglītojas un izkar putnu būrīšus

Autors: Marta Puzāka - 1 aprīlis, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jau otro gadu uzņēmums “Latvijas valsts meži” Rēzeknes skolu jauniešiem organizē pasākumu “Putnu diena”. Šoreiz Rēzeknes 5. pamatskolas 7. klases jaunieši kopā ar ekspertiem devās Ančupānu mežā izkārt putnu būrīšus, apgūt jaunas zināšanas par būrīšu pareizu izgatavošanu un putnu daudzveidību Latvijā. Pēc pārgājiena mežā un izglītojošu spēļu izspēles, skolēni ļāvās arī atpūtai mežā.

Ančupānu mežs piepildās ar jauniem putnu būriem – tos kokos izkar uzņēmuma “Latvijas valsts meži” un Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji kopā ar Rēzeknes 5. pamatskolas 7. klases skolēniem. Kādam tā ir pirmā pieredze, cits to jau darījis vecāku pavadībā.

Kristaps Mežatučs LVM Ziemeļlatgales reģiona vecākais mežkopības meistars

Šī ir lieliska iespēja jauniešiem redzēt putnu būru darba procesu, kā arī piedalīties tajā. Arī izglītoties un pavadīt dienu svaigā gaisā aktīvi darbojoties.

Kristens Zeps Rēzeknes 5. pamatskolas 7. klases skolēns

Es atceros, ka mēs ar tēti piecu gadu vecumā taisījām putnu būrīšus un braucām pie vecmammas tos karināt ābelē.

Pasākuma mērķis ir izglītot jauniešus kā par putnu būrīšu parametriem, tīrīšanu, pareizu uzstādīšanu un vietu, tā arī par putniem Latvijā. “Latvijas valsts mežos” putnu būrus parasti izvieto vidēja vecuma priežu audzēs, uz viena hektāra izkarot no četriem līdz astoņiem būrīšiem. Svarīgs nosacījums – putnu būrīšiem jābūt izveidotiem no neapstrādāta materiāla.

Par izmēru – kā ir ar izmēru? Liels. Jā, tas šaurs tā kā priekš mazajiem dobumperētājiem, bet garš. Tātad – ne šis, ne tas.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Katram putniņam ir vajadzīgs citādāks būrītis. Putniņam, kurš ir mazāks, ir vajadzīgs mazāks būrītis ar mazāku skreju, ar jumtiņu. Lielākam putniņam attiecīgi lielāks. Arī puļķītis, kuru parasti visās animācijas filmās parāda, ka putniņš sēž un tā puļķīša ļoti priecīgs par to, ka viņam ir būrītis – animācijas filmās diemžēl parāda to nepareizo. Puļķītis galīgi nav vajadzīgs, jo tur visādas plēsoņas par pielīst klāt un iznīcināt perējumu.

Kristaps Mežatučs LVM Ziemeļlatgales reģiona vecākais mežkopības meistars

Putnu būrus mēs tīrām perēšanas perioda beigās, kas parasti ir vēls rudens. Putnu būru tīrīšanu veicam piecu gadu periodā pēc to uzstādīšanas. Nāk pakalpojuma sniedzējs, noņem putnu būri, iztīra un tad nākošajā sezonā putnu būris ir gatavs jaunu viesu uzņemšanai.

Elīna Rēzeknes 5. pamatskolas 7. klases skolniece

Man visvairāk patika karināt būrīšus, jo tas ir grūti, bet ļoti interesanti arī. Lai viņi varētu tur dzīvot, jo, kā es zinu, daudzos kokos nav dobumu, kur varētu dzīvot. Tie, kas karina putnu būrus, dot tiem vairāk vietas, kur dzīvot.

Tāpat jaunieši ar īpašas spēles palīdzību mācījās atpazīt 15 putnus Latvijā pēc to balsīm.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Skolēniem zināšanas ļoti dažādas – kāds zina ļoti daudz, kāds zina ļoti maz. Dzērvi gandrīz katrs ir redzējis un dzirdējis, jo dzērvju šobrīd ir ļoti daudz. Stārķus cilvēki zina, kā tie izskatās. Bērniem arī bija ļoti interesanti uzzināt tos faktus, ka Latvija, tāpat kā pārējās Baltijas valstis, Polija, ir tieši tās, kur balto stārķu ir visvairāk.

Kristens Zeps Rēzeknes 5. pamatskolas 7. klases skolēns

Mēs šodien mežā esam bijuši un klausījušies, kā dzied putni, esam karinājuši putnu mājiņas. Mums ir stāstījuši, kā putni tiek iekšā, kāpēc nav jābūt apstrādātai putnu mājiņai. Putni kā draugi ir labi, jo tie var pamodināt vai ar tevi satikt rītu, dziedot. Tu vari paklausīties melodijas. Tie varētu būt tādi kā tuvākie radinieki, ja tādu nav.

Audzēkņi uzsver, ka ieteiktu arī citiem piedalīties līdzīga veida pavasara aktivitātēs. Pēc atpūtas pie dabas nedrīkst aizmirst sakopt vietu un atstāt kārtību pēc sevis.

Dalies:

Daugavpilī atklāj plakātu izstādi par 2020.gada notikumiem baltkrievijas teritorijā

Latgales audzēknis triumfē starptautiskā animācijas festivālā

Līdzīgi raksti