Pierobežā apgūst jāšanas sporta pamatprasems

Autors: Marta Puzāka - 24 marts, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Jāšana ir gana aktuāls sporta veids, un to var apgūt aptuveni 100 vietās Latvijā. Kā norāda speciālisti, pieprasījums pieaug, taču nepieciešams nodrošināt arī vairāk atbilstošu sporta zirgu.  Pašā  Latvijas – Baltkrievijas pierobežā zirgu sētā “Klajumi” pulcējas jaunietes no dažādiem Latvijas reģioniem, lai apgūtu jaunas prasmes un uzlabotu meistarību.

“Klajumu” sētas zirgi tiek gatavoti treniņam – nometnes meitenes viņus rūpīgi saķemmē, notīra un apseglo, lai gaidāmais treniņš būtu izdevies.

Ksenija Nometnes dalībniece no Liepnas

Šī ir ķēve, viņu sauc Berta. Viņā ir Lietuvas. Viņa ir tāda masīva, un viņu parasti izmanto nevis kā priekš parastās jāšanas, bet vingrošanai. Viņai liek kordas – tas ir tāds garš striķītis vienā vārdā un uz tā sēžas jātnieki un vingro.

Nometnē pierobežā piedalās septiņas pusaudzes no visas Latvijas – Rīga, Jēkabpils, Gulbene, Daugavpils un citām vietām. Lielākoties meitenes nometnē bijušas jau iepriekš un ikdienā aizraujas ar zirgu sportu.

Lana Nometnes dalībniece no Jēkabpils

Šeit pēdējo reizi biju 2023. gadā un es ļoti sen te nebiju. Gribēju vēlreiz sajust tās emocijas, kuras bija man diezgan sen. Es braukāju uz stalli, jāju stallī “Ūsiņš”. Tur es jāju varbūt gadu ar pusi.

Viktors Piļščikovs Zirgu sētas “Klajumi” saimnieks

Šeit ir sapulcējušies zirgu mīļi, cilvēki, kas slimo ar zirgu vīrusu. To var redzēt, ka viņi pavada laiku ar zirgiem. Šajā nometnē mēs tieši koncentrējam uzmanību uz to un vēršam visus treniņus, pakārtojam tā, lai cilvēks vairāk varētu būt saliedētāks ar zirgu.

Līdzās teorētiskām zināšanām par zirgu kopšanu un izmantošanu, jaunietes praktiski apgūst un uzlabo zirgu vadību, šķēršļu joslas pārvarēšanu. Tāpat arī vingro uz zirga un dodas pārgājienos.

Agnese Nometnes dalībniece no Ulbrokas

Principā trenējas līdzsvars un sajūtas, kā tu sēdi uz zirga. Mēs rikšojam, lēkšojam. Šajā nometnē mēs nelecam, bet vispār lec.

Lana Nometnes dalībniece no Jēkabpils

Es braukāju uz sacensībām un lecu mājās līdz 85 centimetriem. Esmu apguvusi labāk manēžrikšus, uzpumpēt vairāk kājas.

Viktors Piļščikovs Zirgu sētas “Klajumi” saimnieks

Pie mums viņi paši iet pēc zirga, noķer zirgu, atved, iztīra. Komunicējot ar zirgu, tu sāc saprast, cik viņš ir liels, kur viņam patīk, kur nepatīk. Ir ļoti svarīgi sajust tādu saikni. Protams, tās pamatgaitas – lai ir soļi, rikši, lēkši.

Latvijas Jātnieku federācijā norāda, ka jaunatnes vidū pērn organizētas 17 nacionāla mēroga sacensībās, kurās piedalījies 861 sportists. Jauniešu skaits, kuriem tas ir tikai hobija līmenī, ir vēl lielāks. Pieprasījums ir, bet profesionālu sporta zirgu varētu būt vairāk. Augstas šķirnes zirgs var izmaksāt piecus tūkstošus eiro un klāt nāk arī uzturēšanas izmaksas.

Anita Mangale LJF ģenerālsekretāres palīgs

Vienmēr var būt vairāk augstākas kvalitātes zirgu, bet kas par to maksās? Augstas kvalitātes zirgam ir vajadzīgs arī jātnieks. Tas ir tā kā ar sporta mašīnu – jebkuru amatieri neiesēdināsi sporta mašīnā, lai viņš tagad brauc.

Latvijā ir vairāk nekā 100 zirgu staļļu, kas piedāvā apmācības. Latgalē ir vismazāk – vien septiņi.

Anita Mangale LJF ģenerālsekretāres palīgs

Atkarīgs no reģiona un tradīcijām. Teiksim, Rīgā ir pietiekami pieprasīts šis sporta veids. Ap Rīgu, Pierīgā ir ļoti daudz staļļu.

Pērn iegūtās medaļas Parīzes paralimpiskajās spēlēs ir liels stimuls jauniešiem pierādīt sevi jāšanas sporta veidā.

Dalies:

Satversmes tiesa reģionālās vizītēs izglītos jauniešus

Viļakas pusē piemin deportācijās izsūtītos

Līdzīgi raksti