Lietu bibliotēkas visā pasaulē guvušas atzinību aprites ekonomikas un vietējās kopienas attīstībai. Latvijā tapusi otrā lietu bibliotēka, un tas paveikts Līvānu novada Multifunkcionālajā jauniešu inciatīvu centrā “Kvartāls”. Lietu krājumos atrodami mūzikas instrumenti, galda spēles, virtuves piederumi, šujmašīnas un daudz kas cits hobijiem, dažādu prasmju attīstībai un lietderīgai laika pavadīšanai.
Lietu bibliotēkā Līvānos jaunieši ne vien aktīvi aizņemas, piemēram, mūzikas instrumentus, šujmašīnas un galda spēles, bet arī atnes to, kas pašiem nederīgs.
Viens jaunietis piedāvāja savu ukuleli. Viņš laikam iemācījās jau vai nebija vairs aktuāli mājās un tad piedāvāja atnest smuku, jaunu foršu instrumentu.
Marija Drīksna Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “Kvartāls” vadītāja
Praksē tas ir pierādījies, ka jaunieši ekonomē savu resursu, domā zaļi un varbūt kādu priekšmetu – to pašu šujmašīnu, ja viņam vajag izmantot tikai vienu reizi un tad viņš neies pirkt veselu šujmašīnu dēļ kaut kāda rokdarbu meistarojuma. Šeit padarbojas, saprot, ka ir ok, varu pirkt, patīk, vajag. Vai arī tieši otrādāk – bija forša pieredze vienreiz, vairāk nevajag.
Inventārs ir ļoti plašs, veidots no dažādu organizāciju ziedojumiem un sadarbībām. Vispieprasītākās šobrīd ir foto un video kameras.
Ar to ir jāmāk rīkoties. Jāsaprot tie uzstādījumi. Man personīgi ir tāda attieksme, ka jūs mēģināt, mēģināt, kamēr jūs paši atrodat. Izaicinājumu iedod.
Marija Drīksna Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “Kvartāls” vadītāja
Dažreiz jaunieši saka – “Es pat gribētu fotografēt un pamēģināt, kā tas ir, bet nevaru izpausties, jo kameras ir dārgas”. Mēs piedāvājam savu inventāru un ir jaunieši, kuriem riktīgi tas ir iepaticies un riktīgi pēc tam fotografē patstāvīgi ne tikai jauniešu centra ietvaros.
Latvijā pirmo lietu bibliotēku izveidojis Gētes institūts Rīgā, sekojot piemēriem daudzās citās attīstītās pasaules valstīs. Lietu bibliotēkas noder vietējiem, mazina mājās glabāto lietu daudzumu.
Evija Ozola – Ozoliņa Lietovelreiz.lv veidotāja, biedrības “Zero Waste Latvija” pārstāve
Lietu bibliotēka sevī ietver tādu lietu krājuma maiņa, kāda varētu teikt līdzšinējās zināmajās bibliotēkās ar grāmatām. Kad mēs izlasām, mēs nododam atpakaļ krājumā un mēs varam saņemt nākamo.
Marija Drīksna Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “Kvartāls” vadītāja
Te nav tas princips neuzticēties jaunietim, ka ārprāts, kaut ko saplēsīs. Mums visiem var kaut kas gadīties un nekas nav mūžīgs. Mēs ar to rēķināmies, mēs to apzināmies.
Gan abas Latvijas lietu bibliotēkas, gan arī dažādas citas organizācijas, koprades telpas, apmaiņas un labdarības punkti savu lietu krājumus un pakalpojumu iekārtas publicējušas platformā www.lietovelreiz.lv.
Evija Ozola – Ozoliņa Lietovelreiz.lv veidotāja, biedrības “Zero Waste Latvija” pārstāve
Veicināt iedzīvotājam to pāreju no patēriņa kultūras uz tādu koplietošanu, lietu ilgtspējīgāku lietošanu un bieži vien uz pakalpojuma izvēli preces vietā. Dabiski jebkas, ko mēs nopērkam, beigās kļūst par atkritumiem. Ja tās pašas galda spēles dzīves laikā lieto 50 cilvēki vai viena ģimene, tad ir šī atšķirība, cik resurss ir bijis lietderīgi izmantots.
Šobrīd platformā lietas var iegūt tikai no dažiem Latvijas reģioniem, piemēram, Valmieras, Cēsīm, Dobeles, Kuldīgas. Nākotnē cerēts, ka lietu apritē iesaistīsies vairāk organizāciju un topošo lietu bibliotēku no visiem novadiem.