Iespēja ne tikai vienkārši apskatīt vairākus simtus gadus vecus mūzikas instrumentus, bet arī iepazīties ar to stāstiem, pataustīt 3D instrumentu figūras un dzirdēt interektīvās instrumentu skaņas, šādu izstādi veltītu savai simtgadei piedāvā Latvijas Nacionālās rakstniecības un mūzikas muzejs, kas nu atceļojusi arī uz Latgali.
Izstāde pakārtota sešu instrumentu veidu grupām, apskatot mūzikas instrumentus no 18. gadsimta līdz pat 21.gadsimtam. Katrai grupai ir savs atsevišķs stāsts. Izstādes atklāšanā papildus apmeklētājiem bija unikāla iespēja dzirdēt vienu no kolekcijas instrumentiem skanam dzīvajā izpildījumā.
Jēkabs Nīmanis izstādes skaņas dizainers
Šeit ir viens eksponāts, kurš dzīvs un elpo, un rada skaņu, un tas ir Hamona ērģeles 37. gada VEF ražotās, man bija prieks, ka Jānis Veļečko bija nospēlējis šeit vairākus skaņdarbus ar mums šodien kopā.
Iepriekš izstāde jau bija apskatāma koncertzālē “Lielais dzintars” Liepājā, bet Latgales vēstniecībā “Gors” tai pievienojušies arī pāris Latgales autoru mūzikas instrumenti – Jāņa Žugava darinātās stabules – viena no koka, viena no māla, un Aleksandra Maijera skaņu rīki – labilafons un svilpavnieki.
Iveta Ruskule LNRMM direktore
Mums ir veselas vairākas paaudzes, ir būvējuši visu, teju visa veidu instrumentus, un šī te būvniecības tradīcija turpinās līdz pat mūsu dienām. Jāapzinās savas kultūras vērtības, un tās ir tās, kas mūs veido par valsti un par tautu.
Izstāde mērķtiecīgi ceļo uz reģioniem. Tas sniedz iespēju ikvienam, tostarp tiem, kuriem mūzika ir mazāk pazīstama, atklāt tās unikālo pasauli.
Iveta Ruskule LNRMM direktore
Latvijas ļaudis, kas dzīvo reģionos, ne vienmēr aizbrauc uz Rīgu. Bet ir ļoti svarīgi šo vēstījumu un šīs te vērtības parādīt cilvēkiem pēc iespējas vairāk un plašāk Latvijā.
Raimonds Arbidāns Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas direktors
Šī izstāde pēc būtības tā ir mūsu vēsture, šie vēsturiski mūzikas instrumentu es domāju, ka viņus vajadzētu apskatīt mūsu mūzikas skolas audzēkņiem.
Tiem, kuriem mūzikas instrumenti ir mazāk pazīstami, izstādē var iepazīties arī ar dažādu Latvijā atzītu mūziķu stāstiem.
Liena Šmukste izstādes kuratore
Kādam varbūt neinteresē tur mūzikas instrumenti, bet viņiem šie stāsti, tad tos stāstus mēs varam piedzīvot, teiksim, klausoties TV ekrānos intervijas dažādas. Vai arī kāds ierauga – ā, ir Sējāna ģitāra, kāpēc viņa ir apdegusi, un sāk interesēties.
Lai iesaistītu arī bērnus un veicinātu viņu interesi par mūzikas instrumentiem, apmeklētājiem pieejamas īpašas burtnīcas ar izglītojošiem un interaktīviem uzdevumiem.
Liena Šmukste izstādes kuratore
Mums bija svarīgi veidot burtnīcu, piemēram, grāmatiņa tāda, ko var paņemt no izstādes mājās un ne tikai piedzīvot izstādi mazu brītiņu vai ilgāku brītiņu, bet aiznest mājās un vēl padzīvoties izstādē.
Izstāde Latgales vēstniecībā “Gors” būs apskatāma līdz jūnija vidum, taču nākamā tās pieturvieta pagaidām netiek atklāta.