Neizpratne par Mākslas akadēmijas Latgales filiāles likteni

Autors: Marta Puzāka - 11 marts, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē mācās studenti ne vien no Latgales, bet visas Latvijas. Viņus uzrunā Latgales vide, taču šobrīd satrauc jautājums par filiāles nākotni. Savstarpējas sarunas starp akadēmijas rektoru, padomi un filiāles pārstāvjiem nevedas, tāpat arī birokrātiskie procesi bremzē lēmumu pieņemšanu. Rēzeknieši vēlas viest skaidrību par skolas turpmāko likteni, savukārt akadēmijā norāda, ka atbalsta filiāles saglabāšanu, taču jārisina finansiālie jautājumi.

Latgales filiālē šobrīd mācās 32 studenti no visas Latvijas. Daļa vietējo, bet daļa arī to, kuri netikuši mākslas akadēmijā Rīgā vai vienkārši nevēlas dzīvot lielpilsētas burzmā.

Mārtiņš LMA Latgales filiāles tēlniecības programmas 1. kursa students no Talsiem

Cilvēki šeit ir ļoti jauki. Tā atmosfēra ir daudz mierīgāk par lielpilsētu, kas bija ļoti liels prieks. Ir pagājis tikai pus gads, bet es jūtu, ka katru dienu esmu izaicinājumos veidot kaut ko jaunu, pārbaudīt savas spējas.

Jau vairāk nekā pus gadu Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles vadību, pedagogus un studentus satrauc jautājums par filiāles nākotni. Augsto uzturēšanas izmaksu dēļ studentus varētu sūtīt mācīties uz Rīgu, bet filiāli – slēgt. Latgalē uzskata, ka tādā gadījumā samazinātos latviešu kultūras un izglītības pieejamība pierobežā.

Raimonds Platacis LMA Latgales filiāles vadītājas vietnieks

Tomēr mēs aktivizējam kultūrmākslas telpu šeit, pierobežā, reģionā kā tādā. Nodrošinām reģiona interesentiem iespēju šeit studēt, palikt reģionā, nevis doties uz Rīgu, jo ir daudzi tādi cilvēki, kas speciāli pat no Rīgas brauc uz šejieni studēt, sakot: “Es Rīgu negribu, man patīk šeit.”

Fandango Fontiens Kalita LMA Latgales filiāles gleznošanas programmas 1. kursa students no Liepājas

Kad es šeit ierados, baigi priecīgs biju, jo man Rīgā negribējās un es par tādu Latgales filiāli nebiju dzirdējis. Ir kodolīgi un, manuprāt, tas ir galvenais. Tiešām ir ģimenes sajūta, esam iedzīvojušies, visi komunicējam. Draudzējamies, ejam ballēties kopā.

Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles vadība pērn rudenī izstrādāja tās attīstības stratēģiju, tomēr to neapstiprināja un tika lūgts pārstrādāt. Nu tas ir izdarīts, kā arī ir uzrakstīta atklāta vēstule padomei un rektoram, lai sniegtu skaidrību par filiāles nākotni. Tomēr Rīgā jūtamas kominācijas problēmas un birokrātija, kas rada neskaidrības un ieildzina lēmumu pieņemšanu.

Raimonds Platacis LMA Latgales filiāles vadītājas vietnieks

Jūs izskatāt mūsu jautājumu bez mūsu klātbūtnes. Jūs pat neatbraucat uz šejieni un neparunājaties, kas te notiek. Joprojām šis jautājums tiek futbolēts no rektora uz padomi, no padomes uz rektoru. Vieni prasa vieniem, otri prasa otriem. Neviens neko nesaprot, kā šo risināt. Mēs nesaprotam, kas nav labi? Atbrauciet, parunāsim. Vai pasauciet. Runājam, sēžamies pie viena galda, nevis sarakstāmies caur e-pastiem.

Valts Ernštreits LMA padomes prieksēdētājs

Jau vairāk nekā pus gadu mēs gaidām no rektora iesniegtu kaut kādu Latgales attīstības vīziju, kuru mums tā arī nav izdevies iegūt. Vēl pirms divām nedēļām mums bija kopīga sēde ar padomi, kur kā reiz rektoram tika ļoti uzstājīgi pieprasīta vīzijas iesniegšana, jo Latgales filiāles nākotnes skatīšana ir ievilkusies.

Sazinoties ar Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru, rakstiskā komentārā viņš norāda, ka iestājas par filiāles saglabāšanu, bet šobrīd jārisina finansiālais jautājums – jāveido scenārijs un aprēķini par filiāles uzturēšanu un attīstību.

Kristaps Zariņš Latvijas Mākslas akadēmijas rektors

Latvijas Mākslas akadēmija un Latgales filiāle kā akadēmijas daļa ir akreditēta uz turpmākiem sešiem gadiem. Latvijas Mākslas akadēmijas Studentu padome kopā ar rektoru un Latvijas Mākslas akadēmijas Senātu stingri iestājas par akadēmijas Latgales filiāles attīstību.”

Valts Ernštreits LMA padomes prieksšēdētājs

Mums ir svarīgi, lai Latgales filiāle ir daļa mākslas akadēmijas un ietilpst kopējā augstskolas  attīstības koncepcijā. Lai tas nav vienkārši kaut kāda maza struktūrvienība, kura atrodas kaut kur tālu, un līdz ar to vienkārši paliek pabērna lomā.

Fandango Fontiens Kalita LMA Latgales filiāles gleznošanas programmas 1. kursa students no Liepājas

Šeit cilvēks var izcelties. Ja tu esi lielpilsētā, tad tu esi viens indivīds starp tūkstošiem indivīdu. Šeit tu esi starp 100, desmit. Tu vari izcelties, radīt, taisīt jaunu. Šeit es taisu festivālus, karnevālus.

Latvijas mākslas akadēmijas Latgales filiālē studentiem ir iespēja izvēlēties mācības trīs apakšnozarēs kā glezniecība, grafika un tēlniecība. Jāpiebilst, ka šobrīd filiālē vāc arī parakstus par tās saglabāšanu.

Dalies:

Balvu zupas virtuvē ik dienu porciju saņem ap 70 trūcīgie

Rotko muzejā atklāta pavasara izstāžu sezona

Līdzīgi raksti