Visā pasaulē atzīmē dzirdes dienu

Autors: Katrīna Grietiņa - 4 marts, 2025 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules dzirdes diena, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzirdes veselībai un pieejamībai. Spēja dzirdēt ne tikai tagad, bet arī nākotnē ir cieši saistīta ar savlaicīgām un regulārām rūpēm par dzirdi jau šodien. Dzirdes pasliktināšanos var ietekmēt dažādi faktori, tomēr cilvēki nereti nepievērš tam pietiekamu uzmanību un pārbauda dzirdi retāk, nekā būtu nepieciešams. Tāpēc Surdotehniskās palīdzības centrs vairākās vietās Latvijā piedāvāja bezmaksas iespēju pārbaudīt dzirdi.

Surdotekhniskās palīdzības centri atrodas dažādās Latvijas pilsētās, arī Rēzeknes iedzīvotāji izmantoja iespēju bez maksas pārbaudīt dzirdi.

Doreta Zeltiņa Rēzeknes iedzīvotāja

Es pirmo reizi biju, nu ļoti interesanta pieredze, protams. Ja ir tāda iespēja atnākt un veikt tādas pārbaudes, ļoti interesantas, tad nezināju, ka tā vispār var.

Inese Višņakova Rēzeknes iedzīvotāja

Kā jau visi cilvēki laikam griežas lielāko daļu tad, kad kaut kādi, teiksim, traucējumi vai arī veselības problēmas. Ja godīgi pa šo laiku es pirmoreiz izmantoju tādu iespēju, un ļoti labi, ka tādas ir iespējas, jo cilvēki tomēr, es domāju, labprāt tādu izmantos.

Surdotehniskās palīdzības centra misija ir veidot tādu sabiedrību, kurā ikviens cilvēks ar dzirdes traucējumiem var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Latvijā pēc statistikas datiem aptuveni 5% cilvēkiem, kas ir ap 90 000 cilvēku, ir dzirdes traucējumi. Šī tendence gan Latvijā, gan pasaulē strauji pieaug.

Rita Legzdiņa Audiologopēde

Pasaules veselības organizācija kā otru tādu būtiskāko vides kaitīgo faktoru min tieši troksni aiz vides piesārņojuma. Tendence ir jauniešiem īpaši arī cilvēkiem līdz 35 gadiem bieži lietot audioaustiņas, izklaidēties ļoti skaļos trokšņos.

Inese Višņakova Rēzeknes iedzīvotāja

Jaunieši, tie jau tie laikam, kas tikai, ja sāp, griežas, viņi nelabprāt varbūt ietu tā lieku reizi pārbaudīties, bet es domāju, ka viņiem tomēr vajadzētu to izsekot, jo viņi ļoti izmanto austiņas šobrīd jau vairākus gadus un pastiprināti, un ilgstoši.

Faktori, kas ietekmē dzirdes paslitināšanos ir ne vien trokšņaina vide un infekciju slimības, bet ģenētiskā pārmantošana, ototoksisku medikamentu lietošana, augsts asinsspiediens, arī smēķēšana.

Rita Legzdiņa Audiologopēde

Bieži paši cilvēki pat nepamana, tos dzirdes traucējumus konkrētam cilvēkam pamana ģimene, apkārtējie, kad šis cilvēks griež skaņu skaļāk televizoram, radio, varbūt pats uzvedas skaļāk. Ja cilvēks ilgstoši nesadzird, tad arī mūsu šie dzirdes centri smadzeņu garozā, šo centru funkcija lēnām pasliktinās, viņi nespēj tik labi apstrādāt šo skaņu.

Surdotehniskās palīdzības centrs pagājušajā gadā Latgalē ir izsniedzis 968 dzirdes aparātus Rēzeknē un 680 Daugavpilī. Tendence pēc dzirdes aparātiem tikai pieaug. Rinda, lai saņemtu valsts apmaksātu dzirdes aparātu Latvijā ir apmēram 2 mēneši.

Dalies:

Pasniegtas latgaliešu gada balvas kultūrā “Boņuks 2024”

Daugavpils Tumšzilais koris dalās mēģinājuma emocijās

Līdzīgi raksti