Zvejas un makšķerēšanas sezona šoziem loma tīkotājiem iesākusies pavisam vēlu. Lielās aktivitātes dēļ Latgalē Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti aktīvi kontrolē kārtību uz aizsalušajām ūdenstilpēm un šogad jau ir novērojuši pirmos gadījumus ar automašīnu pārvietošanos pa ledu, kas šajos mainīgajos laikapstākļos ir īpaši bīstami, jo veicina ledus kustības un lūšanu.
Darba dienas rīta agrumā uz Rāznas ezera vērojams krietns skaits makšķernieku un zvejnieku. Ik dienu Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori cenšas kontrolēt notiekošo uz ledus, arī mašīnu pārvietošanos uz tā.
Anda Zeize DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore
Pēdējie gadījumi, ko konstatēja mūsu inspektors, bija Rāznas ezerā, kad tika fiksēta automašīna, kas agresīvi braucot pa ezeru, traucēja arī makšķerniekiem. Pašlaik ir uzsākts administratīvais process. Drīkst pārvietoties tikai ar Dabas aizsardzības pārvaldes izsniegtām atļaujām rūpnieciskiskās zvejas veicējiem, kad ir saņemta licence, un arī tūrisma pakalpojuma sniedzējiem. Protams, bez atļaujām drīkst pārvietoties tikai apsaimniekošanas vajadzībām, kontroles nodrošināšanai un glābšanas darbiem.
Šobrīd ledus kārta ir apmēram 20 centimetrus bieza, taču izteikto temperatūras svārstību dēļ tas ir drošs makšķerniekiem, bet ne mašīnām.
Anda Zeize DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore
Dienā ir tuvu nullei, naktī ir pietiekami lieli mīnusi: -10; -15 grādi, arī ledus sāk dzīvot savu dzīvi, veidojas spraigums un tas vienkārši lūzt. Šīs plaisas veidojas ļoti neprognozējami. Būtībā tas draud ar to, ka transportlīdzeklis var arī noslīkt. Šādi gadījumi katru gadu gadās. Lubāna ezerā vakar tika konstatēts fakts, ka automašīna iebrauca ezerā un burtiski divu minūšu laikā izveidojās plaisa ezerā divu metru platumā. Tas liecina par to, cik tas ir bīstami un cilvēkiem ar to būtu jārēķinās.
Svārstīgie laikapstākļi makšķernieku un zvejniekus Rāznas ezerā gan nebaida, taču loms gan šogad neesot iepriecinošs. Zvejniekiem veicas labāk, bet jau no 1. marta spēkā stāsties zvejniecības aizliegums līdz jūnija vidum.
Sergejs Makšķernieks no Rēzeknes
Šodien nekā, vakar arī bija slikti. Es reti braucu. Slikti. Braucu tikai prieka pēc.
Viktors Makšķernieks no Rēzeknes
Šeit vieta ir pilna. Redzam, ka makšķerējuši. Tur ir sekls, šeit gan 12 metru dziļums, tur gan septiņi metri. Ko gan mums, pensionāriem, darīt? Sametamies trijatā, četratā benzīnam un makšķerējam. Kāpēc mājās jāsēž?
Vladimirs Zvejnieks no Lipušku ciema
Šosezon bija līdakas pa astoņiem deviņiem kilogramiem, zandarti sešus septiņus kilogramus. Tas nav daudz. Šogad vēlu ezers aizsala. Tikai nepilnu mēnesi zvejojam.
Pārkāpumu skaits ezeros pēdējos gados mazinās arvien straujāk, mazinās arī piesārņojums. Visbiežāk ziemā pārkāpts noteikums par makšķerrīku skaitu: atļauti vien divi.
Cik kopā? – Ūdas kopā? – Nē, makšķerrīki. Kā tas ir? – Cik jūs vienlaidzīgi makšķerējat? Kā noteikumos teikts? – Nevar divas ūdas un vienu makšķeri? – Nē.
Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais specialists
Daudzi nesaprot, kas ir divi makšķerrīki. Viņi domā, ka ir makšķere un divas ūdas ir atsevišķi. Makšķerēšanas kartes ir visiem pārsvarā. Šogad pat nav bijis neviena, kam nebūtu. Visi ir iegādājušies.
Šogad uzsākts darbs pie Rāznas Nacionālā parka dabas aizsardzības plāna izstrādes, lai veiktu ezera hidroloģisko izpēti un vērtētu ūdens līmeni. Tas varētu ieviest jaunu ierobežojumus ezera apmeklētājiem, lai saglabātu dabas vērtības.