Latgalē, lai veicinātu tūrismu, tiek īstenoti jauni projekti un piedāvāti dažādi tūrisma pakalpojumi. Šobrīd aktīvi norit darbs pie projekta “D-tour”, kura mērķis ir popularizēt amatniecību kā Latvijas-Lietuvas pārrobežu teritorijas kultūras mantojuma glabātāju, pārveidojot to par digitālā tūrisma produktu. Projektā īpaša uzmanība pievērsta Krāslavas koka kultūras mantojumam. Krāslava piesaista daudzus viesus tieši ar saviem koka namiem, kuru logu un durvju ailēs redzami dažādi dekoratīvi elementi.
Krāslavā gandrīz katrā ielā var redzēt koka mājas, taču tikai retā ir saglabājusies autentiska. Bieži vien tās pārveido ērtākai dzīvošanai, bet tikai retais aizdomājas par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Tomēr daži māju īpašnieki cenšas saglabāt ēku oriģinālo izskatu, un viena no šādām ģimenēm ir Batarāgu ģimene.
Valdis Batarāgs Krāslavietis, mājas īpašnieks
Dzīvot mājā tādā daudz darba bija jāiegulda pašam, restaurācijā visas krāsas vajadzēja noņemt, sienai saskaitīju līdz 9 reizēm krāsots, tāpēc nācās visu krāsu ņemt nost. Bez lielām piepūlēm tas bija, pat patīkami to darīt to.
Krāslavas koka arhitektūru ir ietekmējusi daudznacionālā vide, kas padara to oriģinālu un unikālu. Tomēr laika gaitā vēsturiskās liecības pakāpeniski zūd – savu izdara arī laika zobs. Tieši vecticībnieki ir devuši lielāko ieguldījumu koka arhitektūrai Latgalē, pēc tam sekoja arī citi.
Daniels Dukaļskis Krāslavas novada muzeja novadpētnieks
Kad viņi uz šejieni pārcēlās pēc pareizticīgās baznīcas šķelšanās, tieši viņi bija, kas atnesa to tradīciju veidot tās greznās dekorācijas, to vēlāk pārņēma vietējie iedzīvotāji, kas šeit dzīvo līdz šim.
Batarāgu ģimenes māja ir restaurēta, cenšoties maksimāli saglabāt tās autentiskumu, vienlaikus nodrošinot praktiskumu. Ielas pusē oriģinālās logu ailes un slēģi ir saglabāti, bet nācies nomainīt durvis, jo kara laikā tās sabojātas ar šķembām.
Valdis Batarāgs Krāslavietis, mājas īpašnieks
Vārti ir orģināli, viņi laika gaitā ir uz 20cm nosēdušies, iepuvuši, nācās viņus nedaudz paremontēt, uz dzelzs stabiņiem nācās uzlikt, paši viņi ir pilnībā lietojami.Liela nozīme ir tam jumtiņam, kas ir virs viņiem, nav tik viegli iedarboties ārējiem apstākļiem.
Lai saglabātu un pievērstu uzmanību pilsētas pērlēm, Krāslavas novada muzejs iesaistās Latgales plānošanas reģiona projektā, ievācot bildes un stāstus ekspedīcijās. Iesaistīties aicināti arī iedzīvotāji.
Daniels Dukaļskis Krāslavas novada muzeja novadpētnieks
Šī ekspozīcija tiek veidota D – tour ietvaros, šis projekts ir veltīts digitālajam projektam, tā ietvaros tiek īstenotas četras ekspozīcijas – divas Lietuvā, divas Latvijā, un viena no tām būs par koka arhitektūru Krāslavā.
Valdis Batarāgs Krāslavietis, mājas īpašnieks
Digitalizējot tas tomēr paliks vēsturei, lai cilvēki varētu redzēt kā Krāslava izkatījās, jo vecajās bildēs, kad skatamies, ir patīkami redzēt, kā cilvēki agrāk dzīvoja tajos laikos, kad mūs vēl nebija.
Lai jaunā digitālā ekspozīcija taptu, Krāslavas novada muzejs ievāktās liecības plāno apkopot gada laikā.