Seminārs par ņotekūdeņu dūņu un atkritumu apsaimniekošanu

Autors: Katrīna Grietiņa - 29 novembris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Augšdaugavas novadā organizēts seminārs “Notekūdeņu dūņu un atkritumu apsaimniekošanas risinājumi aprites ekonomikas ietvarā un piesārņojuma novēršanā, un labās prakses piemēri”. Tā mērķis ir informēt cilvēkus par iniciatīvu, par resursu ilgtspējīgu izmantošanu un aprites ekonomikas principu ieviešanu. Ar savu pieredzes stāstu dalījās ar Norvēģijas vides speciālisti.

Mūsu ikdienas izvēles atstāj ilgtermiņa ietekmi uz planētu. Ilgtspējīga atkritumu apsaimniekošana nav tikai rūpes par tīru vidi, bet arī vērtīgs ieguldījums nākamajām paaudzēm. Viena no būtiskām piesārņojuma formām, kam nepieciešama uzmanība, ir notekūdeņu dūņas. Augšdaugavas novads izstrādā savu reģionālo notekūdeņu apsaimniekošanas plānu.

Guna Novika Augšdaugavas novada Dabas un resursu vadītāja

Šis seminārs tiek rīkots divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas ietvaros, un semināra mērķis ir atspoguļot un akcentēt uzmanību uz resursu ilgtspējīgu izmantošanu, uz notekūdeņu dūņu atbilstošu apsaimniekošanu.

Seminārā piedalījās Juris Pētersons, kurš izstrādā dažādus projektus sadarbībā gan Vides ministriju gan ar klimata un enerģētikas ministriju. Viņš prezentēja izstrādāto Rīcības plānu notekūdeņu dūņu apsaimniekošanai Augšdaugavas novadā.

Juris Pētersons SIA ‘’IsMade’’ pārstāvis

Liela daļa ar notekūdeņu dūņu, it sevišķi no mazām un ļoti mazām nozīmes attīrīšanas iekārtām vispār pazūd. Viņas pēc būtības viņas nevar neveidoties, ja notekūdeņu attīrīšanas iekārtas strādā, veidojas notekūdeņu dūņas, kuras ir jānoņem, pēc tam ir atbilstoši likumdošanā noteiktam jāapstrādā un jāpārstrādā.

Ministru kabinets ir pieņēmis konkrētus noteikumus Valsts stratēģijā notekūdeņu apsaimniekošanai. Augšdaugavas novads ir pirmais novads, kas izstrādā reģionālo notekūdeņu ūdeņu apsaimniekošanas plānu.

Pēteris Dzalbe Augšaudavas novada pašvaldības izpilddirektors

Mūsu projektam bija rīcības plāna izstrāde notekūdeņu apsaimniekošanai 2025. – 2027. gadam, jo šogad Ministru kabinets ir pieņēmis konkrētus noteikumus Valsts stratēģijā notekūdeņu apsaimniekošanai 2024 . – 2027.gadā. Seminārā mēs parādījām un arī ministrija pateica, ka Augšdaugavas novada pašvaldība ir pirmā pašvaldība Latvijā, kura domā par dūņām, kura domā par rīcības plānu.

Juris Pētersons SAI ‘’IsMade’’ pārstāvis

Visi mācīsies no Daugavas novada un skatīsies gan uz tām kļūdām, kas varbūt ir pieļautas kā pirmajiem pionieriem, gan arī ņems labāko no tā visa un prasīs un iestrādās arī savos notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas plānos.

Plāna realizācijai aicina apvienoties vairākiem blakus novadiem un Daugavpils valstspilsētai. Lielākais dūņu ražotājs ir Daugavpils, tāpēc stratēģija būtu efektīvāka tieši sadarbojoties savā starpā.

Pēteris Dzalbe Augšaudavas novada pašvaldības izpilddirektors

Atbilstoša plāna mērķis un uzdevums ir atrast labāko efektīvāko risinājumu, lai dūņas vairs nebūtu atkritumus, bet dūņas kļūtu par resursu. Par resursu, ko mēs visi izmantojam savā tautsaimniecībā gan kā enerģijas avotu varbūt gan kā gan kā barības vielu bāze priekš lauksaimniecības produkcijas ražošanas.

Seminārā pārrunāti dažādi temati, kas saistīti gan ar aprites ekonomiku, gan akcentē uzmanību uz notekūdeņu dūņām. Tāpat ministrijas pārstāvji sniedza informāciju par aktualitātēm, notikumiem klimata un enerģētikas jomā.

Dalies:

Rēzeknieši nepiekrīt pārdēvēt ar Krieviju saistītas ielas

Ančupānos atjauno infrastruktūru atpūtai

Līdzīgi raksti