“ROTKO STĀSTS” – jauna kultūrizglītības nodarbība Daugavpilī

Autors: Marta Puzāka - 11 novembris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Rotko muzejā Daugavpilī sadarbībā ar fonda “Viegli” iniciatīvu “Ziedoņa klase” šonedēļ atklāta kultūrizglītības nodarbība “ROTKO STĀSTS”. Tās laikā 7.-12. klašu skolēni piecās dažādās stacijās izzinās izcilā latviešu izcelsmes mākslinieka biogrāfiju, kopā ar mākslīgo intelektu raksturos viņa mākslas darbu īpašības, kā arī veidos paši savus zīmējumus uzlīmes formātā.

Mūsdienīga, radoša un interaktīva nodarbība vēsta par pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko dzīves gājumu un mākslas darbu nozīmi tieši jauniešiem. Atklāšanas dienā pirmie viesi – Daugavpils Valsts ģimnāzijas 9.a klases skolēni.

Gabriela un Lauma Daugavpils Valsts ģimnāzijas 9. klases skolnieces

Gabriela: – Mani iedvesmo viņa gleznas, aizdomāties ko viņš tajā laikā, kad tās zīmēja, par ko domāja un ko gribēja iedot cilvēkiem ar savām gleznām. Lauma: – Mums pirmais bija, ka vajadzēja atminēt mīklas, lasīt, atrast informāciju, pierakstīt, tad mēs zīmējām šeit. Es uzzināju, ka Rotko nav devis saviem mākslas darbiem nosaukumus, lai cilvēki paši saredz, ko viņi redz.

Katrā no piecām stacijām iespējams izzināt kādu jaunu personības šķautni par Marko Rotko.

Mairita Folkmane Rotko muzeja Izglītības programmu kuratore

Pirmajā audzēkņi paši iepazīstas ar mūsu digitālajām planšetēm, kurās ir informācija gan par Daugavpili, Dvinsku toreiz, un arī Marka Rotko ģimeni. Tad mums ir stacija, kurā audzēkņi kopā ar mākslīgo intelektu skatās, pēta. Paši veido arī tādā radošā veidā Marka Rotko portretu un tad šī nodarbība noslēdzas ar radošo darbnīcu.

Jaunieši aicināti pētīt faktus, mācīties radoši rakstīt un strādāt ar interaktīviem palīgrīkiem.

Krāsa bija tik stipri šķīdināta, tie slāņi bija tik plāni, ka vietām tie bija caurspīdīgi, tieši tādēļ rodas tas efekts, ka mēs varam pilnīgi ieskatīties iekšā darbā. Viņš bija veidojis sirreālisma darbus par dažādiem seniem mītiem. Cik daudz seno mītu jūs zināt?

Elizabete Pavlovska fonda “Viegli” izglītības iniciatīvas “Ziedoņa klase” vadītāja

Visi uzdevumi ir interaktīvi, ir darbs ar interaktīviem ekrāniem, ir jāskatās video materiālus, ir diskusija un dalīšanās ar emocijām, kādas raisa Rotko oriģināldarbi.

Maija, Janeta, Paula un Enija Daugavpils Valsts ģimnāzijas 9. klases skolnieces

Enija: – Man ļoti patika uzzināt kaut ko jaunu par Marku Rotko un zīmēt zīmējumu. Janeta: – Mēs pildījām dažādus uzdevumus, kas ir saistīti ar Marku Rotko. Mēs šeit izpētījām viņa biogrāfiju un arī paskatījāmies viņa pirmos un pēdējos darbus. Maija: – Kurš stils jums visvairāk patīk no viņa? – Es domāju, ka reālisms, jo tas stils ir ļoti tāds interesants priekš manis, var uzzināt, ko cilvēks domā šajā momentā un kā cilvēks izskatās.

Jaunās muzejpedagoģiskās programmas galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par Marka Rotko ieguldījumu pasaules mākslā, gan arī novērtēt savas saknes, dzimto vietu un pašiem sasniegt augstas virsotnes.

Mairita Folkmane Rotko muzeja Izglītības programmu kuratore

Priecāties un sajust to piederību savai dzimtenei, ka arī šeit mēs varam no Daugavpils, Daugavpilī dzimuši, noteikti nebaidīties no tā, ka var būt lieli mērķi un kļūt par kaut ko īpašu pasaules kontekstā. Sekot savam mērķim, savai idejai, savai sirdsbalsij, savam aicinājumam, jo, kā mēs zinām, arī Marks Rotko tieši ieklausoties sevī, kļuva par mākslinieku.

Elizabete Pavlovska fonda “Viegli” izglītības iniciatīvas “Ziedoņa klase” vadītāja

Marks Rotko noteikti ir viens no Latvijas lielajiem cilvēkiem un, man liekas, ir brīnišķīgi, ka šeit Daugavpilī vispār ir vesels centrs un vesels muzejs, kas ir veltīts tieši gan viņam, gan daudziem citiem starptautiskiem Latvijas māksliniekiem. Mums par viņu ir jāzina, mums ar viņu ir jālepojas un jāzina par to, ka viņš ir visur pasaulē pieejams un redzams.

Nodarbība “ROTKO STĀSTS” ilgst 90 minūtes un ir paredzēta 7.-12. klašu audzēkņiem, iekļauta programmā “Latvijas skolas soma” un Rotko muzejā darbosies visu mācību gadu. Ideja īstenota sadarbībā ar Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” izglītības iniciatīvu “Ziedoņa klase”.

Dalies:

Mazās Justīnes lietā spriedums gaidāms nākamā gada sākumā

Preiļu novadā apbalvoti aktīvākie jaunieši

Līdzīgi raksti