Jau vairāk nekā 30 gadus Baltinavas pagastā iemesls vīriešu kārtas pārstāvjiem satikties kultūras namā ir tieši zolītes turnīri. Tie pulcē kuplu dalībnieku skaitu un paaudžu paaudzēs popularizē Latvijas nacionālo kāršu spēli. Turnīru un čempionātu norise visā Latvijā aizvien vairāk kliedē sabiedrības aizspriedumus, uzverot spēles kultūras mantojumu, prāta asināšanu un kopienas saliedētību.
Rudens tumšie vakari reizi nedēļā Baltinavas pagasta kultūras namā tiks aizvadīti zolītes turnīros. Pirmajā reizē pulcējušies 30 spēlētāji – kā vietējie baltinavieši, tā arī no blakus vietām – Tilžas, Balviem, Viļakas, Medņevas un citviet.
Juris Vilkaste zolmanis no Medņevas
Pirmā spēles kārta izvērtās ļoti veiksmīga. Visu laiku biju zaudētājos, bet pašās beigās nospēlēju zolītē un beigās uzvarēju. Paliku pirmais. Nopelnīju sešus punktus. Beidzot ir pienākusi tā diena, kad mēs visi varam pulcēties, visi domubiedri. Šādām saiešanām, kur varam satikties, dalīties iespaidos par pavadīto vasaru, par saviem sasniegumiem un bēdām.
Zolītes turnīrs Baltinavā notiek jau teju 30 gadus pārsvarā divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Kopā ir seši turnīri, katrs no tiem četrās kārtās.
Andris Ločmelis Zolītes turnīra organizators
Sākās tā, ka bija pagasta mači, tad pa druskai sāka visus ievilkt. Četri spēlē. Trīs ir mazie, viens ir lielais. Tam lielajam jāpaņem 61 punkts, lai varētu vinnēt. Ja viņš nesalasa 61 punktu, tad viņš ir zaudētājs.
Mārtiņš Plēsums Latvijas Zolītes federācijas pārstāvis
Norisinās gan Zolītes federācijas rīkotie turnīri, kas jau ir profesionāli turnīri, gan arī tādi tautas, vietējo kopienu iniciatīvas rīkotie turnīri. Pamatā piedalās cilvēki, kuriem patīk zolīti spēlēt vairāku iemeslu dēļ. Viens ir tas, ka tur ir sava veida sportiskais azarts un otrs, ka tur ir prāta spēju apliecināšana, atmiņa, loģiskā domāšana.
“Latviešu kāršu spēle zolīte” 2021. gadā iekļauta arī Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, pamatojoties ne vien uz tās popularitāti sabiedrībā, bet arī prāta asināšanu un kopienu saliedētību.
Gita Lancere LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte
E-PASTS Starp zolītes spēlētājiem tā ir ieguvusi latviešu nacionālās kāršu spēles titulu. Tai ir unikāls spēlēšanas veids jeb noteikumi, kas nav sastopami nevienai citai zināmai prāta kāršu spēlei.
Mārtiņš Plēsums Latvijas Zolītes federācijas pārstāvis
Tad nu galvenā doma bija to zolīti celt gaismā, jo daudziem cilvēkiem arī šobrīd ir aizspriedumi – kārtis, azartspēles utt., bet zolīte tiešām nav azartspēle, jo, redziet, kāršu spēles iedalās divās kategorijās, rupji rēķinot. Viena kategorija ir veiksmes kāršu spēles un otra – prāta kāršu spēles.
Spēlētāji atzīst, ka zolīti ir grūti iemācīt citiem. Tomēr labam spēlētājam nepieciešama liela pieredze, lai attīstītu spēles iemaņas. Spēlētāju vidū īpaši maz ir sieviešu.
Juris Vilkaste Zolmanis no Medņevas
Zolīte ir prāta spēle. Tur jātrenē atmiņa, jābūt atmiņai, kuras kārtis aizgājušas un kuras vēl kārtīs. Jāseko līdzi spēles gaitai. Pats ar zolīti nodarbojos jau no studentu gadiem, no 1974. gada. Gribēju iemācīt sievai, bet viņa atteicās.
Andris Ločmelis Zolītes turnīra organizators
Pirmā lieta – kā ies kārts. Ka kārts neiet, tad neko neizdarīsi. Ja kāds vidēja. Un arī kādi spēlētāji pie galda. Tur arī, viens spēlētājs sliktāk spēlē. Trīs pret vienu spēlē. Ja viens kļūdu pieļauj, tad arī pārējām tas aiziet. Jādomā ar galvu.
Zolītes turnīri norit visā Latvijā, piemēram, Bauskā, Jelgavā, Ādažos, Jēkabpilī un citās mazākās apkaimēs. Šobrīd Zolītes federācijas organizēti turnīri notiek Olainē.