Preiļos darinātas lelles starp labākajām pasaulē

Autors: Marta Puzāka - 25 septembris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Autorleļļu meistare Vladlena 17 gadu laikā radījusi vairāk nekā tūkstoš dažādu fantāziju, mistikas, mitoloģijas, pasaku un daudzu citu tēlu lelles. Tās piedalās gan pašmāju, gan starptautiskās izstādēs. Arī autores muzejā izvietotas teju 200 lelles un tās apskatīt brauc gan tūristi no visas pasaules, gan arī ievērojamas slavenības. Vladlena jau astoņus gadus pēc kārtas tiek starptautiski novērtēta, arī šogad iegūstot 1. vietu “Amerikas profesionālo leļļu meistaru ģildes” konkursā nominācijā “Fantāzijas lelles”, pateicoties savam autordarbam “Koraļļu planētas gars”.

Mitoloģiskie un pasaku tēli, leģendas, mistika un slavenību portretlelles – aptuveni 200 meistares Vladlenas lelles mājo Preiļu leļļu karaļvalsts muzeja galerijā. Viena no jaunākajām lellēm “Koraļļu planētas gars” nupat “Amerikas profesionālo leļļu meistaru ģildes” rīkotajā konkursā atzīta par labāko lelli kategorijā “Fantāzija”, pārspējot Itāliju un Ameriku.

Vladlena Leļļu meistare

Uzsāku projektu “Planētu parāde”. Pirmā tapa drakonu planēta, tā kā šis ir zaļā drakona gads. Otra ir Koraļļu planēta. Katrai planētai, cilvēkam un vispār visam ir savs gars. Šis ir Koraļļu planētas gars. Auksts, maģisks.

Šajā konkursā Vladlena piedalās jau astoto gadu un ik reizi bijusi pirmo vietu laureāte. Šoreiz lielgabarīta lelle izveidota nedēļas laikā un lielākās pūles prasījuši vilnas mati, kas ar tūkstošiem adatu dūrienu pārtuši dredos.

Vladlena Leļļu meistare

Konkursā vērtē tehnisko izpildījumu. Kā izveidotas rokas, seja, cik tīras ir proporcijas un pareiza konstrukcija. Otrs aspekts ir darba dziļums – ko tas sevī iekļauj. Visiem ļoti patika. Acīmredzot, katrs iztēlojās kaut ko savu. Trešais – tas ir lielgabarīta darbs. Ļoti daudz detaļu – koraļļi, galvas rotas un mati ,kas izveidoti kā dredi. Viss ir roku darbs.

Ar leļļu izgatavošanu Vladlena nodarbojas jau 17 gadus un ideju nekad nav trūcis. Kopumā izveidotas vairāk nekā tūkstoš lelles un lielākā daļa no tām atrodas dažādās galerijās, muzejos un privātkolekcijās ārzemēs.

Laura Mironova Galerijas ģide

Man viņā visvairāk patīk tas, ka viņa pasaka savu ideju, kaut kas iešaujas prātā un viņa nevis atliek to, bet uzreiz iet un dara. Veido materiālus un to lelli, kas ienāk prātā. Viņa pievērš ļoti lielu uzmanību detaļām, sīkumiem, kas arī atdzīvina šīs lelles.

Vladlena Leļļu meistare

Es dievinu tematiskus, sērijveida darbus. Piemēram, šeit jūs varat redzēt “steampank”. Man patīk, ka te veidojas lelle galvenokārt no sadzīves atkritumiem. Tas, kas mums ikdienā ir mājās, tās man atrod savu otru pielietojumu.

Preiļu muzeju apmeklē tūristi no visas pasaules, piemēram, Austrālijas, Amerikas, Brazīlijas. Ik reiz tūristus izbrīna dzīvīgo leļļu tapšanas ātrums un smalkās detaļas. Tāpat viesiem ir iespēja izbaudīt karaļvalsts burvību, ietērpjoties mākslinieces darinātajos senlaicīgajos galma tērpos.

Vladlena Leļļu meistare

Šī lelle ir veidota no apdedzināta māla. Izveidota trīs četru dienu laikā. No lipināšanas šeit ir tikai seja, rokas un kājas, viss pārējais ir tekstila ķermenis uz metāla karkasa.

Laura Mironova Galerijas ģide

Visvairāk interesē materiāli, no kuriem [lelles] veidotas. Tad ir tieši lelles ideja un cik ātri māksliniece to ir izveidojusi. Parasti, kad viņi uzzina, kādā laika posmā ir izveidota lelle, tad viņi ir šokā, jo lelles top diezgan ātri. Viņiem ļoti patīk detaļas. Interesējas, kur viņa ņem tik smalkas detaļas.

Autorei ļoti patīk, kad katrai no lellēm piemīt sava emocija, kas paspilgtina personāža būtību.

Vladlena Leļļu meistare

Grumbiņas veido emocijas, jo, skatoties veikala lelles, bārbijas, viņām ir mērenas sejas, emociju īpaši nav. Kā šeit, dellarte itāļu komēdijas atpazīstamā trijotne – Kolumbīni, , Pjēro un Arlekīns. Pjēro ļoti mīl Kolumbīni, bet tas nav abpusēji un, loģiski, ka viņš būs skumjš.

Leļļu meistara plāno pabeigt iesākto projektu par planētu parādi, kā arī papildināt kolekciju par dažādu valstu mītiem un leģendām.

Dalies:

Latgalē mācību gads sācies veiksmīgi

Centrālāzijas kinologi pilnveido zināšanas Valsts robežsardzes koledžā

Līdzīgi raksti