Kāpēc jaunieši izvēlas veipot un kādas labākās alternatīvas veipošanai? – uz šiem un citiem jautājumiem cenšas rast jaunieši Rēzeknes novadā. Sadarbojoties piecām skolām gada garumā, organizētas radošas darbnīcas, strādāts ar medicīnas speciālistiem un dažādiem vieslektoriem, kā arī īstenoti citi preventīvi pasākumi, kas nākotnē jauniešiem ļautu izvairīties no kaitīgām izvēlēm.
“Dzīve ir pārāk īsa, lai tērētu to atkarībām” – ar šādu un citiem aicinājumiem neveipot jaunieši Kaunatas vidusskolā radoši apzīmē kāpņu telpas sienas. Kopā ar citām Rēzeknes novada skolām izstrādāti arī citi preventīvi pasākumi, apmeklētas vieslekcijas, top podkāsti un vizuāli materiāli veipošanas un tās atkarības izkaušanai skolās.
Ināra Paramonova Kaunatas vidusskolas direktore
Tas bija laiks pēc kovida, kad aktualizējās veipošana, smēķēšana. Tieši tie, kas neveipoja, pievērsa tam uzmanību. Tad sarunā mēs izdomājām, ka tā ir ļoti laba ideja, ko varētu attīstīt, lai parādītu tieši jaunākajiem skolēniem, kas bija viens no tādiem sāpju punktiem, ka mazie noskatās no lielajiem.
Agija Vonoga Nautrēnu vidusskolas 11. klases audzēkne
Pagājušo gadu vai divus gadus atpakaļ, skaitļi bija ļoti lieli un briesmīgi, bet šobrīd ir daudzi bērni, kuri atmet. Ir atmetuši vairākus gadus, bet tas, ka mums veipo pat ļoti jauni bērni un viņi tajā neredz neko sliktu, ir īstenībā ļoti bēdīga situācija.
Rēznas un Ezernieku pamatskolas, kā arī Maltas, Nautrēnu, Dricānu, Kaunatas un Viļānu vidusskolas skolēnu mērķis kopīgās aktivitātēs ir atrast efektīvākās alternatīvas smēķēšanai un kāda ietekme uz jauniešiem strādā labāk.
Matīss Šķesters Kaunatas vidusskolas 11. klases skolēns
Kā jau visi jaunieši, protams, esmu mēģinājis, bet man bija lauciņu. Es pats sev pateicu, kādēļ man to vajag, ka man nav no tā labuma un pats atmetu. Es ieteiktu atrast kaut kādu citu aizvietošanu, piemēram, nevis paņemt pasmēķēt, bet atspiesties. Varbūt samainīt draugu loku, jo man liekas, ka divi svarīgākie faktori, kāpēc tas sākas, ir draugi un problēmas ģimenē vai vēl kaut kur.
Aleksandrs Fjodorovs Kaunatas vidusskolas 11. klases skolēns
Man ir paziņas, kuri veipo, bet es vispār neesmu ar to saskāries un vispār negribu savu dzīvi ar to saistīt. Labākas alternatīvas ir nodarboties ar sportu, piemēram, kaut ko padarīt mājās, satikties ar draugiem, uzspēlēt volejbolu, futbolu. Ziemā, piemēram, hokeju. Arī pazīmēt, palasīt grāmatu, pamācīties nākamai dienai.
Ināra Paramonova Kaunatas vidusskolas direktore
Daļa no komandas veipoja projekta sākumā. Šobrīd ir tā, ka projekta sākumā daži ir atmetuši un daži ir ceļā uz to. Viņi var arī no savas pieredzes pastāstīt, kas uzrunā, kas darbojas un kas absolūti nedarbojas.
Projekta gaitā secināts, ka vislabāk jaunieti ietekmē viņa vienaudža vai kādas atpazīstamas personības teiktais. Tādēļ pieredzes stāstos dalījās gan paši jaunieši, gan arī pieaicināti populāri vieslektori – sportisti, mūziķi un citi, daloties ar saviem iemesliem nesmēķēt.
Gunita Veismane Emociju trenere
Tas ir sava veida defomīns, kad es atrodu sev kaut kādu viegluma sajūtu, patīkamu sajūtu, izveidoju vizuālu laimes sajūtu un tad es tā dzīvoju un veidoju. Tālāk iet narkotikas, dzeršana. Pats galvenais, ko var ieteikt, ir atbalsts. Cilvēku atbalsts, jo ir kaut kāds iemesls, kādēļ viņš sāka to darīt. To, protams, ir jāatrod. Jāiet pie psihologiem, terapeitiem.
Agija Vonoga Nautrēnu vidusskolas 11. klases audzēkne
Veipošana ir ļoti jauna, un es domāju, ka tikai pēc pāris gadiem veipotāji saskarsies ar sekām pēc veipošanas. Tā pati koncentrēšanās ir apgrūtināta, atmiņas problēmas un tā. Gan jau astma.
Pamatojoties uz iegūtajām zināšanām, skolēni veidos arī podkāstu sērijas. Tajos spriedīs par elektronisko cigarešu kaitīgo sastāvu, ietekmi uz veselību un iemesliem atmest.