Latgalē atminas bīskapa Boļeslava Sloskāna devumu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 4 septembris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Bīskapa Boļeslava Sloskāna vārds katoļticīgo vidū zināms visā pasaulē. Dzimis Stirnienē, kalpojis arī Ludzā un citviet, bet ciešot no padomju un vācu varu lēmumiem nonācis apcietinājumā Krievijas un Baltkrievijas teritorijās, kā arī trimdā Rietumeiropā. Tieši trimdā viņš bija līderis dažādu tautību katoļiem un iestājās par izglītības iespējām latviešu bēgļiem. Noslēdzoties beatifikācjai, bīskaps Boļeslavs Sloskāns kļūs par pirmo latviešu garīdznieku, kam piešķirts svētā tituls.

Zinību dienas priekšvakarā Ludzas katoļu baznīcā notiek 20. gadsimta garīgā līdera, bīskapa Boļeslava Sloskāna piemiņai veltīts dievkalpojums. Tikko šeit atklāta arī viņam veltīta informatīva plāksne ar mazāk zinām faktiem.

Jēkabs Rodions Doļa Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas katoļu draudzes prāvests

Arī redzam palielinājumā viņa pirmās Svētās mises piemiņas kartītes kopiju, proti, tā bija nodrukāta tieši šeit un dalīta tautai tajā dienā – 9. aprīlī 1917. gadā, kad viņš noturēja savu pirmo svēto misi. Ar šīs plāksnes atvēršanu mēs gribējām parādīt, ka šī vieta, mūsu pilsēta, mūsu draudze, arī novads, esam saistīti ar godināmo bīskapu Boļeslavu Sloskānu.

Ieva Zepa ērģelniece, koru diriģente

Latvijas silikona ieleja, zelta un briljantu krājumi ir mūsu pašu cilvēki. Dievs neko nedara nejauši. Nav nejaušību, ir Dievjaušības. Dievjaušība ir paredzējusi, ka Sloskāns ir dzimis šajā 31. augustā un 1. septembrī ir Zinību diena Latvijā.

Plāksne veidota mākslinieces Andas Munkevicas darbnīcā un simboliski rāda Ludzas pilsētas ainavu pirmskara gados, kā arī izceļ vietas, kur bīskaps piedzīvojis padomju varas ciešanas un vajāšanu.

Jēkabs Rodions Doļa Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas katoļu draudzes prāvests

Viņa ciešanas bija neaprakstāmi lielas gulagā Solovkos, pēc tam izsūtījumā uz Sibīriju. Savā dzīvē, savās ciešanu gaitās ir parādījis ārkārtīgu kristīgo tikumu varonību, proti, tuvākmīlestību. Nekāda naida, nekāda rūgtuma, nekādu atriebības sajūtu, viņš bija piedevis visiem saviem vajātājiem.

Dzimšanas vieta bīskapam gan ir Stirniene netālu no Varakļāniem, bet likteņa ceļi veduši pa visu pasauli. Boļeslavs Sloskāns bija Garīgā semināra un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesors, konsula delegāts Vatikānā, bet vācu varas rīkojuma dēļ kopā ar citiem garīdzniekiem devās trimdā uz Vāciju, pēc tam uz Beļģiju.

Ieva Zepa ērģelniece, koru diriģente

Viņš iedvesmo jauniešus, viņš brauc uz Aglonu, viņš stāsta, cik svarīgi ir iegūt izglītību, cik svarīgi ir dzīvot koptu garīgo dzīvi. Viņš iedvesmo skolotājus. Viņš piesaista Beļģijas valdību, lai sagādātu 40 stipendijas latviešu studentiem. Viņš piesaista privātos mecenātus.

Jēkabs Rodions Doļa Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas katoļu draudzes prāvests

Trimdā pāvesta uzdevumā arī turpināja rūpes par latviešu, igauņu un baltkrievu semināristiem un dzīvojot brīvajā pasaulē Rietumeiropā viņš bija zināms visā pasaulē. Ir palikušas liecības, ka viņš bija svētuma paraugs, tikumu paraugs. Viņš ir miris tā sauktajā “svētuma slavā”, proti, viņš ir dzīvojis kā svētais, tādi ir aculiecinieku stāsti.

Šobrīd norit beatifikācijas process, lai bīskapu Boļeslavu Sloskānu pasludinātu par svētīgu un vēlāk par svēto. Šāds gods latviešu katoļu garīdznieku vidū būs pirmo reizi. Līdz tam jāpierāda liecību un pieredzēto brīnumu patiesums.

Ieva Zepa ērģelniece, koru diriģente

Es netikšu par tiem budžeta līdzekļiem jeb es nespēšu iegūt to stipendiju un cilvēki ir lūgušies un ir saņēmuši. Kora jaunieši var liecināt, ka tās ir ļoti nopietnas veselības problēmas bijušas, kur ārsti ir teikuši absolūti bezcerīgas lietas. Un tik tiešām ir notikuši tādi milzīgi, milzīgi skaisti notikumi, kas nav izskaidrojami. Lai bīskaps Sloskāns nesnaustu tur augšā uz baltā mākoņa un nešūpotu kājas eņģeļu dziedājuma ritmā, bet tiešām strādātu, mums šeit no zemes ir jāsauc: “Bīskap, Sloskān, dzirdi, palīdzi mums!”

Boļeslavam Sloskānam veltītas vairākas starptautiskas dokumentālas filmas, izveidots piemiņas fonds, izdoti zinātnisko rakstu krājumi, kā arī vairākās vietās ielu nosaukumi dēvēti viņa vārdā. Bet Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas baznīcā vēl līdz 7. oktobrim apskatāma arī mākslinieces Vitas Lukstiņas glezna “Perfektā mīlestība”, veltīta netaisnīgi represētajiem bērniem, kas cietuši gulaga nometnēs.

Dalies:

Senioru skolas vēlas veidot vienotu tīklu

Jauns festivāls piesaista jauniešus lauku teritorijās

Līdzīgi raksti