18. gadsimta klasicisma stila pērlē – Varakļānu muižas pilī – jau vairākus gadus notiek gleznojumu restaurācijas darbi. Veicot māksliniecisko izpēti, atklāts, ka pils ir unikāla un gleznojumi rotā sienas, griestus un durvju ailes pilnīgi visās telpās. Šovasar seno gleznojumu atsegšana turpinās un secināts, ka vairums mākslas darbu tapuši pēc skicēm, kas 1810. gadā bija paredzētas apartamentu apgleznošanai Eiropā.
Restauratore Lolita Hermsa ar lielu rūpību atsedz un nostiprina sienu gleznojumus vienā no Varakļānu muižas pils zālēm. Vietām ir lieli izdrupumi, kādreiz šeit karināti biezi un smagi aizkari, iespējams stiprināti spoguļi un gleznas. Iepretim, kur restaurācija jau noslēgusies, laika zobs, tradīciju pārmaiņas un apmetumu kārtas arī ietekmējušas gleznojumu kvalitāti.
Lolita Hermsa monumentālās glezniecības restauratore
Diemžēl te ir lieli, lieli apmetuma zudumi un mēs nezinām, kas tur ir, bet atsevišķi fragmentiņi ļoti skaidri un saskatāmi. Visi tie mazie caurumiņi, viss, viss, viss tas ir uzkalts, ko var redzēt uz blakus esošajām sienām.
Terese Korsaka Varakļānu Novada muzeja vadītāja
Šī telpa varētu būt tāda reprezentāciju zāle, vienkārši uzgaidāmā telpa pie kunga, pie grāfa, kad ieradās ciemiņi. Tā bija viena no tādām greznākajām vispār telpām, tādām rožu vītnēm un vīraka traukiem un jaunavām uz sienām un dažādām citām smalkām detaļām.
Heidelbergas digitālajā bibliotēkā nesen atrastas skices, pēc kurām sienu gleznojumi 18. gadsimta beigās/19. gadsimta sākumā varētu būt veidoti.
Lolita Hermsa monumentālās glezniecības restauratore
Skices autors ir Etjēns Delavā Lepusēns. 1810. gadā Francijā Parīzē ir izdots vesels bukletiņš ar 40 skicītēm, kas ir paredzētas Romas un Parīzes apartamentu apgleznošanai.
Gleznojumi gan ar skicēm nav identiski, ir atsevišķas krāsu atšķirības, trūkst simetrijas, gleznots ar brīvu roku.
Lolita Hermsa monumentālās glezniecības restauratore
Daudz vairāk smalku, skaistu, rotaļīgu elementiņu, kas norāda uz to, ka vai nu francūži vai itāļi to ir gleznojuši. Tas gleznojums nesakrīt par simts procentiem, bet par astoņdesmit apmēram. Šeit ir ļoti apjomīga ziedu kompozīcija, mums ziedu kompozīcijas vietā ir augļu kompozīcija.
Līdzīga veida gleznojumus restauratore redzējusi tikai Cēsu Jaunajā pilī. Varakļānu muižā saimniekoja Borhu dzimta un pils būvēta 18. gadsimtā stingrā klasicisma stilā.
Terese Korsaka Varakļānu Novada muzeja vadītāja
No 1783.–1789. gadam ievērojamam Polijas valsts darbiniekam, grāfam, ievērojamam dabas zinātniekam Mihailam Borham. 04:01 + 04:32 Taisnas proporcionālas līnijas, nekā ārišķīgi krāšņa kā citās Latvijas pilīs. Mēs esam vienkārši konkrētas taisnas līnijas, bet ar to mēs arī esam vienreizēji.
Pirms sešiem gadiem veicot pils māksliniecisko izpēti secināts, ka gleznojumi ir pilnīgi visās tās telpās un tā ir unikāla kultūrvēsturiska vērtība. Līdz šim gan atjaunošana notikusi ik pa laikam dažādu projektu konkursu gaitā. Ja sākotnēji restaurācijā izmantotas eļļas krāsas, tagad rasti saudzīgāki risinājumi.
Lolita Hermsa monumentālās glezniecības restauratore
Krāsu slāņu retuša veikta ar akvareļiem, akvareļi vienkārši pēc tam tiek pārlakoti un nostiprināti, lai neizbalētu saulē. Tie ir daudz vieglāk noņemami, ja tālākā nākotnē cilvēkiem vēl radīsies kāda jauna restaurācijas metode, viņi šo visu var noņemt nost un ieraudzīt tikai to mazumiņu, kas bija tad, kad mēs sākās šo krāsu slāņu retušu.
Terese Korsaka Varakļānu Novada muzeja vadītāja
Ir tā ka mums tepat aiz muguras man ir tāda niša, kura ir aizmūrēta skolas laikos vēl, kur ir bijušas durvis kungu laikos un tur aiz sienas ir unikāli sienu gleznojumi arī. Mēs labprāt gribam savienot šīs abas divas zāles un veidot šīs zāles tādā gadsimtu stilā.
Pagaidām vēl nav atrasts konkrēts gleznojumu tapšanas gads un autora paraksts, taču restauratore pieļauj, ka pārējās pils telpās citi gleznojumi arī varētu būt līdzīgi tieši 1810. gadā publicētajām skicēm. Šogad klasicisma pērle – Varakļānu muižas pils – svin 235. jubileju.