Nometne “Sūpluok” šogad svin piecu gadu jubileju. Rēzeknes novada Rogovkas ciemā tā pulcē kopā pusaudžus un jauniešus no visas Latvijas. Nedēļas laikā viņi apgūst latgaliešu valodu un kultūrvēsturi, gan piedalās radošās mākslas, mūzikas un sporta nodarbībās. Šogad pirmo reizi organizēta arī izdzīvošanas prasmju meistarklase. Organizatori cer, ka turpmāk ilgtermiņā tiks vairāk domāts par šāda veida nometņu organizēšanu dažādās vietās Latgalē visas vasaras garumā.
Mūzika ir tikai viena no nometnes “Sūpluok” radošajām aktivitātēm. Pusaudži un jaunieši apgūst tautā iemīļotu dziesmu melodijas, gan sacer paši savus skaņdarbus. Dažādas citas mākslas un tradīcijas nedēļas garumā izzina vairāk nekā 30 dalībnieki no Rēzeknes un Ludzas novadiem, Preiļiem, Līvāniem, Jēkabpils un pat Kurzemes.
Romualds Vistopols nometnes “Sūpluok” dalībnieks no Kurzemes
Es esmu no Kurzemes. Tur ir tāda Pūres apkaime. Man gandrīz visi mani radinieki ir latgalieši. Mans vectēvs un vecmāte un tēva vecāki – viņi visi ir latgalieši. Mēs visi to uzturam, cenšamies, lai latgaliešu valoda ietu uz priekšu.
Estere Zvirgzdiņa nometnes “Sūpluok” dalībniece no Augšlīgatnes
Mana vecmamma un vectēvs ir no Latgales un viņi šeit dzīvo un mana draudzene ieteica šo nometni. Es nemāku vispār runāt latgaliski, bet es saprotu. Man patika danču vakars ļoti.
Nometne Rogovkā notiek jau piekto reizi un šogad lielāka vērība pievērsta izdzīvošanas prasmju apguvei krīzes situācijās.
Edgars Provejs izdzīvošanas prasmju meistarklases vadītājs
Te ir vatīte. Tas ir no Mārtiņa Rītiņa sērijas: “Ja ledusskapī nekā nav, paņemam laša fileju!”. Jo mēs tur ieliekam vairāk, jo labāk arī tas viss nedaudz nofiltrē. Te mums jāieber to ogli. – Cik daudz? – Nu ber! [ber]
Nodarbībās jaunieši arī sporto, mācās latgaliešu valodu, pēta dzimtu vēsturi un personvārdu nozīmi. Piemēram, nometnes nosaukums “sūpluok” apzīmē tādu vērtību kā “būt kopā un blakus”.
Ilga Šuplinska pusaudžu un jauniešu nometnes “Sūpluok” organizatore
Lai pašu “sūpluokīti” pamudinātu domāt par savu identitāti. Ne vienmēr tā ir saistīta tikai ar latgalisko. Mums ir kustība, mums ir mūzika, ir praktiskās nodarbības, kurās šajā gadā taisīja sapņu ķērājus, dažādās tehnikās krāsoja kreklus, joprojām esam kulinārijā, cepam un šmorējam dažādas lietas.
Rasa Skrivļa-Čevere nometnes “Sūpluok” dalībniece no Preiļiem
Es gribēju iemācīties vairāk par latgaliešu valodu un vēsturi. Taisām radošas maskas ar saviem mīļākajiem varoņiem. Cepam visādus latgaliešu gardumus, kā piemēram, biezpiena kūku.
Romualds Vistopols nometnes “Sūpluok” dalībnieks no Kurzemes
Pa šīm dienām mēs esam vispār diezgan interesantas lietas darījuši. Mēs bijām ekskursijām. Bijām “Kotiņos”, apskatījām viņu saimniecību, visādas foršas aktivitātes arī tur bija. Tad bijām pie Andra Slišāna viņa izlaušanās istabā. Iesim pārgājienā vēl, cerams, ka arī būs labi diena pavadīta.
Dalībnieki nometnei pieteicās rekordātri – pāris dienu laikā. Organizatori novērojuši, ka līdzīga veida piedāvājums Latgalē ir mazs un turpmāk jau valsts līmenī ilgtermiņā jādomā par atbalstu šādu nometņu norisei dažādās vietās reģionā visas vasaras garumā.
Ilga Šuplinska pusaudžu un jauniešu nometnes “Sūpluok” organizatore
Atbalsts arī ģimenei nedaudz, jo īstenībā vislielākie izdevumi ir tieši pedagogu atalgojums un uzturēšana, nevis radošie līdzekļi. Ja nometnes būtu regulāri vasaras laikā, nevis pa vienai, piemēram, Dagdas pusē kustība “Volūda” rīkoja, mēs rīkojam, bet, piemēram, ka tā ir iespēja katru vasaras nedēļu izmantot tādai nometnei, tas būtu gan lielāks ieguvums sabiedrībai, gan, protams, arī pašiem jauniešiem.
Pagaidām vēl nav zināms, vai turpmāk nometne notiks katru gadu vai ik pēc laika, taču organizatori cer, ka pilngadību sasniegušie dalībnieki piebiedrosies pedagogu pulkam un savas zināšanas nodos jaunākajām paaudzēm. Šogad svinot jubilejas gadu visi kopā iedziedāja arī nometnes himnu.