Godinot Latvijas vīnogu tēva – Paula Sukatnieka 110. gadadienu, viņa dzimtas mājās ieradušies radi un talanta cienītāji, tāpat arī vīndari un selekcionāri. Tā ir vieta, kur iepazīt viņa piemiņas dārzu un uzzināt, ar kādu mīlestību un pietāti Sukatnieks selekcionēja ne tikai vīnogas, bet arī Latvijai neierastas šķirnes kā arbūzus, melones, arī rozes. Viņš bija daudzupusīgs cilvēks – ne vien starptautiski atzīts vīnogu selekcionārs, bet arī literāts, novadpētnieks, pasaku krājējs.
“[…] talants savā būtībā ir tikai mīlestība uz savu profesiju, uz pašu darba procesu,” tā reiz teicis dārznieks, selekcionārs Pauls Sukatnieks. Viņa mūža darbs bija izaudzēt Latvijas apstākļiem piemērotas, izturīgas vīnogu šķirnes, kas četrdesmit darba gados veiksmīgi realizēts.
Vanda Gronska P. Sukatnieka dzimtas mājas “Apsītes” vadītāja
Mēs visi latvieši priecājamies, ka mums ir dienvidu augļi mūsu dārzos. Mēs varam baudīt gan tos pašus arbūzus. Melones Latvijā arī audzē. Viņš ļoti gribēja, lai mēs, latvieši, būtu paēduši. Karu cietušajai tautai, jo viņa mūžā bija divi kari – gan Pirmais, gan Otrais pasaules karš. Tad viņš teica: “Badu un karu cietušajai tautai ir jādod vitamīniem bagāti augļi un dārzeņi.
Krista Priede Paula Sukatnieka mazmazmeita
Zinu, ka viņš bija ļoti strādīgs. Tiešām, tiešām ļoti daudz laika veltīja darbam, lai izdomātu visas šīs šķirnes, kuras viņš audzēja – gan arbūzi, gan visādas vīnogas, gan tomāti. 01:07 Es tiešām varu iedvesmoties tādā ziņā, ka viņš tiešām bija ļoti centīgs, ļoti, ļoti daudz laika veltīja šim dzīves aicinājumam.
“Dvietes zilā”, “Supaga”, “Zilga” – tās ir tikai dažas no Sukatnieka radītām vīnogu šķirnēm, kuras audzē ne vien Latvijas dārzos, bet arī Igaunijā, Norvēģijā, ASV, Sibīrijā un citviet pasaulē.
Jana Drēviņa Vīnogu audzētavas “Skāduļi” pārstāve
Paula Sukatnieka šķirnes ir ļoti izturīgas, ar labu salcietību, labi briest dzinumi. Visi brauc un vienmēr prasa “Zilgu”. Šķirne “Supaga” ir ļoti garšīga. Šķirne “Guna” ir ļoti garšīga, sārtām ogām. Pati neauglīga, bet, stādot citām blakus, ļoti garšīga un ļoti iecienīta arī mūsu dārzā, jo man meita ir Guna, pateicoties šai šķirnei.
Krista Priede Paula Sukatnieka mazmazmeita
Mēs arī paši mājās, Mārupē, trīs vai četras šķirnes ar vīnogām. Pirms kādiem gadiem trīs varbūt sākām. Patīkami arī mājās izjust šo vīnogu garšu, kas ir nākusi no šīs puses tieši.
Šoreiz jubilejas svinību tematika ir veltīta vēl vienai Sukatnieka personības šķautnei – pasakām.
Raitis Zapackis Pasaku stāstnieks
Reiz Ansītis ar Grietiņu pa dziļu mežu gāja… Kad vakars teju plātu bij’, tiem priekšā bija māja.
Vanda Gronska P. Sukatnieka dzimtas mājas “Apsītes” vadītāja
Viņš krāja pasaku grāmatas un viņš uzskatīja, ka tieši caur pasakām varot atšķetināt katras tautas īsto dvēselīti. Kā mums latviešiem ir – aiz trejdeviņiem kalniem, aiz trejdeviņām jūrām, kaut kur tā laime mīt, tikai ne šeit. Vai tagad tā nav? Ka tik kāda dižķibele notiek dzimtenē, tā tūlīt mūsu jaunatne uz Īriju, Angliju.
Tāpat svētku laikā bija iespēja iepazīt dažādus vīnogu ražojumus – ne vien vīnogas un to stādus, bet arī vīnogu kauliņu eļļas, rozīnes, sulas, saldējumu un daudz ko citu.