Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-maximum-upload-file-size domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/lrtv.lv/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
Ziņas - Latgales Reģionālā Televīzija

Ziemeļlatgalē notika folkloras festivāls “Lipa Kust”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 augusts, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Daudzviet Eiropā starptautiski folkloras festivāli ir ļoti populāri un notiek katru gadu, bet Latvijā dažādu valstu kolektīvus šāda veida svētkos pulcē tikai suitu un Upītes kultūrtelpās. Ziemeļlatgalē šodien noslēdzās festivāls “Lipa Kust” un pirmo reizi dalībnieku vidū ir muzikantu un deju kopas ne tikai no tuvējās apkārtnes, bet arī Latīņamerikas.

Koši tērpi, skaļas balsis un karstasinīgi dejas ritmi raksturo folkloras festivāla “Lipa Kust” vistālāko ceļu mērojušo viesu priekšnesumu. Grupa no Kostarikas Latvijā ir pirmo reizi.

Karloss Montiels Arguedas grupas “Bocas Calles” vadītājs no Kostarikas

Mūsu valsts ir ļoti maza, bet tā ir multikulturāla un viena no šīm kultūrām ir ļoti tuva Nikaragvas vērtībām. Mēs esam ļoti krāsaini un ekspresīvi. Esam pagodināti par ielūgumu uz šo festivālu. Mums šeit ļoti patīk tieši tāpēc, ka mūsu kultūras tik ļoti atšķiras. Iepazīt mūs – tā ir kā dāvana jums, bet mēs novērtējam iespēju aizvest uz Kostariku kādu daļiņu arī no jūsu folkloras.

Andris Slišāns Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Viņiem īpaši ir tērpi skaisti, īpašas viņu tās dejas un iekšā dzīve tajā dejā, gribējās to parādīt, tas ir tāds īpašais šim festivālam.

Starptautiskais folkloras festivāls Ziemeļlatgalē notiek reizi divos gados un šī ir ceturtā reize, kad ārzemju draugi aicināti ciemos. Līdz šim dalībnieki bija tikai eiropieši, bet šogad mērogs paplašināts. Spilgtu temperamentu dejās rāda arī Gruzijas jaunie dejotāji.

Marija deju kolektīva “Tsiskari” dalībniece no Gruzijas

Es esmu apģērbusi “Tiulduri”, kas ir abhāziešu tērps. Šis apmetnis ir domāts diviem deju priekšnesumiem, mēs tam varam noņemt daļu piedurknes un apakšā ir sarkana kleita. Mūsu deja parāda mūsu kultūru.

Rezo Kamadadze deju kolektīva “Tsiskari” vadītājs no Gruzijas

Šodien mēs dejosim. Ir tāda abhāziešu deja “Abhazūrijs” un kalnu deja “Pururi”. Tās ir ļoti straujas kaukāziešu dejas.

Atklāšanas koncertā latviešu tradīcijas un budēļos iešanu prezentēja deju kopa no Alūksnes, bet senās muzicēšanas prasmes varēja novērtēt čehu izpildījumā.

Vojtehs Kouba kolektīva “Lidová muzika z Chrástu” vadītājs no Čehijas

Mēs spēlēsim īpašas vēsturiskas solodziesmas no 18. gadsimta un vecākas, lielākoties tās ir no Bohēmijas dienvidiem. Mēs esam desmit muzikanti, šeit ir arī mūsu draugi – viens dejotāju pāris. Mēs izpildām folkmūziku un esam vecumā no 20 līdz 30 gadiem.

Līdzīgus starptautiskus folkloras festivālus Latvijā organizē vēl tikai suitu kultūrtelpā. Citviet Eiropā šādi pasākumi notiek biežāk un tie ir lielāki, taču folkloras tradīcijas nav tik senas – stāsta dalībnieki.

Vojtehs Kouba kolektīva “Lidová muzika z Chrástu” vadītājs no Čehijas

Mums ir daži festivāli, bet folklora nav tik labā situācijā kā Latvijā. Ir daži folkloras kolektīvi Čehijā, bet tas nav tik populāri kā Latvijā. Mēs ļoti priecājamies būt šeit un izbaudīt folkmūziku, kopā dziedāt un dejot.

Folkloras kopa “Upīte” uzsver, ka paši gūstot pieredzi ārpus mājām smēlušies labākās idejas, tāpēc pusotras nedēļas laikā notiek ne tikai lielkoncerti, bet organizētas kopienas aktivitātes.

Andris Slišāns Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Kopēja muzicēšana, kopēja dejošana, kopēja dziedāšana un tāda daudzu lietu kopā darīšana. Mums gribas uztaisīt mazliet savādāku festivālu, nekā Latvijā ir ierasti festivāli. Danču meistardarbnīcas, kur katra valsts māca citām valstīm savus dančus, tādus, lai visi var nodejot. Mums katru gadu ir tradīcija “Lipa kust” vienu koncertu Viļakas baznīcā.

Karloss Montiels Arguedas

Mūsu zeme ir pilnīgi citādāka, Kostarika ir tropiska un laikapstākļi Latvijā mums liekas mazliet par vēsu, taču mēs esam iespaidiem bagāti par visu.

“Lipa Kust” festivāls noslēgsies 3. augustā, līdz tam pusotras nedēļas garumā dažādas svētku norises notika visā Ziemeļlatgalē – Baltinavā, Balvos, Viļakā un Upītē. Šogad festivālā iekļaujas arī IX Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti”, kurā piedalījās 30 stāstnieki no visas Latvijas.

Dalies:

Baltijas valstīs top kopīgs militārā mantojuma tūrisma tīkls

Bažas par cenzūru konkrētiem tematiem Daugavpilī

Līdzīgi raksti