Baltijas valstīs top kopīgs militārā mantojuma tūrisma tīkls

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 1 augusts, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Kā militāro mantojumu pārvērst par mūsdienu ceļotājam pievilcīgu tūrisma produktu? Par šo un daudziem citiem jautājumiem nupat diskutēja Latgales reģiona tūrisma nozares eksperti, uzņēmēji un vēsturnieki. Starptautisku projektu gaitā visās trīs Baltijas valstīs top kopīgs militārā mantojuma tūrisma piedāvājums ar mērķi veicināt lielāku kā vietējo iedzīvotāju, tā arī reģionu viesu interesei par vēstures liecībām un tieši šāda veida tūrisma objektiem.

Senlietu kolekcionārs Dzintars Dvinskis rāda 20. gadsimtā kara laikā tapušas šķiltavas. Tās un daudzas citas vēsturiskas liecības muzejā “Abrenes istabas” vēsta par militāro mantojumu. Šajā ēkā Viļakā kādreiz bijuši NKVD un vāciešu, gan latviešu pašaizsardzības štābi, dzīvojuši ebreji un par šiem stāstiem apkopotas arī ekspozīcijas.

Dzintars Dvinskis ekspozīcijas “Abrenes istabas” saimnieks

Laika periods no 1920. līdz 1960. gadam, kad bija Viļaka, konkrēti šī vieta bija sākumā Jaunlatgales apriņķis, pēc tam Abrenes, Viļakas apriņķis un 1959. gadā Abrenes apriņķis beidza pastāvēt un izveidoja Balvu rajonu. Ir kaut kas arī no cara laika perioda, kaut kas arī nedaudz jaunāks.

Muzeju šajā reizē apmeklē tūrisma nozares eksperti, vietējie uzņēmēji un pētnieki. Kopā ar domubiedriem Lietuvā un Igaunijā jau piecus gadus viņi īsteno projektus par kopīga militārā mantojuma tūrisma tīkla izveidi, notiek ekskursijas, pieredzes apmaiņa un arī praktiskas aktivitātes tūristu piesaistei.

Asnāte Ziemele LLTA “Lauku ceļotājs” prezidente, projekta “Militārais mantojums II” vadītāja

Mēs uzņemsim video materiālus, mēs aicināsim blogerus, mums ir ārzemju žurnālisti, kas ļoti, ļoti interesējas par kopīgo Baltijas produktu un mēs arī taisīsim šādus pilotizmēģinājumus un objektu atvēršanas un stāstīšanas kopā ar vēsturniekiem, tūrisma speciālistiem un pašiem objektu īpašniekiem.

Dzintars Dvinskis ekspozīcijas “Abrenes istabas” saimnieks

Piemēram, es cenšos pielāgoties, ja kaut kur vairāk bērni vai cilvēki kaut kādu izklaidi vairāk grib, nevis to vēsturi, tad es stāstu kaut kādu citu stāstu. Nesen man bija šeit no Ņujorkas divi bērniņi. Lejā uz motocikla nofotografējās, tad viņi ejot projām man spieda roku un tik priecīgi bija!

Projektu gaitā piesaistīts finansējums arī jaunu militāri vēsturisku objektu atklāšanai un sakārtošanai tieši reģionos. Piemēram, atrasti II pasaules kara laikā veidoti tilta balsti starp Ķegumu un Jēkabpili.

Juris Smaļinskis Latvijas Lauku Tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” tūrisma un vides eksperts

Daudziem un lielākajai daļai Daugavas iedzīvotāju tas būs pilnīgi kaut kas jauns, ka tur ir bijusi iecere taisīt tiltu un šis tilts ir bijis, arī ir pieejamas vēsturiskas fotogrāfijas. Mūsdienās par to liecina tikai šie balsti, kas pie tam līdz šim ir bijuši ieauguši krūmājā un braucot pa upi nevar redzēt.

Asnāte Ziemele LLTA “Lauku ceļotājs” prezidente, projekta “Militārais mantojums II” vadītāja

Ar steigu ir daži objekti, kas būtu ļoti jāglābj, jo tie ir absolūti unikāli, īpaši no I pasaules kara laika: nocietinājumu krasta baterijas, kas ir gadsimtiem, gadu desmitiem izmantots dažādos kara laikos un aizsardzībā. “Slava partijai!” un vēl visādas muļķīgas plāksnes, ar šo skaidrojošo daļu, kas ir pievienota šīm plāksnēm klāt, tas veido mūsu vēsturi arī šajā periodā.

Nozares eksperti aicina projektos iesaistīties arī vietējos iedzīvotājus, lai apkopotu stāstus. Tā reiz kopā ar vēsturniekiem izdevies gūt arī dokumentālu apstiprinājumu nostāstam, ka Armiju grupas ziemeļu štābu Malnavas muižā 1941. gadā patiesi apmeklēja Ādolfs Hitlers.

Juris Smaļinskis Latvijas Lauku Tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” tūrisma un vides eksperts

Tas tikpat labi var būt tēva stāsts vai mātes stāsts, vai ģimenes radinieku vai varbūt vectēva stāsts, kas ir saglabājies un gājis cauri paaudzēm un šo stāstu noteikti vērts un vajag ierakstīt, pierakstīt un arī nodot tālāk. Cilvēki šodien ir, bet rīt viņu nav, tātad tas nozīmē, ka nevis man jāpaņem diktofonu un rīt jāaiziet, bet jau šodien jāaiziet pie šī cilvēka un šo stāstu jāieraksta.

Valdis Kuzmins Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas pētnieks, militārais vēsturnieks

Mūsdienās mēs varam droši teikt, ka ir notikusi arhīvu revolūcija, oriģināli dokumenti ir pieejami Krievijas arhīvos, Amerikas arhīvos, Vācijas arhīvos, tas prasa tikai laiku, zināmas prasmes un mēs katrs varam lasīt dokumentus, kur pirms desmit gadiem mums vajadzēja braukt uz Vašingtonu, tagad tas vairs nav nepieciešams, mēs katrs varam būt vēsturnieks savā guļamistabā.

Militārā mantojuma tūrisma objekti, stāsti un tēmas Baltijas valstīs aptver četrus kopīgus vēstures periodus: abus pasaules karus, nacionālo partizānu kustību, padomju varas laiku un neatkarības atjaunošanu. Interesentiem izveidota īpaša tīmekļa vietne vairākās valodās un kartē iekļautas vairāk nekā 600 vietas un tām pievienosies vēl vismaz 300 muzeji, bunkuri, kolekcijas un citas vēstures liecības.

Dalies:

Varakļānos apskatāma medību trofeju izstāde

Ziemeļlatgalē notika folkloras festivāls “Lipa Kust”

Līdzīgi raksti