Jau teju 30 gadus tradicionāli vasaras vidū notiek lauksaimniecības izstāde “Lauku diena”, ko organizē Agroresursu un ekonomikas institūts un Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs (LLZC) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Kā ierasts, Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs demonstrējuma laukos pulcēts kupls dalībnieku un apmeklētāju skaits – vairāk nekā 140 uzņēmumu, tāpat arī pētnieki un jomas eksperti no tuvākiem un tālākiem Latvijas reģioniem.
Ar jautrām dziesmām pacilātā gaisotnē ieskandināta ikgadējā “Lauku diena” Latgales lauksaimniecības zinātnes centra demonstrējuma laukos netālu no Viļāniem. Šaipus tā notiek jau gandrīz 30 gadus. zemnieki, uzņēmēji un citi interesenti, kas apmeklē pasākumu, kā lielāko ieguvumu uzsver tieši dalīšanos pieredzē, kas ļoti noder tālākā attīstībā.
Mārtiņš Trons Biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis
Daži saka, ka tā ir tāda Latgales Rāmava, kāds saka, ka tā ir Latgales traktordiena. Es domāju, ka te ir jābūt katram sevi cienošam Latgales lauksaimniekam, jātiekas ar firmu un kooperatīvu pārstāvjiem, tehnikas tirgotājiem, jāpaskatās jaunākās tehnoloģijas.
Artis Vieha SIA “Dotnuva Baltic” Viduslatvijas un Latgales reģiona projektu vadītājs
Izstādē viens no lielākajiem mūsu traktoriem, kas šeit atrodas. Cilvēkiem ir ļoti liela interese, kāpj iekšā, fotografējas. Ir interese par tehnisko raksturu. Tāpat cilvēki interesējas arī par mazākas jaudas traktoriem, agregātiem.
“Lauku dienas” mērķis ir iepazīstināt ar lauksaimniecības jomas aktualitātēm – jaunākās laukaugu audzēšanas tehnoloģijas, agrotehnisko paņēmienu pētījumi, lauksaimniecības tehnikas demonstrējumi un daudz kas cits. Šogad lielākais uzsvars liks tieši uz klimata neitralitātes jautājumiem.
Ērika Teirumnieka Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektore
Mums ir jāsasniedz klimata neitralitātes mērķi lauksaimniecībā. Tiešām šīs zemes apstrādes tehnoloģijas, nevis tradicionālās, ir tās, kur ir mūsu nākotne. Līdz ar to zemnieki var būt te un saprast, kādā virzienā viņiem jāstrādā, jo mērķi ir gan 2030. gadam, gan 2050. gadam. Šajā gadījumā ir svarīga ir saite, kuru var redzēt starp ražotāju un pārstrādātāju uz vietas. Aprites ekonomikas būtība ir tā, ka tuvāk ražotājam ražot produkciju – patērētājs ir tepat uz vietas.
Līvija Zariņa Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece
Šogad akcents uz augu augsni, augsnes kvalitāti. Mums ir akcents arī uz to, ka tomēr klimats ir mainījies, nāk jaunas sugas, kuras varētu no dienvidu reģioniem mūsu pusē audzēt. Prieks, ka šeit varam pārliecināties par to pašu soju. Tad mums ir ļoti daudz arī problēmu, ka daudz nezāļaini bioloģiskie lauki – kā tos tomēr uzkopt, uzpasēt tā, lai labi gan nezālēm, gan arī ražai.
“Lauku dienas” o iniciatore ir agronome un lauksaimniecības zinātņu doktore Veneranda Stramkale. Viņas vārds zināms ne vien Latgales, bet arī visā Latvijas mērogā, pateicoties veltītiem 60 darba gadiem kultūraugu audzēšanā un selekcijā. Pēdējos gados īpaša uzmanība vērsta kaņepju šķirnei “Pūriņi” un linu šķirnei Viļānu vārdā.
Veneranda Stramkale LLZC vadītāja
Es esmu laimīga un gandarīta, ka lielu darba laiku esmu veltījusi saviem novada ļaudīm. Un viņi arī atzinīgi novērtē manu darbu. Pirmā lauku bija ar “AgroBaltic” tieši šajos laukos, kad bija tikai viens no Preiļiem traktors un kādi 30 apmeklētāji. Mēs nezinājām, skumt vai priecāties, jo cita pasākuma līdz tam nebija.
Pasākumā bija iespēja arī apskatīt dažādu kultūraugu demonstrējumus bioloģiskā laukā, tāpat arī iegādāties sadzīvei un ikdienai noderīgas lietas amatnieku tirdziņā.
Artis Vieha SIA “Dotnuva Baltic” Viduslatvijas un Latgales reģiona projektu vadītājs
Šāda veida Lauku dienas dod iespēju potenciāliem klientiem, saimniekiem apskatīt jaunas tehnikas, inovācijas, risinājumus savai saimniecībai. Tomēr ir iespēja klātienē parunāt ar tirdzniecības pārstāvjiem, kas no savas puses var ieteikt labāko risinājumu tieši viņa saimniecībai, vajadzībām.
Ērika Teirumnieka Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektore
Tiekties un uzzināt jauno! Tiekties uz to, lai inovācijas un jaunās tehnoloģijas ieviest savā saimniecībā. Un, kā saka zem guloša ūdens akmens netek.
Šogad “Lauku dienā” piedalījās vairāk nekā 100 uzņēmumu un 50 mājražotāju no visas Latvijas. Pieaugošais dalībnieku un apmeklētāju skaits pierāda ne vien lauksaimniecības nozīmīgumu, bet arī pasākuma ilgtspējību.