Nelegālos augu aizsardzības līdzekļus tirgo internetā

Autors: Marta Puzāka - 10 jūlijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Lauksaimnieki un dārzkopji sastopas ar situācijām, kad nepieciešamas pielietot augu aizsardzības risinājumus kaitēkļu apkarošanai. Metodes ir dažādas – kāds mehāniski, taču cits izmanto ķimikālijas. Valsts augu aizsardzības dienests novēro, ka joprojām aktuāla problēma ir nelegālo augu aizsardzības līdzekļu izmantošana. Tas ir būtisks drauds ne vien augiem, bet arī cilvēka organismam un videi. Aizvien biežāk var novērot, ka Krievijas un Baltkrievijas ražojumus iespējams iegādāties mazos iepakojumos dažādās interneta vietnēs.

Katram dārzniekam ir savi paņēmieni cīņai ar nevēlamiem viesiem – kāds vāc, piemēram, kolorado vaboles, mehāniski ar rokām un palīglīdzekļiem, savukārt citam ierasta prakse ir inžu izmantošana.

Vitālijs Dārznieks Sakstagala pagastā

Agrāk apstrādāju ar indi, bet tagad labāk nevis ar indi, bet labāk tā, ar rokām. Raža var būt mazāka, bet labāk. Redziet paši, daudz. Ļoti daudz ir. Ļoti daudz.

Dārzniece Sakstagala pagastā

Trakās indes, nekas viņam neder! Šeit arī – bija mums griķi sasēti, lai zemi atjaunotu, bet vienalga trakas lietas. Inde viņus neņem, tur bezjēdzīgi. Neatceros, visādas bija, krievu un Latvijas. Kādi tik nebija pirkti.

Antons Dārznieks Dekšāru pagastā

Nopirkām, bet jēgas nekādas no tās indes. Nezinu, varbūt pie kādiem riktīgiem zemnieki, kuri tirgo. Varbūt ir, kuriem dod un pērk. Kuri audzē kartupeļus, tiem varbūt jā.

Valsts augu aizsardzības dienestā norāda – visbiežāk internetā iegādāti nelegāli līdzekļi no Krievijas vai Baltkrievijas. Pārsvarā tirdzniecībā tie nonāk caur Facebook dārznieku grupām vai sludinājumu portālos.

Miķelis Geiba Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģiona nodaļas vecākais inspektors

Nelegālie augu aizsardzības līdzekļi ir visi tie līdzekļi, kas nav iekļauti Latvijas augu aizsardzības līdzekļu reģistrā. Cik es saprotu, cilvēki vienkārši atved rokas bagāžā līdzi no kādas kaimiņvalsts.

Mārīte Gailīte Biedrības “Latvijas dārznieks” pārstāve

Liela daļa amatieru, spriežot pēc diskusijām dažādos čatos un forumos, nemaz nezina, ka Latvijā kaut kas vispār ir atļauts un pieejams. Tad viņš var līdzekli gan pārdozēt, saindēties pats, var apdedzināt savus augus, var iegūt ražu, kura ir piesārņota ar pesticīdu atliekām.

Tāpat novērojams, ka nereti cilvēki augu aizsardzībā izvēlas izmantot biocīdus, piemēram, pretblusu vai pretskudru līdzekļus, kuri veicina vides piesārņojumu, nelabvēlīgu ietekmi uz apstrādātajām kultūrām un cilvēka veselību.

Mārīte Gailīte Biedrības “Latvijas dārznieks” pārstāve

Protams, ja līdzeklis ir efektīvs pret blusām, tas varētu būt efektīvs arī pret vienu, otru, trešu kaitēkli. Bet! Augu aizsardzības līdzekļi, kas ir reģistrēti, tie ir pārbaudīti Latvijā un ir pārbaudīti tieši uz atliekvielām. Ja līdzeklim ir noteikts nogaidīšanas laiks, tik dienas, tad mēs varam būt droši, ka, ievērojot šo nogaidīšanas laiku, pēc tik un tik dienām pēc apstrādes, mēs novācam ražu, kura ir droša ēšanai.

Valsts augu aizsardzības dienests aicina būt atbildīgiem un izvērtēt pareizu augu apsaimniekošanu. Tiem jābūt reģistrētiem Latvijā, pārbaudītiem un paredzētiem valsts klimata ar marķējumu latviešu valodā.

Mārīte Gailīte Biedrības “Latvijas dārznieks” pārstāve

Mums ir pieejams trešā reģistrācijas klasē līdzeklis Neemazal, kas ir atļauts arī bioloģiskajā lauksaimniecībā un kas ir efektīvi gan pret kolorado vabolēm, pret tīklērcēm, laputīm, baltblusiņām.

Pēdējo divu gadu laikā kopumā sodītas teju 20 personas, šogad jau trīs. Par nelegālo augu aizsardzības līdzekļu tirdzniecību paredzēta administratīvā atbildība un naudas sods par tirdzniecību fiziskai un juridiskai personai no 60 līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro.

Dalies:

Lipkes memoriāls Kārsavā godina ebreju glābēju

Latgalē svin Latvijas armijas 105. gadadienu

Līdzīgi raksti