Lipkes memoriāls Kārsavā godina ebreju glābēju

Autors: Marta Puzāka - 10 jūlijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Kārsavā godināts ebreju glābējs Alfrēds Bankovičs (1908 – 1992) , kurš, esot vācietis un riskējot ar dzīvību, holokausta laikā patvērumu devis vairākiem apkārtnes ebrejiem. Viņu vidū bija arī paša Alfrēda jaunlaulātā sieva, kura slēptuvē dzemdējusi bērniņu. Tas ir īsts varoņdarbs, uzsver Žaņa Lipkes memoriāla pārstāvji. Turot rūpi par atmiņām un varoņdarbiem, ik gadu tiek godināti ebreju glābēju pēcteči ar īpašu apbalvojumu “Sudraba pagali”.

Alfrēds Bankovičs Otrā pasaules kara laikā savas mājas pagrabā no nacistiem slēpa savu ebreju tautības sievu Rahili, lai viņa nenonāktu geto. Turpat, pagrabā dzima arī viņu dēls Leonīds. Alfrēda un Rahiles mīlas stāstu ģimenē joprojām atminas, lai arī sākumā šī savienība netika akceptēta.

Abrahams Edelmans Alfrēda Bankoviča radinieks, ebreju pētnieks

Tēvocis Freds, kā es viņu saucu, tad bija tikai gadu jau bija gadu precējies ar manu tanti. Viņi abi jaunībā bija ļoti skaisti cilvēki. Tāpēc es nebrīnos, ka tēvocis Freds iemīlējās manā tantē.

Alfrēds pēc tautības bija vācietis, taču viņš kopā ar savu tēvu Ādolfu pretojās antisemītisma ideoloģijai.

Abrahams Edelmans Alfrēda Bankoviča radinieks, ebreju pētnieks

Nav brīnums, par to, ko izdarīja Alfrēds Bankovičs kara laikā, jo tas viss nāca no viņa sirds un audzināšanas, kas bija šajā ģimenē.

Alfrēds pagrabā slēpa arī radu meitenīti, sešgadīgo Judīti un vēl vairākus ebreju tautības cilvēkus. Alfrēds nu jau 32 gadus ir mūžībā, bet balvu par varonību saņem viņa mazdēls Vadims.

Vadims Bankovičs Alfrēda Bankoviča mazdēls

Esmu ļoti aizkustināts, līdz asarām. Un arī lepns. Lepns, ka vectēvam pietika spēka, drosmes, izdomas. Nenobīties un izglābt tik daudzus cilvēkus. Stingrs, ļoti prasmīgs. Viņš mācēja visu – parakties dārzā, veikt remontu, tapetes salīmēt, izremontēt māju. Ļoti godīgs, kārtīgs cilvēks.

Pirmskara periodā Kārsavā reģistrēti 785 ebreji jeb teju puse no pilsētas iedzīvotājiem. Nacistu okupācijas laikā tur ierīkots geto, kur ieslodzīja aptuveni 500 pilsētas ebreju. Bēgļus slēpa ne tikai Alfrēds, bet arī viņa kaimiņi, vietējā ārste un arī policijas šoferis. Apbalvojums “Sudraba pagale” saistās ar Žaņa Lipkes glābšanas darbu – tieši zem malkas kaudzes tika paslēpta ieeja bunkurā, kurā ebreji raduši glābiņu no vajāšanas.

Māris Gailis Uzņēmējs, Žaņa Lipkes memoriāla īstenotājs

Žanis Lipke savu bunkuru Ķīpsalā bija noslēpis zem malkas pagaļu kaudzes. Tas ir diezgan simboliski – kas ir malkas pagale? – Tā ir šķila, kurā glabājas enerģija. Mēs to sadedzinām un paliek silti aukstumā. Jebkur, kur dzīvo cilvēki, atrodas drosmīgi cilvēku pārstāvji, kas riskē ar sevi, savas ģimenes veselību, dzīvību un tomēr nolemj glābt. Tā izdarīja Bankovičs kara laikā. Tas ir tas, par ko ir jāstāsta, nedrīkst aizmirst.

Abrahams Edelmans Alfrēda Bankoviča radinieks, ebreju pētnieks

Ir ģimenes, kur cilvēks jau izaug uz kaut kā dusmīgs. Tāda vispār nebija Bankoviču ģimenē. Viņiem laipnība vienmēr bija pirmajā vietā. Laipnība bija pret visiem cilvēkiem, neskatoties uz nacionalitāti.

“Sudraba pagales” goda apbalvojumu saņēmuši desmit Latvijas ebreju glābēju pēcteči un citi atbalsta cilvēki. Žaņa Lipkes memoriālā norāda, ka Latvijā apzināti jau ap 500 ebreju glābēju un viņu stāstu tiek izzināti arvien vairāk.

Dalies:

Rēzeknē apstiprina pagaidu administrācijas darba reglamentu

Nelegālos augu aizsardzības līdzekļus tirgo internetā

Līdzīgi raksti