Dekšāres iegūst atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 jūlijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Dekšāres pagasta vārds plašāk visā Latvijā izskanēja jau pērn, kad īstenota valstī pirmā akcija par soliņu “Aizved mani!” izveidi. Šī un daudzas citas sociālās un radošās vietējo iedzīvotāju aktivitātes nupat deva iespēju saņemt arī atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2024”. No Rēzeknes novada 28 pagastiem Dekšāres ir pirmās, kam izdevies iegūt šo augsto novērtējumu.

Jolanta Smane un Dzidra Bruzgule ir vienas no aktīvākajām Dekšāres pagasta iedzīvotājām Rēzeknes novadā. Viņas regulāri īsteno projektus, veicina vietējās kopienas saliedētību un līdziesaisti kopīgos darbos. Pateicoties radošām pieejām sociālu jautājumu risināšanā šogad Dekšārēm piešķirta atpazīstamības zīme “Viedais ciems”.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta Iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētāja

Tas nav, ka mums šeit viss ir tehnoloģiski aprīkots, nospiežam pogu un lietus līst. Nospiežam pogu un saule spīd. Tas ir smags darbs, sadarbība. Puķu dobes izveide Dekšārēs. To mēs arī tagad saucam par kultūrdobi, jo, pirmkārt, parādījās, ka cilvēki ir atvērti līdzdarboties. No malu malām saziedoja ziedus, sanāca, sastādīja un palīdz ravēt, palīdz palaistīt. Tad mums ir Ziemassvētku akcijas, kad saziedojam paši un aizvedam senioriem dāvaniņas.

Jaunākā kopienas iniciatīva ir iespēja bez maksas izmantot trīs velosipēdus, lai dotos uz veikalu vai pie ārsta, kā arī atpūsties tuvējā apkārtnē.

Pirms aptuveni divām nedēļām velosipēdus pagastam uzdāvināja vietējais uzņēmējs. Lai arī aizkadrā uzrunātie iedzīvotāji akciju vērtē atzinīgi, ir bažas: viens no velosipēdiem nav atgriezts atpakaļ vietā. Par notikumu ziņots pašvaldības policijai, taču iesniegums nav rakstīts, kopiena cer, ka paši vietējie turpmāk būs atbildīgāki.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta Iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētāja

Ja paši izdarām, tad paši arī nesam atbildību, paši rūpējamies, paši pieskatām. Jābūt ir apzinīgiem, pabraukājies, neatstāj pie sevis uz nedēļu riteni, bet vakarā atved, noliec vietā. Ir redzēts, ka bērni sabrauc ciemos pie vecākiem, nav jau iespējas uzreiz visiem velosipēdus iedot, aiziet, paņem visi velosipēdus un pabraukā, atbrauc uz Varakļāniem, pabraukā pa Dekšārēm.

Dzidra Bruzgule Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Ja tagad pazuda tas velosipēds, tas jau nav rādītājs labs, bet vai tad tādēļ neriskēsi un nedosi iespējas citiem? Apsveicama tāda izdoma. Var tikai priecāties un jāmēģina atbalstīt cik var. Droša nākotne, ka mums būs lauki, mums būs Dekšāres, mums būs pagasts.

Turpina darboties arī akcija “Aizved mani!”. Ciematā nav veikala, ne aptiekas un sabiedriskais transports kursē vien pāris reizes nedēļā, garāmbraucošie šoferīši aicināti līdz tuvākajai Varakļānu pilsētai paņemt līdzbraucējus. Novērots, ka uz soliņiem kāds sēž arvien retāk, uzlabojusies komunikācija un palīdzība kaimiņu vidū. Iegūstot “Viedā ciema” nosaukumu kopiena cer turpmāk strādāt vēl vairāk.

Jolanta Smane Dekšāres pagasta Iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētāja

Nav jau tā, ka tur ir tikai konfektes, bet ir arī jāpabrien pa dubļiem, kamēr kaut ko izdari. Iespējams, kādos projektos bonusa punktu dabūsim. Perspektīva uzņēmējiem mūsu, brauks skatīties, brauks pirks lietas un vispār tā apziņa pašiem cilvēkiem, ka Dekšāres ir vērtīga vieta. Nav nekāda nomale un varam būt spēcīgi un citiem piemēru rādīt un darboties kopā.

Jau šo svētdien Dekšārēs notiks atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” iegūšanas svinības: Arņa Slobožaņina akustiskais koncerts un vietējo pašdarbības kolektīvu uzstāšanās.

Dzidra Bruzgule Dekšāres pagasta iedzīvotāja

Viedo ciemu sveicināsim ar dančiem, ciema panākums, svētdien būs Dekšārēs pasākums, tad mēs viņus sveiksim ar savu danču mākslu.

Biedrība “Latvijas Lauku forums” konkursu “Viedais ciems” organizē jau četrus gadus un to laikā Latvijā šo nosaukumu ieguvušas 32 vietas. Šoreiz akcijai pieteicās 19 dalībnieki, no kuriem izvēlēti 8 laureāti. Viņu vidū no Latgales arī Pelēču ciems Preiļu novadā un Līksna Augšdaugavā.

Dalies:

Karstajā laikā ūdenstilpēs savairojas bīstamās zilaļģes

Rēzeknē apstiprina pagaidu administrācijas darba reglamentu

Līdzīgi raksti