Karstajā laikā ūdenstilpēs savairojas bīstamās zilaļģes

Autors: Marta Puzāka - 4 jūlijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Līdz ar karsto tveici un sauso laiku peldvietās pieaug zilaļģu savairošanās risks. Tās tiek uzskatītas par vienu no bīstamākajiem ūdens piesārņojuma veidiem. Lai uzraudzību iedzīvotājiem drošu vidi peldvietas, Veselības inspekcija un arī pašvaldību vides eksperti regulāri veic ūdens testēšanu.

Veselības inspekcijas higiēnas ārsts ņem atkārtotu ūdens paraugus Lubāna ezerā, lai pārliecinātos, vai peldvietā nav atrodas zilaļģes.

Vladimirs Miņins Veselības inspekcijas Latgales kontroles nodaļas vecākais higiēnas ārsts

Pagājušo mēnesi mēs paraugu ņēmām trešajā jūnijā. Nekādas pazīmes, ka tur aļģes savairojušās nebija, bet pēc dažām dienām atbrauca arī pašvaldības speciālisti un konstatēja, ka jau sāka vairoties aļģes.

Zilaļģes ir ne vien viens no izplatītākajiem ūdens piesārņojumiem, bet arī bīstamākajiem.

Vladimirs Miņins Veselības inspekcijas Latgales kontroles nodaļas vecākais higiēnas ārsts

Zilaļģes var izveidot, izdalīt toksīnus. Piemēram, ja cilvēks peldas tādā ūdenī, viņam varētu būt tā saucamā “peldētāju nieze”, izsitumi. Varētu būt vēl kādas ādas pazīmes un zarnu trakta traucējumi. Ūdens virsma maina krāsu. Tā parasti ir zili zaļa, zaļi pavedieni un uzreiz var pamanīt, ka ūdens nav tāds, kā parasti, dzidrs.

Pēc atkārtotām pārbaudēm secināts, ka zilaļģes izskaustas un nu peldvieta ir droša tās apmeklētājiem.

Ruta Sidorova Rēzeknes novada pašv. vides speciāliste

Ar ziļaļģēm sastopamies katru gadu, tā ir normāla parādība. Šajā gadā ziņoja kāda persona, piezvanot un atsūtot bildes, ka ir konstatētas zilaļģes. Ar tām zilaļģēm ir tā, ka tās var būt un pēc lietus vai kāda vēja tās arī pazūd. Bet attiecīgi mēs veicam arī atkārtotas analīzes, lai peldvieta būtu droša un cilvēki varētu peldēties.

Pašvaldību pienākums ir katru gadu apsekot peldvietas, izpļaujot niedres, labiekārtojot infrastruktūru, savācot atkritumus. Uzrunātie iedzīvotāji atzīst, ka viņi pievērš uzmanību ūdens izskatam un arī norādēm.

Anželika Rēzekniete

Kad peldaties, pievēršat uzmanību ūdens tīrībai? – Jā, protams, tāpēc arī nepeldos. 00:23 Uzskatāt, ka pārāk netīrs ūdens? – Tieši tā. Tieši Rēzeknes apkaimē? – Nezinu, es te sauļojos, pēc tam braucu uz mājām nomazgājos, kaut kā tā.

Olga Rēzeknes iedzīvotāja

Prasītos iztīrīt ezera gultni. Vai jums ir svarīga tīrība ūdenī? – Protams! Sanitārajām normām ir jābūt augstumos.

Artūrs Rīdzinieks

Novērtēju vizuāli. Ja nav nekādu zīmju, ka nedrīkst peldēties, tad attiecīgi nepeldos. Bet, ja viss ir kārtībā, ir atļauts, tad peldos.

Ruta Sidorova Rēzeknes novada pašv. vides speciāliste

Īstenībā analīzes ir ļoti labas.Arī BIOR šogad mums veica analīzes un katru reizi stāsta, ka mūsu peldvietu ūdens kvalitāte ir ļoti forša un mums ir, ar ko lepoties!

Latvijā reģistrētas 59 oficiālas peldvietas, un visās šobrīd ir prasībām atbilstoši rādītāji. Kopumā tiek apsekotas vairāk nekā 200 peldvietas. Lielākās problēmas, ar ko saskaras pašvaldības, ir neoficiālo peldvietu aizaugšana ar niedrēm.

Dalies:

Sarkaņos pirmo reizi svin Vissvētākās Jaunavas Marijas svētkus

Dekšāres iegūst atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”

Līdzīgi raksti