Lavandu lauki popularizē tūrismu individuālās saimniecībās

Autors: Marta Puzāka - 2 jūlijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Nupat sācies lavandu ziedēšanas laiks, kas vairākas vietās pulcē lavandu mīļus uzņēmīgu saimnieku iekoptos lavandu laukos. Ne vien lavandu lauki, bet arī kopumā saimniecības kļūst par iecienītām tūrisma vietām, ļaujot iepazīt saimnieku personības. Arī Aija Rancāne no Dekteru ciema Rēzeknes novadā lavandu audzēšanu sauc par savu sirdsdarbu.

Tas ir pašu rokām izauklēts sirdsprojekts – uzsver saimniece Aija Rancāne, kura pirmos lavandu stādiņus iestādīja pirms trīs gadiem. Laika gaitā mazdārziņš pārtapis par plašu lavandu lauku un no vienkāršas aizraušanās par ģimenes biznesu. Jau otro sezonu tas pieejams tūristu apskatei.

Aija Rancāne “Lavandrūtas” saimniece

Katru gadu vasarā mani vīrs kaut kur skatīties lavandas. Uz Kurzemi, Vidzemi, uz lavandu laukiem. Es tur jūsmoju, bildējos, un vīrs saka: “ Vai tu negribi iestādīt sev, lai nevajag vest?” Tad es sameklēju vietas, kur nopirkt stādiņus, bet es nezinu, vai viņš domāja, ka būs tāds liels lauks pēc ierosinājuma, ka es tiešām iestādīšu tik daudz.

Aija uzsver, ka pērn interesentu plūsma bijusi negaidīti liela. Lielākoties cilvēki brauc izbaudīt ainavu un lavandu aromātu, iemūžināt mirkļus fotogrāfijās un rast mieru.Zemkopības ministrijā norāda, ka, ņemot vērā datus par platībmaksājumu atbalstu, pērn Latvijā lavandas augušas 10, 5 hektāru platībā. Lavandas tagad uz Latgali atved arī cilvēkus no daudzām pasales malām.

Aija Rancāne “Lavandrūtas” saimniece

Pagājušo gadu bija ļoti liela interese. Mums bija pat ciemiņi no Kubas. Bija no Amerikas, Ukrainas, Anglijas. Man liekas, viņiem patīk būt pie dabas, patīk lavandu atmosfēra, klusums. Ļoti daudzi ir uzsvēruši to, ka viņiem patīk mūsu lauks, jo te ir plašums.

Laura Spundere Latgales tūrisma asociācijas speciāliste

Lavandas patiešām kļūst aktuālas kā saimniecību tūrisms. Mēs redzam, ka cilvēki arvien aktīvāk brauc uz dažāda veida saimniecībām, tostarp, saimniecībām, kas kaut ko audzē, rāda un stāsta. Arī tādas, kur ir iespēja piedalīties tā sauktajā “pašlasīšanā”. Dažādas ogas, dārza brīnumi.

Lavandu saimniece Aija lēš, ka šogad sezona varētu beigties ātrāk, jo karstuma un sausuma iespaidā šogad viss zied ļoti strauji. Šādi laikapstākļi ir labvēlīgi ziediem, taču Latvijas aukstās ziemas un pavasara salnas katru gadu rada bažas lavandu audzētājiem.

Aija Rancāne “Lavandrūtas” saimniece

Ziemeļu vēji nepatīk. Šogad bija tā, ka šī ziemeļu puse bija ļoti cietusi. Tad es tās visas izgraizīju ar rociņām katru krūmiņu. Tad vēl bija pavasara salna, 7-8 grādi, kā kurā vietā, tad man nācās vēl tos zariņus pielabot, izlabot.

Aktīvais lavandu ziedēšanas laiks ir aptuveni mēnesi. Jau no jūlija vidus sāksies ziedu griešana, kas vēlāk rudenī saimniecei Aijai ļaus izgatavot tūristu pieprasītus suvenīrus – arommaisiņus, ziedūdeni, ēteriskās eļļas un daudz ko citu.

Aija Rancāne “Lavandrūtas” saimniece

Cilvēkiem ir jābrauc uz lavandu laiku, lai baudītu skaistumu un mieru. Te ir fantastiski. Sāks sanēt bitītes. Te dun visa pamale. Taureņi lido! Fantastika vieta – Latgales gaiss, Latgales lavandas, ko vēl vairāk?

Dalies:

Īpašo skolu direktori cīnās par izglītības kvalitātes uzlabošanu

Sarkaņos pirmo reizi svin Vissvētākās Jaunavas Marijas svētkus

Līdzīgi raksti