Jaunie mākslinieki attēlo Viļānus gleznās

Autors: Marta Puzāka - 21 jūnijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Atrast to, ko neredz citi un atspoguļot to neierastā veidā – šāds uzdevums dots mākslas plenēra Viļānos dalībniekiem. Piecpadsmit jaunie mākslinieki – Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Latgales filiāles studenti desmit dienu garumā centās iemūžināt jaunrades darbos Viļānu pilsētu no jauna skatu punkta. Studentiem tā ir jauna pieredze darboties dzīvā vidē, savukārt vietējiem – atklāj vēl neredzētas savas pilsētas šķautnes un veidot oriģinālas vēstures liecības.

Baznīca, viensētas, ielu skati, dabas vērtības un cilvēki – tā jaunie mākslinieki ataino Viļānu pilsētu. Ekspresīvās, ar tehnikas un krāsu daudzveidīgās gleznās mākslas studenti radījuši vēl nebijušus veidus, kā attēlot pilsētvidē redzēto.

Ivonna Brūvere LMA Latgales filiāles grafikas apakšnodaļas studente

Es iespaidojos no baznīcas, kā arī no laikapstākļiem, jo vislabāk zīmējumus un gleznas gleznot bija tieši tad, kad saule riet vai saule lec, jo tieši tad ir tās smukās krāsas. Es ķieģeli atradu aiz kādas mājas kādā pļavā un es ieraudzīju, man gribējās to apgleznot ar Viļānu punktiem, kuri man vairāk asociējas ar baznīcu, ar pieminekli, kurš atrodas uz baznīcas vārtiem, ar stabiem un ar govi, kuru es redzēju, pa ceļam staigājot.

Anastasija Bikova Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles vadītāja

Studentam ir svarīgi iziet ārpus telpas, ieraugot, kas notiek ārpasaulē. Tajā pat laikā tā ir komunikācija vairāk vai mazāk ar pilsētvidi, kur studentam var atnāk pajautāt, ko tu glezno, kāpēc, un tā ir sava veida komunikācija, sadraudzēšanās ar realitāti.

Vietējie pēc darbu apskatīšanas norāda, ka mākslinieku darbi atspoguļo tās vērtības, no kurām veidojas viļānieša identitāte. Tas ir arī veids, kā arvien vairāk ieviest laikmetīgo mākslu un kultūru vietējo dzīvē.

Vija Piziča Mākslas plenēra organizatore

Mums ir vēlme savu pilsētu darīt skaistāku, interesantāku, papildināt to, kas šeit jau ir ar kaut ko citu. Visvairāk uzrunā baznīca, klosteris. Tas ir skaidrs. Uzrunā cilvēki, uzrunā bijušā mūzikas skolas, muižas ēka. Upe uzrunā, dzīvnieki uzrunā. Neparastas kombinācijas, kuras, piemēram, no rīta pieceļoties ierauga.

Inta Brence Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore

Ļoti daudz ir lietas, ēkas un vietas, kuras mēs, vietējie, esam apraduši ar tām un vienmēr vēlētos tās pamanīt, bet brīnišķīga mākslinieka acs to pamana un atklāj ļoti neparastā veidolā. Viņi ir spējuši parādīt tos darbus, vietas tādus, lai mēs varētu mācīties, mainīties.

Mākslas plenērs Viļānos notiek jau otro gadu. Viļānieši to vēlētos ieviest kā ikgadēju tradīciju, ar mērķi saglabāt vēsturiskas liecībās, lai pēc gadu desmitiem spētu atstatīties uz pilsētas pērlēm.

Vija Piziča Mākslas plenēra organizatore

Pagājušo gadu, aptautājot studentus, mums atklāja, ka viņiem Viļāni izskatās balti, kā dienvidu pilsēta. Viņi atklāja, ka viņiem ļoti patīk mūsu dzeltenās pastkastes. Tās ir lietas, kuras jau var veidot pilsētas estētisko un garīgo identitāti.

Ivonna Brūvere LMA Latgales filiāles grafikas apakšnodaļas studente

bija vēlme izstaigāt pilsētu vairāk un atrast kaut kādus sīkumus, kurus es pagājušo gadu neatradu. 02:22 Tad es sapratu, ka tieši to, ko citi cilvēki neredz, staigājoties ikdienā, man vajadzēja tieši to parādīt sīki, izcelt to, ko cilvēki var nepamanīt ikdienā.

Pēc plenēra katra mākslinieka viens izvēlētais darbs tiks saglabāts pilsētas apvienības pārvaldē, veidojot kolekciju.

Dalies:

Valsts prezidents apseko Latvijas austrumu robežžoga būvniecības progresu

Mazās Justīnes vecāki jau gadu apcietinājumā

Līdzīgi raksti