Pasienes baznīcas draudzei – 330

Autors: Marta Puzāka - 20 jūnijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīca ir viena no krāšņākajām Latgales katoļu baznīcām. Nupat tās draudzei apritēja 330 gadi. Šo gadu laikā piedzīvota bagātīga vēsture, mainoties laicīgajai varai un piedzīvojot dažādus postījumus. Lai veicinātu vietējo interesi par baznīcas dzīvi, mākslu un arhitektūru, Pasienes draudzes prāvests Vitālijs Filipenoks organizēja izzinošu ekskursiju par baznīcas telpām.

Krāšņs poļu baroka rokoko stils, apzeltītas svētbildes un bagātīgi interjera elementi – tā var raksturot Pasienes baznīcu, kas atrodas Latvijas austrumu robežas galējā punktā. Lai veicinātu interesi par unikālo celtni, tās prāvests dalās interesantos faktus un nostāstos.

Vitālijs Filipenoks Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests

Apskatīties šo vietu, pašu baznīcu un arhitektūru, mākslu iekšā. Apbrīnot baroka skaistumu un rokoko stilu kopā ar baroku. Šeit arī ir svēta vieta, jo Pasienes baznīca skaitās arī par svētceļojuma vietu, kur īpaši godina Labā padoma Dievmāti.

Baznīca uzcelta astoņu gadu laikā un tās materiāli – ķieģeli – bija īsts roku darbs. Arī šobrīd palikušas liecības par pirkstu nospiedumiem.

Vitālijs Filipenoks Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests

Pirkstu nospiedumi. Tas nozīmē, ka ķieģelis veidots ar rokām, un beigās cilvēks pieliek roku un tā veica nospiedumu. Uz katra, katra kieģeļa ir rokas nospiedums.

Lielāko izbrīnu apmeklētājiem radīja baznīcas pazemes pagraba ejas, kur joprojām saglabātas dažādas tā laika liecības – zārki, galvaskauss un citi laika putekļiem apklāti elementi. Prāvesta stāstījums licis arī daudziem vietējiem dalīties atmiņās un dzirdētos nostāstos.

Ilga Ērika Brice pasieniete

Netālu dzīvoju, dzirdēju un klausījāmies, kā spēlē ērģeles Parasti te bija daudz cilvēku, bija nakts dievkalpojumi Ziemassvētkos un Lieldienās , bija svētgājieni apkārt baznīcai. Agrāk vīrieši, braucot gar baznīcu, vienmēr noņēma cepuri. Sievietes meta krustu.

Vitālijs Filipenoks Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests

Dominikāņu mūki ārstēja no dzeršanas kādu vietējo zemnieku. Kad viņš bija sadzēries, tad ielika pagrabā, tumsā. Kad viņš pamodās, tad redz pa pagraba logu, ka staigā svētie tēvi, skaita rožukroni. Viņš sauca palīgā, lai atbrīvo no tumsības un tās vietas, bet mūki teica, ka tu diemžēl jau esi ellē, tev nav izejas. Tad tas zemnieks nobijās un vairs nedzēra.

Kā jau arī citviet ciemos un mazās apdzīvotās vietās, baznīca uzskatāma par vietas centru.

Vitālijs Filipenoks Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests

Tas ir centrs, pirmkārt, jo baznīca ir uz kalna. Kad tu brauc pa jebkuru ceļu uz šejieni, tu uzreiz redzi torņus. Tas ir kā centrs, orientieris.

Marta Ekskursante no Višķiem

Tik izsmeļošs, tik skaists, tik interesants, izzinošs, saistošs stāstījums. Cik daudz ir skaista darba šeit ielikts, tas arī ļoti iepriecināja. Arī sirdi sildīja tas, ka vēsture pie mums ir tik skaista. Man baznīca ir debesu vārti. Būt baznīcā ir būt debesīs.

Pasienes baznīca ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu un Eiropas kultūras mantojuma dienu sarakstā.

Dalies:

Stacijās un mājvietās piemin 14. jūnija izsūtītos

Latgolys mūzai Annai Rancānei – 65

Līdzīgi raksti