LRT sižetu izveidi latgaliešu valodā turpina arī 2024. gadā

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 12 jūnijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Latgales reģionālās televīzijas (turpmāk – LRT) veidotajos ziņu raidījumos “Runoj Latgola”, “Reģionālās televīzijas piedāvā” un “Pieci novadi Latvijā” kanālos TV24 un ReTV kopš maija beigām ir iekļauti un turpmāk būs redzami piecas minūtes gari sižeti latgaliešu valodā par Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas finansiāli atbalstītās “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” konkursā atbalstu saņēmušajiem projektiem. Pirmais sižets tapis par muzikantu saietu – večerinku “O’bļaka!” Rēzeknes novada Rogovkā un tūlīt ēterā būs redzams arī stāsts par laikmetīgās mākslas rezidencēm “Leons, Lūcija un es” Ludzas novadā.

Ar šo ziņu sižetu pārraidi LRT sāk projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā VI” īstenošanu, kas ir simbolisks turpinājums iepriekšējos piecus gadus veidotajiem sižetiem un raidījumiem latgaliešu valodā. Līdz šī gada beigām kopumā būs izveidoti deviņi jauni ziņu sižeti par “Latgales kultūras programma 2024” atbalstu guvušajiem projektiem un to īstenotājiem, dažādiem koncertiem, pasākumiem, izstādēm, semināriem un izdevumiem visā Latgalē. Gada nogalē šie ziņu sižeti kopā ar Latgales reģiona attīstības aģentūras pārstāvju viedokļiem būs apkopoti divos 23 minūtes garos raidījumos.

Projekta īpašā loma ir tāda, ka televīzijā nacionālā līmenī izskan ziņas un raidījumi latgaliešu valodā, iedzīvotāji var novērtēt, ka valoda attīstās un to var lietot ne tikai ģimenē un mājās, bet arī publiskajā telpā, bet pārnovadniekiem tiek veicināta izpratne, ka vietējie iedzīvotāji aktīvi latgaliski sazinās ikdienā. Sižetu un raidījumu autores ir žurnālistes, kas pašas nāk no Latgales un, kam dzimtā valoda ir latgaliešu.

Ar sižetu un raidījumu palīdzību popularitāti gūs gan iedzīvotāji, gan – aktivitāšu īstenotāji – un viņu padarītais darbs. LRT žurnālistes regulāri mudina intervējamos, dažādu nozaru pārstāvjus, profesionāļus un vietējos iedzīvotājus sniegt intervijas latgaliešu valodā, tā saglabājot valodas izskanēšanu arī masu medijos, taču ir svarīgi gūt atbalstu pilnīgai sižetu izveidei latgaliski un “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” ir viena no šādām iespējām.

“Latgales kultūras programma 2024” konkursa gaitā LRT projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā VI” īstenošanai saņemts finansējums 5000 eiro apmērā. Kopumā konkursam bija iesniegti 127 projekti, no tiem atbalstīti 65 projekti par kopējo finansējumu 167 400 eiro. #LatgalesKulturasProgramma #VKKF

LRT veidotos sižetus un raidījumu latgaliešu valodā varēs redzēt darba dienās kanāla ReTV Virszemes apraidē raidījumā “Runoj Latgola” pl. 17:30 un 07:00, otrdienās un ceturtdienās pl. 17:15 kanāla ReTV Vislatvijas apraidē raidījumā “Reģionālās televīzijas piedāvā” un raidījumā “Pieci novadi Latvijā” kanālā TV24 svētdienu rītos pl. 09:30. Pēc pārraides ziņu sižetus un abus raidījumus varēs noskatīties arī LRT mājas lapā https://lrtv.lv/category/raidijumi/latgolys-kultura/, sociālo tīklu vietnēs https://www.facebook.com/LatgalesRegionalaTV un https://www.youtube.com/@LatgalesRegionalaTV, kā arī vietnē www.xtv.lv.

Projekta vadītāja, LRT žurnāliste

Ausma Sprukte-Kozule

ausma.sprukte-kozule@lrtv.lv

Dalies:

Laikmeteigajā muokslā bārni izzynoj tieļnīku Leonu Tomašicki

Līdzīgi raksti