Laikmeteigajā muokslā bārni izzynoj tieļnīku Leonu Tomašicki

Autors: Marta Puzāka - 12 jūnijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ceļt gaismā kulturviesturiskūs pīmineiklus i gūdynot Ludzā dzymušū i augusū tēlnīku Leonu Tomašicki (1904 – 1996), kurs itūgod svieteitu 120. jubileju – ar taidu mierki Ludzā organizeits treis dīnu projekts “Leons, Lūceja i es”. Muokslys školys bārnim i jaunīšim, kai ari cytim interesentim pīduovuotys laikmeteiguos muoklsys meistardarbneicys ar profesionalim muokslinīkim: laikmeteiguo deja, dzeivuos skuļpturys i multimediala stuosti. #LatgalesKulturasProgramma #VKKF

Jura Suoikāna muokslys školā Ludzā volda aktiva rūseiba. Dzeivuos skuļpturys, multimedialu stuostu i laikmeteiguos dejis nūdarbeibuos bārni i jaunīši profesionalu muokslinīku pavadeibā rauga īpazeit i izzynuot tieļnīka Leona Tomašicka daiļradi, personeibys spāku i veirteibys.

Sandra Vorkale Projekta vadeituoja

Caur kermeni izdzeivuot Leona Tomašicka zeimiejumus, tielnīceibys dorbus. Leona Tomašicka sova veida īrūbežūteibu. Tū, ka jis vēļ puikys godūs ir zaudiejs rūku. Tys cylvāks naizamysa, jis kliva par glaznuotuoju, tielnīku, byudams ar vīnu kreisū rūku. Kai jis puorsavuicieja raksteit, puorsavuicieja zeimeit, puorsavuicieja dzeivuot tikai ar vīnu rūku.

Projekta pyrmajā dīnā Ludzys muoklsys školys bārni i cyti interesenti ļuovās improvizātom deju kusteibom. Ari deja ir muoklsa, i tū sovā veidā var sasaisteit ar tieļnīceibu.

Katrīna Albuže Laikmeteiguos dejis muokslineica, horeografe

Kad ir smags ķermenis, stiprs, nekustīgs, tas varbūt ir tēlniecībā no materiāliem – bronza vai vēl, ko tur izmanto. Tas ir monumentāls, iespējams, tas tēls pat ir maigs un brīvs, līdz ar to tas ir superīgs kontrasts kustībai, ka ir vieglums un brīvība. Arī tas, ka viņam nebija labās rokas, ko nevajadzētu kaut kā kariķēt, bet, ja kustībai ir ierobežojums, tad uzreiz var atrast ļoti interesantas lietas. Mēs labo roku pielīmējam pie sienas, pie grīdas un paskatāmies, ko mēs varam izdarīt.

Magone Projekta dalineica

Mums bija dažādi kustības vingrinājumi. Bija tā, ka tev ir pāris, tevi kaut kā izkustināja un vajadzēja vai nu sastingt vai vajadzēja tālāk plūst, vai arī bija tā, ka tik, cik tevi pakustināja, tik arī tu kustējies pats.

Sofija Projekta dalineica

Mēs šodien zālē dejojām un pateicām emocijas. Man patika, kad vajadzēja pielipināt pie grīdas vai pie kaut kā roku un taisīt kaut kādas kustības.

Taipoš ari dzeivuos skuļpturys ir laikmeteiguos muoklsys veids, kod tāls tīk veiduots, izmontojūt grimu, kostimus i pantomīmu tehniku.

Andris Apinis Akters

Visgrūtākais ir dabūt grimu pareizā tonī. Attiecīgi pēc grima toņa mēs veidojam skulptūru tēlus un piemeklējam viņu krāsu, jo krāsa, ko krāsot, ir vieglāk piemeklēt, nekā grimu. Fraku mēs sagatavojām ar grunti, kas ir PVA sajaukta ar ūdeni. Tad, kad sacietēs, tad audums mazāk krāsu uzsūks un labāk ņems pretī krāsu.

Tieļnīku Leonu Tomašicki bierneibā īdvesmuoja teika par Lūceju, deļtuo muoksla teik sasaisteita ari ar teikys elementim.

Andris Apinis Akters

Ideja ir projekts par Leonu un Lūciju. Lūcijas četrām leģendām. Attiecīgi no tiem tērpiem, ko bērni būs atnesuši, mēs mēģināsim sagatavot un izspiest tuvāk kādai no leģendām. Vienā no leģendām ir bruņinieki, vairogs mums ir vienas mazas bruņas. Iespējams, viens būs tas bruņinieks, tikai mēģināsim pielāgot viņu tērpus.

Projektu eistynuos treis dīnu garumā, bārnim atrūnūt sev tyvuokū muokslys izpausmis veidu. Organizatori cer, ka kotrs nu dalinīku pīdzeivuos stuostu par Leonu, Lūciju i sevi, apgiustūt tieļnīkiam napīcīšamuos prasmis i aktualizejūt rodūšū davumu.

Katrīna Albuže Laikmeteiguos dejis muokslineica, horeografe

Viņi var paņemt sev ķermeņa izziņu, tieši no tās kustības, ko mēs darīsim. Saprast, ka nav stulbu kustību, vai es varu darīt tikai šitik un tas jau ir labi, tas jau skaitās, ka es kustos un dejoju. Man liekas, ka mākslas var krustoties visos iespējamos veidos, tad jau fantāzijai robežu, ko tur var radīt vispār.

Sandra Vorkale Projekta vadeituoja

Sevkurā gadīnī muokslinīkam, tēlnīkam, ka jis navar miļzeiga apjūma dorbus dareit, tod jis struoduoja pi mozuoka izmāra skicem, mozuoka izmāra dorbim, bet sovā jauneibā paveica miļzeigus, grandiozus dorbus, kas ir radzami tepat, pi myusim Ludzā – Dīvmuotis skuļptura i Rēzeknī ideju par Latgolys Muoru.

Projekta nūslāgumā tiks radeita ari nalela kina par Leonu Tomašicki, kas tiks paruodeita jau 22. junī Latgaļu tiergā Ludzā. Projektu “Leons, Lūceja i es” organizej Jura Soikāna Ludzys muoklsys škola sadarbeibā ar bīdreibu “Teātris azotē” i tū finansej Vaļsts kulturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.

Dalies:

Jau 13. reizi Rogovkā nūtyka večerinka “O, bļaka!”

LRT sižetu izveidi latgaliešu valodā turpina arī 2024. gadā

Līdzīgi raksti