Lauksaimniecības datu centra reģistrā ir informācija par teju 300 000 suņu un kaķu visā Latvijā. Līdz 1. jūlijam top jauni Ministru kabineta noteikumi, kas paredzēs stingrākas dzīvnieku labturības un aizsardzības prasības. Tomēr arī pēc vairāku desmitu mājdzīvnieku izņemšanas no saimniecības Augšdaugavas novadā, ierobežot vienam cilvēkam piederošu dzīvnieku skaitu nav iespējams. Zemkopības ministrijā uzskata: turpmāk jau iepriekš redzeslokā nonākušas saimniecības jāuzrauga stingrāk, lielāku atbildību jāuzņemas sabiedrībai kopumā.
Vairāk nekā 60 no saimniecības Demenes pagastā izņemtajiem mājdzīvniekiem drīz meklēs jaunas mājas. Suņi esot draudzīgi, savukārt no 47 kaķiem tikai daži pieraduši pie rokām, vairums ceļos pie ziedotājiem uz ārzemēm.
Dana Šablinska dzīvnieku patversmes “OTRĀ MĀJA” vadītājas vietniece
Tā kā kaķīši ir mežonīgi daudzi, tur ir jādomā par varbūt kolonijām, varbūt pievienot viņus citām kolonijām, to mēs vēl domājam. Viņi baidās, ļoti baidās no cilvēkiem, tāpēc viņus turēt šeit ir milzīgs stress un vēl atrast kādu saimnieku tādam dzīvniekam, tas ir diezgan grūti. Mums ir jāpērk voljerus, jābūvē pastaigu laukumus. Arī, protams, būs vajadzīga palīdzība, fiziska galvenokārt. Vienmēr trūkst roku, vienmēr.
Patversme nav paredzēta tik lielam dzīvnieku skaitam un teritorijas labiekārtošanas laikā vismaz pagaidu mājas būs nepieciešamas arī tās pastāvīgajiem iemītniekiem, jo īpaši mazajiem kucēniem. Lai arī 1. jūlijā spēkā stāsies jaunas dzīvnieku labturības prasības, ierobežot vienam cilvēkam vai saimniecībai piederošu dzīvnieku skaitu nav iespējams.
Agija Mediņa ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja
To nevar izdarīt, jo tas ir cilvēktiesību pārkāpums, tur uzreiz būs tiesvedības pret valsti. Būs stingrākas prasības, kas attiecas uz dzīvnieku labturību un aizsardzību. Tie jaunie noteikumi ietvers arī prasības attiecībā uz tiem pašiem ķēdes garumiem, uz dzīvnieku pastaigām, uz voljeru izmēriem.
Zemkopības ministrijas ieskatā konkrētajā gadījumā Demenes pagastā vainu jāuzņemas pašam saimniekam, izskan pārmetumi arī Pārtikas un veterinārajam dienestam.
Agija Mediņa ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja
Ja saimniecība jau pirms tam ir nonākusi Pārtikas un veterinārā dienesta redzeslokā, tas nozīmē, ka PVD bija biežāk jāaizbrauc uz turieni un jāpaskatās, kas notiek ar šiem dzīvniekiem. Tas ir Pārtikas veterinārais dienests, kaut kāda daļa neizdarības.
PVD savu vainu noliedz, norādot, ka par dzīvnieku labturību atbildīgs ir pats saimnieks.
Mairita Riekstiņa PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja
Tikai un vienīgi dzīvnieku īpašnieks ir atbildīgs par radušos situāciju. Mēs nevaram būt visās vietās un zināt visas šīs dzīvnieku turēšanas vietas. Šādas dzīvnieku turēšanas vietas uzrauga tikai tādos gadījumos, ja tiek saņemtas kaut kādas sūdzības vai iesniegums par iespējamiem dzīvnieku labturības vai turēšanas prasību pārkāpumiem. Tā ka tāda noteikta konkrēta plāna, cik bieži būtu šādas vietas jāpārbauda, nav.
Zemkopības ministrija norāda arī uz pašvaldības un vietējo iedzīvotāju aktīvāku iesaisti un atbildību.
Agija Mediņa ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja
Ja pašvaldība būtu zinājusi, varbūt, es pieļauju iespēju, arī varbūt situācija tik tālu nenonāktu, ka tie dzīvnieki būtu jāizņem. Ir pašvaldības, kas ļoti rūpīgi seko līdzi un taisa pat reidus, it sevišķi uz tādām vietām, kur ir aizdomas, ka kaut kas notiek ar dzīvniekiem.
Kristīne Kuņicka Augšdaugavas novada pašvaldības Informācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
e-pasts: “Iepriekš Demenes pagastā nekādas sūdzības no kaimiņiem vai citām personām par dzīvnieku stāvokli netika saņemtas. Pašvaldības policijai nav tiesību doties reidos uz privātām saimniecībām. Pašvaldības kompetencē ir novada teritorijā klaiņojošie dzīvnieki.”
MK noteikumi paredz: īpašniekiem, kuriem ir pieci un vairāk vienas sugas četrkājainie mīluļi vecāki par sešiem mēnešiem, ir pienākums pašiem par šo faktu informēt Pārtikas un veterināro dienestu.