Daugavpilieši uzņem viesus izzinošā pastaigā

Autors: Marta Puzāka - 3 jūnijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Atslēgt Daugavpils paralēlās kultūrtelpas – ar šādu vadmotīvu biedrība “Cita Daugavpils” organizējusi pilsētas viesiem un vietējiem interesentiem izzinošu pastaigu pilsētas centrā. Runājot par izglītības, etniskā sastāva, vēstures un citiem aspektiem iepazīta Daugavpils no cita skatu punkta, cenšoties lauzt ierastākos stereotipus. Pastaiga bijusi arī kā iesildīšanās pirms pētnieciskās žurnālistika centra Re:Baltica dokumentālā seriāla “Šķelšanās” aizkadru izrādi.

Daugavpilī ierodas viesi no Rīgas, Kurzemes un citām vietām, lai iepazītu pilsētas daudzveidīgās šķautnes. Piecās pastaigas pieturvietās var uzzināt vēstures faktus, kā arī dažādus iemeslus, lai vēlreiz atbrauktu uz Daugavpili.

Inga Belousa Biedrības “Cita Daugavpils” pārstāve

Mēs gribam, lai pilsētas ciemiņi paskatās uz pilsētu un iepazīst nedaudz atšķirīgāk, nekā tas skatupunkts, kas viņiem ir, kad viņi no attāluma skatās uz mums, uz Daugavpili. Pilsēta būtībā ir daudz etniska, daudz reliģiska, un līdz ar to arī pilsēta, kur vienotā telpā dzīvo atšķirīgas kultūras, veidojot katra savu mazo mini telpu.

Gunta Ločmele Biedrības “Cita Daugavpils” pārstāve

Vēl aizvien ir ļoti daudz stereotipu, kurus ir svarīgi lauzt. Šīs pastaigas mērķis ir ļoti labs – parādīt, ka ir ne tikai daudz iemeslu, lai uz šejieni nebrauktu, bet atbrauktu, neskatoties uz visu to, kas notiek un nemaz nav atšķirīgs no visa tā, kas notiek Rēzeknē un citās pilsētās.

Aptuveni 25 pilsētas viesi un vietējie iepazina stāstījumu, piemēram, par izglītības pirmsākumiem Daugavpilī, kāpēc pilsētas veidojas upju krastos un citām tēmām. Pēc interesentu domām Daugavpils ir pretrunu pilna pilsēta, bet tā noteikti ir izpētes vērta.

Liena Ieradusies no Tukuma

Mēs redzam Latgali no vietējo cilvēku viedokļa – kā viņi to redz, kā iedzīvotāji viņus redz. Kā viņi gribētu, lai citi viņus no malas ieraudzītu, jo bieži vien, dzīvojot otrajā pusē kā mēs Kurzemē, Tukumā, tad ir mazliet cits iespaids un daudz sanāk saskarties ar stereotipiem par Latgali – kā tur un kā tur nav, kā tā dzīvošana. Man personīgi nav tāds pārsteigums, jo man vienmēr ir bijis tas labākais iespaids.

Liene Ieradusies no Rīgas

Ļoti patīkami, ka ir izrādīta tāda iniciatīva un ka ir iespējams Daugavpils viesiem satikties un kopā pastaigāt, uzzināt nedaudz par vēsturi, pieturpunktiem.

Kā viens no biedrības “Cita Daugavpils” būtiskākajiem mērķiem ir arī veicināt pārmaiņas sabiedrībā, veidojot izpratni par demokrātiskām vērtībām, pilsonisko līdzdalību. Arī pastaigas laikā diskutēts, vai Daugavpilī cilvēki vēlas būt sašķelti vai tomēr – vienoti.

Gunta Ločmele Biedrības “Cita Daugavpils” pārstāve

Šķelšanās, var teikt, ir jūtama visādos aspektos. Mūsu kā biedrības “Cita Daugavpils” mērķis ir atrast tos vienojošos aspektus, lai vairāk veicinātu cilvēku līdzdalību, līdzdarbību, sadarbību un aktivizēšanos kopienās kaut vai savas apkaimes kopienā.

Inga Belousa Biedrības “Cita Daugavpils” pārstāve

Mēs gribētu, lai Daugavpili uzlūko kā pilsētu, kur mēs mēģinām atrast katrs sev dzīves telpu un mēģinām saskarties ar pārējām kultūras grupām, kas mums nav pazīstamas.

Paturpinot tēmu par šķelšanos, pastaiga noslēdzās ar teātra viesizrādi “Šķelšanās” Daugavpils teātrī, kas ieguvusi plašu rezonansi. Tas ir jauns skatuviskās izpausmes formāts Latvijā – Re: Baltica un Daugavpils medija “Chayka” žurnālistu personīgajiem pārdzīvojumiem un pieredzi par sabiedrības šķelšanos pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. To spilgtāk palīdzēja atainot Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieri.

Inga Spriņģe Pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica dibinātāja un žurnāliste

Šis ir tas formāts, kurā mēs atļāvāmies izstāstīt, ko mēs paši kā žurnālisti jūtam, jo tomēr klasiskā žurnālistika prasa, ka tu nodali savas emocijas un rādi faktus un konkrēto varoņu sajūtas. Šī bija tā iespēja parādīt, kā mēs kā žurnālisti jūtamies.

Lielākā daļa izrādes apmeklētāju Daugavpilī izrādīja lielu pateicību par žurnālistu drosmi. Pagaidām izrādi rādīt atkārtoti nav plānots.

Dalies:

Restaurēta gadsimtu sena reta vāze ar heraldiku

Lauksaimniekiem Latgalē bažas par karstumu un sausumu

Līdzīgi raksti