Rēzeknes tehnikumā īsteno projektu “Jauno politiķu skola”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 13 maijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Dalība diskusijās, publiskās runas festivālos un Saeimas komisiju sēdēs ir tikai dažas no interesantākajām Erasmus+ Jaunatnes līdzdalības projekta “Jauno politiķu skola” aktivitātēm. Projekta idejas autori ir Profesionālās izglītības kompetences centra “Rēzeknes tehnikums” audzēkņi un mācībspēki. Nupat tuvojoties Eiropas dienai kopā ar citām sadarbības skolām organizēta arī Saeimas sēdes simulācijas izspēle.

Jauno politiķu skolas dalībnieki no visas Latgales ieradušies Rēzeknes tehnikumā. Šeit notiks Erasmus+ Jaunatnes līdzdalības projekta JaPS galvenais pasākums – komisijas darba un Saeimas sēdes izspēle. Pirms tam visa mācību gada garumā jaunieši organizēja diskusijas par Eiropas Savienības jaunatnes aktualitātēm, vides ilgtspēju un citām tēmām, kā arī piedalījās dažādās praktiskās aktivitātēs.

Betija Elizabete Cauņa Rēzeknes tehnikuma audzēkne

Mēs mēģinām iepazīties vispār ar politiku, kas notiek tur, kā tiek pieņemti likumi, lēmumi. Mēs esam braukuši uz Latvijas Republikas Saeimu. Mēs bijām tur kā ekskursijā, kā arī sēdējām, skatījāmies, kā notiek komisijas.

Solvita Pavlovska Rēzeknes tehnikuma direktores vietniece, JaPS projekta konsultante

Tāpat mēs tikāmies arī ar deputātiem. Jaunieši varēja uzdot jautājumus par to, kā viņš kļuva par deputātu, kāpēc viņš kļuva par deputātu, kāda ir darba specifika, kas ir viegli, kas ir grūti. Jaunieši patiešām atzina, ka tā ir interesanta joma un daži no viņiem pat atzina, ka varbūt viņi varētu nākotnē apsvērt domu iesaistīties politikā, politiskās organizācijās, jauniešu organizācijās un tas ļoti priecē.

Šajā reizē Rēzeknes tehnikuma, kā arī sadarbības partneru – Rēzeknes 5. pamatskolas, Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikuma un Rugāju vidusskolas skolēni komisijās diskutēja par priekšrocībām un trūkumiem piecās grupās imitējot Juridiskās, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas, Sociālo un darba lietu, kā arī Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju darbu.

Ailins Cauņa Rēzeknes tehnikuma audzēknis

Šodien es būšu komisijas sēdes galvenais, es vadīšu vienu no komisijām, mans jautājums būs par drošību skolās un pārmeklēt skolēnu somas, vai tas ir vajadzīgs vai nav, apspriest tos jautājumus. Dzīvē jau tas viss noderēs. It īpaši arī publiskā runa, uzstāšanās.

Veiko Spolītis politologs, JaPS projekta eksperts

Jaunieši ir kļuvuši daudz drošāki, spēj izteikties par sevi kā jebkurā apmācības procesā vai tas būtu ar aktieriem vai tas būtu ar citu profesiju pārstāvjiem, strādājot pie savas publiskās runas prasmēm, pie tā, kā zināšanas palielināt par vienu vai otru jautājumu. Tā dzirksts nav zudusi no acīm un tas ir pats galvenais. Ir ļoti apsveicami, jo tas parāda, ka iniciatīva ir, tas nozīmē to, ka pilsoniskā sabiedrība Latvijā, konkrēti Latgalē ir ļoti dzīva.

Diskusijām sekoja tikšanās Latgales vēstniecībā GORS ar Saeimas sēdes simulāciju un modernizētu balsošanu par vai pret likumprojektiem.

Fēlikss Olivers Nikolajevs Rēzeknes 5. pamatskolas skolēns

Līdz šim un vēl tagad es piedalos daudz skatuves runas konkursos un man nav bail no skatuves. Šoreiz es būšu par tematu par mobilajiem telefoniem un to lietošanu stundas laikā, kas ir pašlaik izskanējusi problēma pedagogiem un ne tikai.

Solvita Pavlovska Rēzeknes tehnikuma direktores vietniece, JaPS projekta konsultante

Sabiedrībā jau ir viedoklis, ka deputāti atnāca, apsēdās, kaut ko paklausījās un nobalsoja, bet to, ka tam apakšā ir gan komisiju darbs, gan dokumentu izstrāde, gan konsultēšanās ar dažādām sabiedrības grupām, ministrijām, ka tas ir vairākos lasījumos, ka tur arī notiek strīdi un debates, ka tas viss nav tik vienkārši un viennozīmīgi. Šī projekta mērķis arī bija lauzt jauniešos šo stereotipu.

Erasmus+ Jaunatnes līdzdalības projekta “Jauno politiķu skola” ideja ir ar neformālo izglītību veicināt jauniešu interesi par politiku un izpratni par lēmumu pieņemšanu, mudināt viņus kļūt par aktīviem savas valsts un Eiropas Savienības pilsoņiem.

Betija Elizabete Cauņa Rēzeknes tehnikuma audzēkne

Es uzskatu, ka šādi pasākumi un projekti ir jāveic, jo principā jaunieši – mēs esam gan Latvijas, gan Eiropas Savienības nākotne.

Veiko Spolītis politologs, JaPS projekta eksperts

Visu lietu mērs ir cilvēks pats. Noticēt pašam sev. Ja nav zināšanu, uzprasīt savam skolotājam. Nebaidieties uzprasīt skolotājam, ja jums pietrūkst zināšanu, uzziniet, kur var gūt atbildes jūsu jautājumiem, esiet droši, ejiet uz priekšu, jo Eiropa un pasaule mums visiem ir vaļā.

Jauno politiķu skola noslēgsies 21. jūnijā, kad gaidāma arī projekta rezultātu izvērtēšana. Rēzeknes tehnikuma komanda jaunatnes aktivitātes cer turpināt nākamajā mācību gadā un šomēnes piedalās konkursā ar vēl cita projekta pieteikumu.

Dalies:

Sunītim ratiņkrēslā steidzami meklē saimniekus

Rēzeknē pieejama modernizēta mācību bāze muitas kinologiem

Līdzīgi raksti