Rēzeknē pieejama modernizēta mācību bāze muitas kinologiem

Autors: Marta Puzāka - 13 maijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes jaunajā Kinoloģijas centrā Rēzeknē aizvadītas jau pirmās apmācības kinologiem ar dienesta suņiem. Trīs gadu laikā realizēts projekts – izveidota moderna infrastruktūra ar plašām mācību telpām, āra laukumu, voljēriem un īpašiem suņu mācību aprīkojumiem – vielu meklēšanas karuselis, konsole, arī skrejceliņš. Viens no elementiem ir arī Rēzeknes pieredzējuša kinologa Valda Bikovska izgudrota vielu meklēšanas siena, par kuru interesi izrāda arī ārzemju kolēģi.

Narkotisko vielu, tabakas izstrādājumu un skaidras naudas meklēšanas siena ir jauns dienesta suņu mācību elements ar uzlabotām kvalitātēm – tā ir multifunkcionāla, viegli pārvietojama un dezinficējama, noturīga pret skrāpējumiem un bez jebkādiem orientējošiem elementiem, kas palīdzētu sunim noteikt, piemēram, skaidras naudas atrašanās vietu.

Valdis Bikovskis VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais muitas eksperts

Ievietojam to šajā kapsulā, aizveram ciet un mierīgi novietojam tur, kur mums vajag, piemēram, šeit. Tādā veidā tā stāv. Un tad jūs redzēsiet, ka no otras puses siena ir bez jebkādiem elementiem, kas sunim ir orientējoši viegli nosakāmām vietām. Tādā ziņā, ka tā ir plakana, diezgan vienmuļa, līdz ar to sunītim ir grūti orientēties ar acīm vai jebkā citādāk pēc kādas loģikas.

Ideju par šādas vielu meklēšanas sienas izveidi kinologs Valdis aizguvis no jau iepriekš mācībās izmantota priekšmeta.

Valdis Bikovskis VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais muitas eksperts

Šī ir vienkārši ķieģeļi, kuru viens otrs cilvēks izmanto mājas vai garāžas celtniecībā, bet savulaik un ļoti daudz vēl arī tagad izmanto tos šāda tipa apmācībai, kad caurumos liek to, ko vajag. Vienīgais mīnuss, protams, ir tas, ka šīs atveres ir pietiekoši lielas un tās ir ļoti noderīgas tikai dažiem treniņiem, bet ilgtermiņā un jau pieredzējušam sunim šis parasti nesagādā grūtības. Un otrs – grūti runāt par kādu sterilitāti. Redzat, kur siena jau te ir netīra – tas viss ir no suņu deguniem.

Siena izgatavota no nerūsējoša tērauda un tās kapsulas ir universālas jeb izmantojamas ar jau esošiem mācību līdzekļiem, kas atrodami kinoloģijas mācību bāzē, piemēram, karuseli.

Valdis Bikovskis VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais muitas eksperts

Šis karuselis var būt labs ar to, ka, esot vienam, bez īpašas kolēģu palīdzības jūs varat trenēt jeb apmācīt suni. Ideja tāda – atverot konsoli, jūs varat ielikt iekšā to, ko jums vajag. Attiecīgi to aizverot, suns tajā pat laikā var būt blakus, kaut vai sēdēt vai gulēt, mašīnā atrasties. Tad, kas svarīgi, es atceros numuriņu 3. šajā gadījumā un tad, izdarot šādu kustību, suns 100 procenti neizsekos līdzi ar acīm jeb kā citādi izsekot, kur ir tas numurs 3. Laižot sunīti meklēt, viņš var vadīties tikai pēc deguna un molekulām, ko mums arī vajag, izmantojot ožas maņu.

Jeļena Tretjakova VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas Latgales nod. vecākā muitas eksperte

Tās visas ierīces, protams, mums tagad palīdz trenēt suņa iemaņas, jo katru gadu, sunim paliekot vecākam, viņam krājas sava pieredze. Mēs varam tieši ar meklēšanas sienu trenēt, piemēram, likt mazākus smakas gabaliņus, mācot sunim izvilkt smaržu.

Mūsdienīgs Kinoloģijas centrs sniegs iespēju apmācīt muitas darba suņus jebkādos laikapstākļos, nodrošinot prasībām atbalstošu vidi, kas ir nozīmīgs solis dienesta tālākai attīstībai. Tāpat kinologiem būs iespēja atstāt tur dienesta draugus, pašiem dodoties ikdienas vajadzībās, jo darba suns nav mājas suns. Viņam nepieciešama disciplinēta pieeja.

Jeļena Tretjakova VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas Latgales nod. vecākā muitas eksperte

Mana lielākā problēma ir ģimenes locekļi, kuri uztver dienesta suni, jo mēs jau esam septiņus gadus kopā. Viņi uztver viņu jau kā mājdzīvnieku. Lutināšana, barošana no galda. Tas, protams, ikdienā ļoti traucē. Tagad mums nevajag domāt tieši par āra apstākļiem, ka ārā līst lietus. Mums tagad ir telpas, kur divi trīs kinologi var nodarboties ar suņiem un savām lietām.

Valdis Bikovskis VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais muitas eksperts

Šāda bāze mums nodrošinās, pirmkārt, daudz kvalitatīvāku pamatiemaņu apgūšanu, kas ir ļoti svarīgi, jo pamats ir pamats. Otrs – tas ir sava veida atbalsta centrs, kad kinologs kaut kur aizbrauc vai brauc mazgāt mašīnu, bet suns ir mašīnā. Tad jautājums – ja mēs aizbraucam uz mazgātuvi, tad kur mēs liekam suni?

Patlaban muitā strādā 44 darba suņi, kas apmācīti narkotisko un psihotropo vielu, tabakas izstrādājumu un skaidras naudas meklēšanā, savukārt tieši Latgales reģionā 17.

Dalies:

Rēzeknes tehnikumā īsteno projektu “Jauno politiķu skola”

Ukraiņi Latvijā: daļa no mums saskaras ar grūtībām

Līdzīgi raksti