Atceres pasākums Konstantīna Raudives 115. gadadienai

Autors: Marta Puzāka - 2 maijs, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Cilvēks, kurš zem savām kājām nekad nav zaudējis tēvu zemi – tā mēdz dēvēt izcilo latviešu filozofu, psihologu un parapsihologu Konstantīnu Raudivi. Šogad viņam apritētu 115. gadi un plašajā pasaulē viņš ir pazīstams ar parapsiholoģijas pētījumiem – mirušo balsu ierakstiem. Konstantīna Raudives vārdu ar cieņu un lepnumu ik gadu atceras novadnieki dzimtajā pusē Asūnes pagastā, savukārt skolēni cenšas izzināt viņa izpētes materiālus.

Konstantīns Raudive bija ļoti neparasta personība Latvijas kultūrā – rakstnieks, filozofs, parapsihologs, rakstnieces Zentas Mauriņas vīrs un aizrautīgs mirušo balsu pētnieks. Godinot Raudives 115. gadadienu, viņam veltīts atceres pasākums.

Ludmila Lovčinovska Dagdas vidusskolas vēstures skolotāja

Tas ir cilvēks, kurš nāca no diezgan tādas provinces, bet sasniedza lielas virsotnes. Viņš vairāk ir pazīstams ar parapsiholoģiju, bet Latvijai viņš uzdāvināja spāņu literatūras pasauli. Viņš bija tas, kas sāka tulkot Servantesu un citus rakstniekus.

Raudive uzskatīja, ka caur radio viļņiem var sazināties ar mirušo pasauli. Ar saviem ierakstiem viņš iemantoja popularitāti pēckara Rietumeiropas paranormālo parādību pētnieku vidū. Raudive ierakstos atpazinis pasaules personības kā Vinstonu Čērčilu, Raini, Staļinu un Hitleru, tāpat arī savus mirušos radus.

Ludmila Lovčinovska Dagdas vidusskolas vēstures skolotāja

Tie, kas ir aizrauti ar rokmūziku, ir dažas mūzikas grupas, kas izmanto to, ko panāca Raudive ar saviem eksperimentiem. Ar elektronisko balsi, kuru tā arī sauc “Raudives balsis”. Viņi var ielikt tos muzikālos fragmentus, kas it kā ir ierakstīta mirušo balss.

Par šo aizraušanos ar mirušo dzīves izpēti arī skolēni sagatavojuši “Raudives balsu” meistardarbnīcu. Skolēnu uzdevums bija klausīties dažādus ierakstus – Raudives arhīvus un skolēna Raivja veiktos ierakstus, piefiksējot savas asociācijas.

Es dzirdēju, ka kaut kas runāja vācu valodā. Un tu? – Es biju dzirdējis kaut kādas darbības.

Raivis Dagdas vidusskolas 10. klases skolēns

Tie ir Konstantīna Raudives personīgie ieraksti, kas veikti pētnieciskās darbības laikā. Tie ieraksti ir diezgan interesanti, jo katrs mēdz saskatīt kaut ko savu, saklausīt kaut ko citādāku.

Skolēni atzīst, ka viņi tic šādās paralēlās pasaules iespējamībai, taču pret Raudives pētījumiem attiecas skeptiski. Turpretim viņa personību uzskata kā fenomenu– kā cilvēks no mazas provinces, lielas un nabadzīgas ģimenes sasniedzis pasaules slavu tik specifiskā zinātnē.

Raivis Dagdas vidusskolas 10. klases skolēns

Man šķiet, ka laikam tomēr eksistē, bet ticēt man tam daļēji arī negribas, it kā tas ir diezgan mulsinoši. Jebkurā gadījumā, ja jau ir kaut kāda saikne starp mūsu realitāti un cilvēkiem, kuri ir miruši, tas ir viens no reālākajiem variantiem.

Linards Kalniņš Dagdas vidusskolas 11. klases skolēns

Ja cilvēkam ir spēks un drosme sākt darīt, iet un nebaidīties uz kādu brīdi aiziet no vecāku mājas, tad tas sanāk. Ja mēs paliksim zem vecāku spārna, tad nekas stiprs neiznāks.

“Mēs nākam pasaulē, lai kalpojot, sevi piepildītu, lai dzīvē būt par to, kas esam savā dziļākajā būtībā!” – tā reiz rakstījis diženais domātājs, kurš nu ar savu pienesumu Asūnes apkaimē kalpo kā iedvesmas avots un piemērs lieliem sasniegumiem

Dalies:

LVM talkā mežā piedalās Balvu teritoriālā invalīdu biedrība

Jaunsargu 4. līmeņa noslēdzošā nometne Rēzeknes novadā

Līdzīgi raksti