Prezidents: sargāt Latviju – tas ir mūsu kopīgs uzdevums

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 22 aprīlis, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Būt gataviem jebkuram scenārijam un darīt visu iespējamo, lai sliktākais no tiem nekad nepiepildītos – tā šodien vizītē Zemessardzes 3. Latgales brigādē uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Viņaprāt, galvenie nozares uzdevumi pašlaik ir maksimāli stiprināt Latvijas austrumu robežas infrastruktūru, atbalstīt regulāru militāro mācību norisi, kā arī veicināt sabiedrības un pašvaldību izpratni par to nozīmīgumu. Lielākās raizes ir par komunikācijas trūkumu starp dažādām institūcijām civilmilitāros jautājumos.

Sargāt Latviju un tās robežu ir mūsu visu kopīgs uzdevums – atgādina Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Rēzeknē šodien pirmo reizi organizēta militārās padomes un Latgales reģiona, kā arī Alūksnes un Gulbenes pašvaldību vadītāju tikšanās. Secinājums ir skaudrs: starp institūcijām trūkst regulāras informācijas apmaiņas par jauno Austrumu robežas pretmobilitātes plānu un dažādiem citiem ar civilmilitāro sadarbību saistītiem jautājumiem.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Šie lēmumi par Austrumu robežas militārās infrastruktūras nostiprināšanu ir relatīvi neseni. Tie tika pieņemti pagājušā gada nogalē, šī gada sākumā. Savā ziņā mēs visi mācāmies, bet viena lieta gan, kas mums Latvijā šad tad trūkst: mēs daudz runājam, bet reti sarunājamies. Es ceru, ka šis ir mēģinājums beidzot sākt sarunāties.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Prezidents šajā diskusijā palika tāds gana uztraukts un mazliet dusmīgs, jo redzēja, ka tā komunikācija starp visām pašvaldībām un Aizsardzības ministriju un ar infrastruktūrām nav bijusi pietiekami laba. Mēs runājam it kā vienā valodā, bet viens otru nesaprotam.

Lai situācija mainītos, turpmāk iecerēts līdzīgas tikšanās organizēt biežāk un regulāri, veidot arī vienotu informatīvo kontakttālruni. Austrumu robežas attīstības un drošības jautājumu risināšanai Saeimā būs izveidota atsevišķa komiteja, pieredze jāgūst arī no Ukrainas.

Leonīds Kalniņš NBS komandieris, ģenerālleitnants

Ja mēs paskatāmies uz Ukrainu, tad Ukrainā tieši pašvaldību vadītāji dara vairāk nekā 50%, lai nodrošinātu visu aizmugures operāciju un to funkcionalitāti. Uz jums principā gulstas milzīga atbildība. Jūs esat principā tie, kas atbalsta to galveno ideju, lai cilvēks, kas dzīvo šeit Latvijā, jūsu reģionos, lai viņi būtu pilnībā pārliecināti un droši.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Mums šobrīd tā situācija ir tāda, ka daļa no šiem plāniem pilnīgi loģisku iemeslu dēļ ir slepena. Tie ir klasificēti. Tas bija tas, kādēļ es savulaik aicināju un Saeima pieņēma grozījumus likumā, kas paredz arī pielaides noteiktiem pašvaldību vadītājiem. Mēs šobrīd jau praksē redzam, ka šajā reģionā tas būs kritiski nepieciešams.

Pirmie austrumu robežas militārās stiprināšanas darbi jau ir uzsākti. Nākamo piecu gadu laikā būs izveidoti dažādi šķēršļi, izstrādāti papildus detalizēti plāni ātrai ceļu, dzelzceļu un tiltu pārraušanai. Paredzēts par prettanku grāvjiem pārveidot meliorācijas grāvjus tur, kur saimnieciskā darbība šobrīd nenotiek.

Edgars Mekšs Ludzas novada domes priekšsēdētājs

Varbūt radīsies nākotnē arī tādi jautājumi ar zemes īpašniekiem noteiktu zemes gabalu izmantošanu, kas varbūt stratēģiski būs nepieciešami šī pasākuma īstenošanai. Tad arī saskatījām, ka būs nepieciešamas izmaiņas varbūt likumdošanā, ja bus nepieciešams arī veikt piespiedu atsavināšanu.

Leonīds Kalniņš NBS komandieris, ģenerālleitnants

Mēs sagaidām diezgan lielu atbalstu un pretimnākšanu konkrēti infrastruktūras izveidošanā. Mēs noteikti gribētu izmantot pašvaldības, lai uzaicinātu vietējos uzņēmējus piedalīties dažāda veida atbalstos.

Nacionālie bruņotie spēki šobrīd palīdz Austrumu robežas žoga izbūvē, atbalstu drošībai sniedz arī aptuveni 3000 NATO valstu karavīri.

Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidents

Tas, ko šobrīd dara Aizsardzības ministrija un Bruņotie spēki stiprinot gan Austrumu pierobežas militāro infrastruktūru, gan palīdzot arī Iekšlietu ministrijai būvēt šo žogu, tas ir vērsts uz to, lai visi cilvēki Latvijā, visi cilvēki Austrumu pierobežā, Latgalē, Alūksnes, Gulbenes novados, justos droši, lai mūsu valsts teritorija tiktu aizsargāta, kā mēs bieži sakām, no pirmā centimetra.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Nav nekāda aizsardzības līnija pieRīgā vai pie Cēsīm, šobrīd aizsardzības līniju mēs vēlamies aizsargāt šeit. Jo stingrāka aizsardzības līnija jo mazāk būs kārdinājuma kaut kam mums uzbrukt.

Turpmāk par norisēm pierobežā plašāk informēt iecerēts arī sabiedrību. Nākamā militārās padomes tikšanās ar austrumu robežas pašvaldību vadītājiem gaidāma rudenī.

Dalies:

LVM Ziemeļlatgalē veic mašinizētu meža stādīšanu

Ceļa malās pie robežas aizvien daudz atkritumu

Līdzīgi raksti