Kokaudzētavā “Podiņi” sākusies aktīvo darbu sezona

Autors: Marta Puzāka - 18 aprīlis, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Kokaudzētava “Podiņi” ir viena no lielākajām kokaudzētavām Latvijā un arī modernākajām Baltijā. Tajā audzē selekcionētus kokus stādiņus ar uzlabotu sakņu sistēmu, izmanto dabai draudzīgas augu aizsardzības metodes un inovatīvu tehniku. Šobrīd kokaudzētavas šķirošanas telpā un uz lauka valda aktīva rosība – neierasti agri sākušies stādiņu novākšanas darbi.

Uzņēmuma “Latvijas valsts meži” lielākajā kokaudzētavā “Podiņi” pavasara aktīvā darbu sezona sākusies neierasti agri. Šobrīd jau ir realizēti aptuveni trīs miljoni stādu, kas ir ievērojama atšķirība starp pērnā gada rādītājiem.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Parasti ap šo laiku mēs stādu noņemšanu no lauka uzsākam. Sakarā ar siltajiem laikapstākļiem, cilvēki ir bijuši ārkārtīgi aktīvi un šī sezona iesākusies vismaz divas nedēļas ātrāk. Jāteic, mēs patreiz esam beiguši rakt bērza un melnalkšņa stādus, uz kuriem tiešā veidā var redzēt šo silto laikapstākļu ietekmi, jo siltajā laikā tie sāk plaukt.

Patreiz notiek aktīva egļu rakšana no lauka. Eglītes tiek ievāktas, šķirotas, sapakotas un novietotas vai nu dzesēšanas telpā vai izsniegtas klientiem. Vidēji dienā tiek sašķiroti aptuveni 100 tūkstoši egļu stādu.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Mūsu kokaudzētavā būtībā 70% no mūsu produkcijas ir tieši egļu kailsakņi ar uzlaboto sakņu sistēmu un šis ir mūsu galvenais produkts, kurš ir vislielākajās platībās, lielākajos daudzumos. Patreiz šajā pavasarī plānojas realizēt aptuveni kopā 8 miljonus stādu.

Eglīšu stādi tiek noņemti no lauka ar speciāli izgatavotu, modernizētu iekārtu, kas būtiski atvieglo ierasto darbu, tāpat arī ļauj palielināt ievāktos apjomus – dienā tiek norakti aptuveni no 120 līdz 150 tūkstošiem stādiņu. Lauka kopējā platība ir 85 hektāri, no kuriem 50 hektāros šobrīd ir iestādītas tieši egles.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Iekārtas ražotājs ir Holandē, kur pēc īpašiem mūsu parametriem un vajadzībām iekārtas tiek saražotas un piegādātas. Konkrēti šī ir jauna, pagājušā gada novembrī piegādāta. Ar jaunu inovāciju, kas mums atvieglo darbu – samazina nepieciešamo darbaspēka daudzumu, kas operē šo iekārto. Iekārta dienā var noņemt par vienu dobi vairāk, kas vidēji konkrētajā laukā ir apmēram 25 līdz 28 stādu vairāk.

Tāpat eglītes ir īpaši apstrādātas ar alternatīvu aizsargpārklājumu. Tāpat tiek izmantota arī uzlabota sakņu sistēma. Jāpiebilst, ka kokaudzētavā audzē tieši centrālās un austrumu izcelsmes egles. Šogad iesētās eglītes tiks realizētas nākošā gada rudenī vai 2026. gada pavasarī.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Tas ir paredzēts egļu lielajam smecerniekam, lai izvairītos no smecernieku bojājumiem. Līdzeklis ir ūdens emulsijas krāsa ar smalkām smiltiņām iekšā, kur šis kukainis nāk ar mērķi bojāt Sajūtot smiltis, viņam tā miza vairs negaršo un viņš dodas citos meklējumos.

Kokaudzētava “Podiņi” atrodas Madonas novada Indrānu pagastā. Izņemot egles, te tiek audzēti arī bērzi un melnalkšņi. Stādi tiek realizēti gan eksportā uz Igauniju un Zviedriju, gan arī “Latvijas valsts mežiem” un ikvienam interesentam. Stādiņus vēlams iepriekš pieteikt, zvanot vai aizpildot veidlapu “Latvijas valsts mežu” mājaslapā.

Dalies:

Pierobežā regulāri notiek reidi par televīziju

LVM Ziemeļlatgalē veic mašinizētu meža stādīšanu

Līdzīgi raksti