Latvijā gandrīz puse traktoru ir vecāki par 30 gadiem

Autors: Marta Puzāka - 12 aprīlis, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Katru pavasari, sākoties darbu sezonai, pagastu centros un privātās saimniecībās ierodas Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras inspektori, lai novērtētu dažādu traktortehniku stāvokli. Latvijā vairāk nekā puse traktoru ir vēl padomju laikos ražotu, kuri ir vecāki par 30 gadiem. Tomēr lēnām tehnikas parks sāk atjaunoties.

Ap desmit traktortehnikas vienībām no Lendžu pagasta apkaimes ieradušās iziet tehnisko apskati. Šādas apskates notiek pagastu centros vai individuālās saimniecībās, lai inspektori spētu ierasties maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai.

Artūrs Slūka VTUA Latgales reģ. nodaļas vadītājs

Apskate notiek pārbaudot sākotnēji dokumentus, traktortehnikas vadītāja apliecību. Pēc tam, salīdzinot tehniskos datus ar dokumentiem un pēc tam notiek traktora tehniskā stāvokļa kontrole, kuras gaitā tiek pārbaudīti visi galvenie mezgli – stūres iekārta, bremžu iekārta, apgaismes ierīces, signāls, logu tīrītājs un vispārējs aprīkojums, lai traktors droši varētu piedalīties ceļu satiksmē.

Statistikas dati liecina, ka no 34 tūkstošiem traktoru visvairāk jeb gandrīz 14 tūkstoši ir vēl padomu laikos ražoti un ir vecāki par 30 gadiem. Pāris gadus veci traktori Latvijā ir vien trīs tūkstoši.

Andrejs Traktora īpašnieks no Lendžu pagasta

Tas ir piedzīvojis visus kolhoza laikus un arī tagad bez kolhoza jau cik gadu strādā. Zemi apstrādāju, mežā, vairāk nekur citur neesmu strādājis ar to. Tehnisko apskati dzenu katru gadu, nav tāda bijis, ka nedzītu. Taisījām motoru. Šoreiz nebija arī gaismu, divas lampiņas bija izgaisušas. Ziniet, kā jau vecajiem izgaist gaisma.

Juris Traktora īpašnieks no Lendžu pagasta

Gaismas, bremzes, palīgierīces, stūres iekārta, numuru salīdzināšana, eļļas noplūde. Marta: Izgājāt veiksmīgi? – Ir aizrādījumi, bet tehnisko izgāju.

Artūrs Slūka VTUA Latgales reģ. nodaļas vadītājs

Mūsu lauksaimnieki pērk jaunās tehnoloģijas, bet vēl ļoti lielu daļu sastāda traktoru parks, kas ir 20-30 gadus veci, bet uzturēti kārtībā un mazās saimniecībās darbus var izdarīt. Lielās saimniecībās ir vajadzīga jaudīga tehnika ar lielu veiktspēju. Tur šis parks ir atjaunots un pārsvarā ir ārvalstīs ražotā tehnika.

Sludinājumu portālā SS.lv var novērot, ka traktoru klāsts ir dažāds. Un arī cenu atšķirība padomju laiku visbiežāk novērotajiem T markas traktoriem ir jūtama – svārstās ap 2-4 tūkstošiem eiro, salīdzinot ar tehniku, kas ražota pēc 2000. gada, kas maksā ievērojami vairāk, līdz pat vairākiem simtiem tūkstošu.

Jānis Mergups- Kutraitis VTUA sabiedrisko attiecību speciālists

Ja saimnieks ir pārliecināts, ka nepiedalās ceļu satiksmē viņam ir visas tiesības traktortehniku nereģistrēt un tehnisko apskati neiet, līdz ar to visu traktortehnikas parku Latvijā apzināt nemaz nav iespējams.

2023. gadā Latgales reģionā tehniskās apskates tika veiktas teju 14 tūkstošiem traktortehnikas vienībām, savukārt Latvijā kopumā 60658. Tehnisko apskati ar pirmo reizi iziet aptuveni 97% traktortehnikas.

Dalies:

Satraukums par kravas auto rindām Grebņevā

Atklāto Viļānu sporta halli aktīvi izmanto arī sporta entuziasti

Līdzīgi raksti