wp-maximum-upload-file-size
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/lrtv.lv/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114Lai meklētu jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstībs samazināšanai un skaidru vadlīniju izstrādei tā skrīningam, pirms 11 gadiem sākts starptautisks projekts GISTAR. Tā laikā Latvijā izveidota vērienīga bioloģisko un klīnisko paraugu biobanka. Tagad projektā iesaistītie pacienti aicināti uz profilkatisku vizīti, lai novērtētu veselības stāvokli. Šobrīd pētījuma centrs darbību sācis Rēzeknē, bet secīgi turpinās darbu arī citos Latvijas reģionos.
Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža veids pasaulē. Projekta Gistar gaitā nu pienācis projekta nākamais etaps, kad uz atkārtotām vizītēm aicināti pacienti riska grupā: vecumā no 40 līdz 64 gadiem.
Mārcis Leja Gastroenterologs, GISTAR projekta zinātniskais vadītājs
Latvijā ik gadu aptuveni saslimst 500 cilvēku. Pārsvarā šie saslimšanas gadījumi tiek atklāti novēlotās stadijās, kad jau izārstēšanās ir ļoti problemātiska. Diemžēl agrīnās stadijās tiek atrasti ļoti maz šie audzēji.
Alise Broņiča Projekta zinātniskā asistente
Veicam asins analīzes, noņemot no vēnas. Ir anketēšana, kur ir ļoti daudz dažādu jautājumu par dzīvesveidu, kaitīgajiem ieradumiem, ikdienu, ko cilvēks dara. Tad mēs veicam testus. Kā viens mums ir elptests, kur pēc nepieciešamības, ja iepriekš tika konstatēta helikobakterija.
Helicobaktērijas klātbūtne kuņģī būtiski palielina risku saslimst ar kuņģa vēzi, tāpat veicina arī citas gremošanas sistēmas saslimšanas kā čūlas un gastrītu. Līdz ar to labākais veids, kā samazināt mirstību no kuņģa vēža, ir veikt profilaktiskos pasākumus.
Mārcis Leja Gastroenterologs, GISTAR projekta zinātniskais vadītājs
Pēc mūsu pētījuma datiem apmēram 50% no Latvijas pieaugušo iedzīvotāju populācijas ir inficēta ar helicobaktēriju. Savukārt kuņģa vēzis neattīstīsies katram, kuram būs helicobaktērija, bet ir skaidri zināms, ka kuņģa vēzis attīstās aptuveni 1-2%, kuriem ir klātesama helicobaktērija un izraisa kuņģa gļotu iekaisumu.
Rēzeknē projekts Gistar īstenots jau pirms sešiem gadiem. Tolaik atsaucība bijusi liela – ap 2300 pacientu. Šobrīd pētījuma centrs darbojas arī Saldū.
Mārcis Leja Gastroenterologs, GISTAR projekta zinātniskais vadītājs
Tas, kas pētījuma ietvaros plānojas Rēzeknē – tas ir orientēts uz pētījuma grupu, kas tika iekļauta sākotnēji. Bet tas nenozīmē, ka citiem iedzīvotājiem nebūtu jārūpējas par savu veselību. Piemēram, pie riska grupām gribētu aicināt tos, kam kuņģa vēža saslimšanas gadījumi ir bijuši pirmās pakāpes radiniekiem. Tas pats par zarnu vēzi.
Šeit jums zvana no Rēzeknes poliklīnikas. Jūs piedalījāties Gistar projektā pirms sešiem gadiem par kuņģa saslimšanām. Pienācis atkārtots laiks uz vizīti.
Aiga Rūdule LU KPMI vadošā eksperte, GISTAR koordinatore
Diemžēl ar pacientu atsaucību ir jāsaka tā, ka no visiem iekļautajiem pacientiem atsaucība ir apmēram 50%. Tāpēc būtu ļoti liels lūgums, ja meitenes sazvana, tad tomēr neatteikt un nākt uz izmeklējumiem, un apsekot savu veselību.
Kopumā projektā bijuši iekļauti 11 reģioni, piemēram, Cēsis, Alūksne, Ludza, iesaistot vairāk nekā 11 tūkstošus cilvēku. Kad Rēzeknē tiks apzināta lielākā daļa projektā iekļauto pacientu, pētījuma centrs uzsāks darbību arī citviet.