Lubāna klānos daba dzīvo savu dzīvi

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 2 aprīlis, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Visapkārt Lubāna ezeram ik pavasari applūst plašas teritorijas vairāku simtu kvadrātkilometru platībā. Ūdens līmenis vienlaikus paaugstinās vairākām upēm, zem ūdens nonāk zemienes, pļavas un nereti pat meži. Teritorijā ir iespējams laivot, taču izzināt visu dabas daudzveidību izdodas vien retajam. Šeit var apmaldīties, nav atļauta pārvietošanās ar motorlaivām, vietām posmi ir bīstami un mežonīgi.

Applūdušās teritorijas dabas liegumā “Lubāna mitrājs” līdzinās jūrai, kurai neredz ne gala, ne malas.

Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists

Šis viss ir iztaisnotais posms Aiviekstes. Pa labi mums ir Vērdes sala, tā arī ļoti skaista Vērdes upīte.

Vērdes upes kanālā applūduši mežonīgie “Baltie klāni”. Pavasaros ar lielākiem nokrišņiem un straujāku ledāju kušanu zem ūdens var būt pat jauno bērzu galotnes.

Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists

Sirreāla ainava. Sirreāli. Kur mēs vēl varam redzēt šādu ainavu, ja ne “Lubāna mitrājā”? Tas ir pirmatnīgums. Re kādi koki aug, cīnās ar dabu. Barība kukaiņiem, putniem, dzeņu sugām šie visi nokaltušie koki, bet tālāk atkal daba atjaunojas un dzīvo savu dzīvi.

Lubāns ir Latvijā lielākais ezers un tā platība ir vairāk nekā 80 kvadrātkilometri. Klāni – applūdušie meži, bioloģiskās pļavas, zemienes un upes – tam visapkārt veido vismaz piecas reizes lielāku teritoriju. Pirms simts gadiem – vēl vairāk.

Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists

Šīs teritorijas apkārt Lubānam applūda 600-700 kvadrātkilometri, tad mēs varam paskaitīt, cik Lubānas ezeru šeit ir riņķī. Šobrīd ir, protams, ka mazāk. Šī teritorija ir iedambēta, Lubāns viss ir iedambēts, šeit ir visi dambji, polderi.

Liegumā konstatētas vairāk nekā 250 putnu sugas, no tām aptuveni 30 Eiropā īpaši aizsargājamas un apdraudētas šeit arī ligzdo, savukārt citi caurceļo, atpūšas un barojas.

Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists

Visas pīļu sugas ļoti daudz redzējām, gulbji, dzērves bija, protams, ka zosis. “Lubāna mitrāja” emblēma – ķikuts. Tas arī būs, mēs arī nobraucām garām, bet neteikšu, kurā vietā ir. Lai mazāk zinātu un nebūtu traucējums tiem ķikutiem.

Šeit ir arī liela dzīvnieku daudzveidība, vēl nesen uz siena ruļļiem sauļojās bebri. Klānos var laivot, bet tikai ne ar iekšdedzes dzinējiem. Braucienam rūpīgi jāsagatavojas un jāsaprot, ka visu teritoriju aplūkot nebūs iespējams.

Dainis Tučs DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists

Jebkurā gadījumā esot tādā dabā jāuzvedas klusi, prātīgi, aiz sevis neko neatstājot. Kā redzam šeit bez kaut kādas navigācijas, mēs arī nobraucām, kur ir, kur upe palika? Arī grūti orientēties. [ck, ck, ck] Jūras ērglis, skaņa bija tikko.

Tagad iebrauksim pa Kalnupi. Re kur baigi interesanti. – Redzi kāds loks? – Kā čūska. – Jā. Jā.

Tu redzi to mežonīgumu, pirmatnīgumu, reti kur var Latvijā tik lielā teritorijā ieraudzīt to dabas pirmatnīgumu. Tos ūdens plašumus kā tādus. Visi meži, krūmi, visas pļavas ir ūdeņos. Daba dzīvo savu dzīvi šeit.

Laika apstākļiem kļūstot siltākiem ūdens līmenis Lubāna klānos krītas, pašlaik tā vidējais dziļums ir aptuveni viens metrs. Ja arī turpmāk spīdēs saule, ūdens šeit varētu būt redzams vēl aptuveni trīs nedēļas.

Dalies:

Lūznavā karavīri vienojas krustaceļā

Krāslavā piemin sarkanbaltsarkanā karoga pacelšanu

Līdzīgi raksti