Izstādē Daugavpilī gludekļi no visas pasaules

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 13 marts, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Gludekļi, ar tiem saistītas fotogrāfijas un liecības jau vairāku desmitu gadu garumā ir privātkolekcionāra no Rīgas Dmitrija Zaiceva aizraušanās. Kolekcijā apkopoti vairāki simti priekšmetu no dažādiem gadsimtiem un teju visas pasaules. Viena no izstādēm ar neparastākajiem un ceļošanai piemērotākajiem gludekļiem tagad apskatāma arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā.

Rīdziniece Ilona Jahimoviča stāsta, ka viņas vīrs Dmitrijs Zaicevs kolekcionē gludekļus, bet viņas sirdij tuvākas ir to detaļas, senā prese un mākslinieciski elementi. Izstādē Daugavpilī apkopoti savdabīgākie kolekcijas eksemplāri. Daudzveidīgas un atšķirīgas ir arī auduma gludināšanas iespējas.

Dmitrijs Zaicevs privātkolekcionārs no Rīgas

Šeit ir parādīts tāds interesants gludināšanas veids kā krokojums. Tas pie mums nebija izplatīts, bet Amerikā un Anglijā 19. gadsimtā bija pat ļoti populārs. Gludekļi, kuri uzsila ar verdošu ūdeni, ar benzīnu, ar visu iespējamo šķidro degvielu, ir arī gludekļi no akmens, kuri atrasti vikingu apbedījumos. Ceļošanas gludekļi, arī cepuru gludekļi.

Ilona Jahimoviča privātkolekcionāra sieva

Tāds gludeklis vispār un mēs izdarīsim tā un mūsu cepurīte būs ideāla!

Gludekļu darbības principi ir atkarīgi no atrašanās vietas, tās vēstures un tautas kultūras – uzsver kolekcionārs Dmitrijs. Izstādē apkopta vien neliela kolekcijas daļa un tā vēsta par 18.-20. gadsimta gludināšanas tradīcijām visā pasaulē.

Dmitrijs Zaicevs privātkolekcionārs no Rīgas

Latīņamerika, Amerikas Savienotās valstis, Lielbritānija, Ķīna, Japāna, Latvija, visa Eiropa. Protams, Senā Grieķija ir daudz vecāka par Latviju. Jau pirms mūsu ēras kopš parādījās drēbes, cilvēki domāja, kā tās kopt. Pat senie inki gludināja apģērbu ar spiedienu: vienai akmens virsmai uzliekto virsū citu.

Izstādes apmeklētājus pārsteidz, ka izsenis gludekļi veidoti arī no koka, stikla un čuguna, nereti dekorēti ar dažādiem kalumiem un figūrām.

Dāvids Babrovskis izstādes apmeklētājs no Krāslavas

Vesela izstāde par godu gludeklim! Tie ir gan tādi, gan tādi, gan no Japānas, gan arī vikingiem bija vēsturē kaut kādi pirmie varianti. Izbrīna tas, ka ikdienišķu, it kā tādu nenozīmīgu ikdienas priekšmetu kaut kas kolekcionē, pēta attīstības vēsturi, pēta rašanos un reāli vāc.

Ideja veidot gludekļu kolekciju radās pirms vairāk nekā 25 gadiem uzsākot uzņēmējdarbību veļas ķīmiskajā tīrīšanā. Šajā laikā sakrāti vairāki simti priekšmetu, konkrētu skaitu kolekcionāri gan vēl nav aprēķinājuši.

Dmitrijs Zaicevs privātkolekcionārs no Rīgas

Mēs arī kolekcionējam ar to saistītus priekšmetus, kas ir nepieciešami gludināšanas procesā. Tās ir veļasmašīnas, visas iespējamās lietas, gludināmie dēļi, gludināšanas piederumi, viss, kas ir saistīts ar šo aizraušanos.

Gludekļu kolekcijas izstāde Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā būs līdz 9. jūnijam. Vienlaikus aptuveni 40 gludekļi no Japānas šobrīd skatāmi izstādē Mālpils muižā, bet vēl citi Rīgas Jūgendstila centrā. Tāpat Rīgā, Strēlnieku ielā, atrodas arī privātkolekcijas pastāvīga ekspozīcija.

Dalies:

Kritiska ceļa stāvokļa dēļ vienojas akcijā

Mūzikls “Mežrozīte. Pilsētas romance divās daļās” GORĀ

Līdzīgi raksti