Preiļu slimnīca šobrīd ir vienīgā vieta Latgalē, kur māmiņas var dzemdēt ūdenī īpašā baseinā. Kā rāda daži pētījumi, silts ūdens dzemdībās mazina sāpes un atslābina muskuļus, tāpēc šis dzemdību veids laika gaitā arvien vairāk parādās ne vien lielajās pilsētās, bet arī reģionos.
Teju pirms mēneša Preiļu slimnīcā pasaulē nāca pirmais mazulis ūdens dzemdībās. Pāris no Rēzeknes Sintija un Guntis Rasimi šo dzemdību veidu izvēlējās apzināti un jau laicīgi tām gatavojās.
Sintija Rasima dzemdēja ūdenī
Mums bija svarīgi, lai dzemdības būtu pēc iespējas dabiskākas, lai tur ir mazāk medicīnisku iejaukšanos. Mēs regulāri braukājām uz basienu. Tad es arī mēģināju sevi ieklausīties un saprast, kā es jūtos un vai es esmu gatava tur laist pasaulē bērnu.
Ūdens dzemdības notiek profesionāli aprīkotā baseinā, kur māmiņa var ieņemt sev ērtu pozu. Tas ir pārnēsājams, sagatavošana dzemdībām aizņem no 3 līdz 5 minūtēm. Dzemdību laikā tajā ik pa laikam jāmaina ūdens, lai saglabātu optimālo 38 grādu temperatūru.
Raminta Kiseļova Preiļu slimnīcas vecmāte
Pēc pētījumiem pierādīts, ka dzemdību kakls saīsinās un mīkstinās ātrāk ūdenī. Mūsu muskuļi atslābinās vairāk ūdenī. Mēs neesam saspringuši, kā arī ar dzemdību darbību mēs ar ūdeni un tā temperatūru varam variēt, piemēram, ja kontrakcijas ir īsas un ne tik stipras, samazinot ūdens temperatūru mēs varam panākt, ka kontrakcijas kļūst aktīvākas.
Sintija Rasima dzemdēja ūdenī
Informācija bija iegūta tāda, ka tas atvieglo procesu un tas tā arī bija. Esot ūdenī, es kādā brīdī varēju vairāk atslābt starp kontrakcijām. Ūdens bija silts, laikam līdz 37 grādiem. Kopumā tas palīdzēja. Kā daudzi izmanto dušas, tecina virsū, kad ir grūti, tad man bija iespēja visu laiku atrasties ūdenī.
Evelīna Vasiļjeva praktikante dzemdību nodaļa
Varēja just, ka viņiem tas process ir dabīgs un viņai patika atrasties ūdenī. Mēs mēģinājām arī lieku reizi neiejaukties tajā procesā, lai viņa vienkārši dzīvojas pati par sevi kopā ar vīru.
Arī pati vecmāte Raminta bērniņu laidusi ūdenī, toreiz tas bijis Rīgā. Latvijā šāds dzemdību veids ienācis 90. gados, taču vien pēc teju trīsdesmit gadiem pieejams arī Latgalē.
Raminta Kiseļova Preiļu slimnīcas vecmāte
Tās visas ērtās pozas kuras nav tik viegli ieņemt uz dzemdību galdu, dzemdību krēsliņu. Ūdenī tu nejūti to savu svaru, kurš tomēr ir palielinājies grūtniecības laikā un smaguma centrs ir novirzījies, ka māmiņai tiešām ir grūti pēdējos grūtniecības termiņos un dzemdībās.
Svetlana Morozova Preiļu slimnīcas dzemdību speciāliste
Bērns no vienas pasaules ienāk otrā pasaulē caur to vidi, kurā viņš pavadīja deviņus mēnešus. Jo bērns arī peld ūdenī deviņos mēnešos.
Mazais piedzimst, mēs varam vēl kādu laiciņu viņu papeldināt, ja pieļauj viņa veselības stāvoklis, ja bija labi sirdstoņi.
Tomēr ne visām sievietēm pieļaujams šāds dzemdību veids.
Raminta Kiseļova Preiļu slimnīcas vecmāte
Jāņem vērā mammas intereses un to, kā viņai patīk, jo ne visām mums patīk ūdens. Te jāvadās pēc savām sajūtām, tāpēc tas nenozīmē, ka ūdens dzemdības ir kaut kāda panaceja un pilnīgi derēs katrai sievietei. Kotraindikācijās ūdens dzemdībās tā ir epidurālā analgēzija, kas nekā nav savienojams ar ūdens dzemdībām. Un visi citi cēloņi, kāpēc mammai aizliegtas vaginālās dzemdības dabīgiem dzemdību ceļiem.
Sintija Rasima dzemdēja ūdenī
Iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par dzemdību procesu, lai saprastu, kas ir tas, ko tu gribi un kā tu to redzi. Noteikti izvairīties no liekiem stresiem un neziņas. Aizbraukt uz konkrēto vietu, kur tu plāno dzemdēt, obligāti aprunāties ar vecmāti, lai rastu drošības sajūtu un saprastu, vai tu vari uzticēties tiem cilvēkiem jau tajā procesā, kad tas notiks.
Kā novērots Preiļu slimnīcā, šobrīd interese par ūdens dzemdībām ir liela. Šāda veida dzemdībām pieteikušies jau trīs topošie vecāki.