Krāslavas pašvaldībā aktīvi noris diskusijas par trīs mazo lauku skolu likvidāciju. Vecākiem ne tikai šis jautājums sagādā sirdssāpes – nav arī skaidrības vai audzēkņiem no attālākām viensētām būs jāceļas pat pirms sešiem no rīta, lai laicīgi nonāktu skolā? Vietvara gan mierina, ka risinājumi tiks atrasti.
Indras pamatskola Krāslavas novadā ir potenciālais izglītības reformas upuris. Ja mācību iestādi likvidēs, skolēniem būs jādodas vai nu uz 30 kilometru attālo Krāslavu vai 14 kilometru attālajiem Robežniekiem. Vecāki par to raizējas – bērni jāmodina vēl agrāk un vai pietiks vietas visiem transportā? Šobrīd transports iedalīts uz noteiktu skolēnu skaitu un uz Robežniekiem ir bīstams grants ceļa segums.
Ilona Kangizere vietējā iedzīvotāja
Sākumā mani bērni mēģināja braukt ar autobusu uz ģimnāziju, uz Krāslavu, bet viņi jau ir pusaudžu vecumā un principā redzu, ka fiziski viņiem ir grūti to izturēt. Izturēt veselu nedēļu tādā režīmā – mosties pus sešos, lai paspētu sakopties, paēst brokastis un viņiem bija jābūt pieturā jau 06:50, lai gaidītu vietējo autobusu.
Inga Jākobsone Indras pamatskolas direktore
Vecāki tiešām grib zināt, cikos no rīta būs jāceļas, cik ilgs laiks jāpavada ceļā, tāpat arī kā viņi varēs turpināt mācības Krāslavas novada Mūzikas un mākslas skola īstenošanas vietā Indrā vai Krāslavā vai kādas būs transporta iespējas, kā būs ar interešu izglītību, kas pie mums ir pieejama pirms stundām, jo bērni citreiz skolā ir pirms astoņiem.
Vietvara ir gatava nodrošināt transportēšanas iespējas – ja vajadzēšot, ar iepirkumu piesaistīšot pārvadātājus.
Aivars Trūlis Krāslavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks (LRA)
Pašvaldība [atbalstu] var sniegt gan ar pagastu transportu, gan arī izsludināt iepirkumu un piesaistīt pārvadātājus, lai varētu atvest un nogādāt bērnus uz tām skolām, uz kurām vecāki izdomāt vest. Pašvaldība tiks galā ar saviem ceļiem un nekad nav bijis tāda gadījuma, ka kaut viens no skolēniem nebūtu aizvests uz skolu.
Tāpat audzēkņiem esot iespēja mācīties internātskolā Krāslavā, saka pašvaldībā. Tikmēr Indras iedzīvotājam Borisam internātskola nederēs – viņam ir dēls pusaudzis, meita pirmklasniece un dēls sagatavošanas klasē.
Boriss vietējais trīs bērnu tēvs
Robežai naudas pietiek, bet skolu uzturēt – naudas nav. Ja viņi brauks uz Krāslavas skolu, tad būs jāceļas sešos no rīta. Ceļš mēdz būt slidens, ne vienmēr ir tikai dubļi. Mēdz būt arī melnais ledus, ka pat ar mašīnu nevar pabraukt.
Ilona Kangizere vietējā iedzīvotāja
Pirmklasniekiem, otrās, trešās klases kā manam kaimiņam, piemēram, kuram meita otrajā klasē – viņa var dzīvot kopmītnēs? Protams, ka nē! Viņai būs viegli braukt tik tālu un būt tik ilgu laiku ārpus mājas?
Šobrīd Indras pamatskolā mācās 48 izglītojamie, vidēji klasē tikai trīs bērni. Šogad skolu absolvēs lielākā klase – 11 devītklasnieki, taču prognozējams, ka 1. klasē skolas gaitas varētu uzsākt tikai viens skolēns. Tas norāda – skolēnu skaits pēdējos piecus gadus krasi sarūk, tāpēc lēmums par mazo skolu reorganizāciju novadā bija gaidāms.
Inga Jākobsone Indras pamatskolas direktore
Protams, arī tās runas ir par to, ka vecāki un mani kolēģi, pedagogi – mēs saprotam, ka būs arī tāds, kurš paņems čemodānu un savu dzīvesvietu iekārtos citā vietā, paliekot šeit tukšai mājai, paliekot laukiem vēl tukšākiem
Aivars Trūlis Krāslavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks (LRA)
Protams, arī pedagogiem tiks piedāvāti kādās no esošajām skolām piedāvājumi. Protams, saprotams, ka ne visiem pedagogiem būs. Ir daudzi speciālisti vajadzīgi ne tikai skolās pedagogu variantā, bet varbūt bibliotēka vai kultūras nozare.
Šonedēļ Krāslavas novada domes sēdē tiks pieņemts galīgais lēmums ne vien par Indras skolas likteni, bet arī par pamatskolām Andrupenē un Priežmalē. Savukārt par skolas transportu tiks domāts vēlāk, kad būs skaidri zināms, cik bērni un uz kurieni būs jāved.