Jauktais koris “Latgale” svin 60. jubileju

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 19 februāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Jauktā kora “Latgale” pirmais mēģinājums notika 1964. gada 8. februārī. Laika gaitā to ir vadījis Marjans Margevičs, Gatis Ozoliņš, Skaidrīte Ērliha un Terēzija Broka. Koris kopš tā izveides piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos, koncertējis dažādās vietās Latvijā un vairākās valstīs Eiropā. Šobrīd visdažādāko profesiju pārstāvji, seniori un skolēni korī dzied mākslinieciskās vadītājas un diriģentes Anitas Zarānes un kormeistares Olgas Bančenkovas vadībā. 60. gadu jubileja nupat nosvinēta ar koncertu “LATGALE MANA” Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa”.

“LATGALE MANA” – šāds vadmotīvs caurvij Augšdaugavas novada kultūras centra “Vārpa” jauktā kora “Latgale” 60. jubilejas koncertu. Tā laikā izdziedātas dziesmas gan no kora darbības pirmsākumiem, gan arī jaunākais Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku repertuārs. Svētku kulminācijā izpildīta latgaliešu tautasdziesma “Aiz azara bolti bārzi” Staņislava Broka apdarē.

Antons Soms jauktā kora “Latgale” dalībnieks

Aiz azara bolti bārzi” vēl no Terēzijas laika. Tā arī naktī skan, ja piecelies, balsī. Man meita dzied, mazmeita un mazdēls dažreiz piedalās, tā ka turpinājums ir, apmierināts esmu.

Kora dzimšanas dienā 1964. gada 8. februārī lielākoties tā dalībnieki bija mūzikas skolotāji, bet tagad dzied gan skolēni un seniori, gan kultūras darbinieki, mediķi, policisti un daudzu citu profesiju pārstāvji. Kopš 1972. gada kori diriģēja Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģente, goda virsdiriģente Terēzija Broka, bet šobrīd jau vairāk nekā 20 gadus mākslinieciskā vadītāja un kora diriģente ir viņas audzēkne Anita Zarāne. Kora dziedātāji uzsver, ka jauktais koris “Latgale” katram ir kā otrā ģimene.

Līga Vanaga jauktā kora “Latgale” dalībniece

Es nejūtos saviem gadiem laikam, tikai tāpēc, ka es korī dziedu. Man ir tādi dzīvē brīži bijuši, ka meita aizgāja tai saulē agri. Es tikai izglābos ar kori. Tikai ar kori. Mums koris tāds ģimenisks. Tāds izpalīdzīgs jebkurā brīdī, tādā grūtā brīdī, priekos mēs esam kopā.

Irēna Ancāne jauktā kora “Latgale” dalībniece

Protams, mēs sakām paldies mūsu Anitai Zarānei par to, ka mums koncertdarbība visu laiku ir, braucieni ir. Šeit korī dzied ar sirdi un dvēseli.

Koris kopš tā izveides ir piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, tāpat arī Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkos, viesojies Lietuvā, Igaunijā, Ukrainā, Vācijā, Horvātijā un citās valstīs. Dziedātāju pieredze ir dažāda: kāds korī ir jau pusgadsimtu, cits pievienojies vien nesen.

Jānis Gipters jauktā kora “Latgale” dalībnieks

Es esmu Jānis Gipters no Vaboles, korī dziedu nepilnu gadi. Pateicoties ļoti šarmantai, enerģiskajai Anitai Zarānei. Tā kā es Līksnas korī dziedu un viņa paaicināja mani uz kori “Latgale” dziedāt. Kā saka muzikants: “Ar vienu aci jāskatās notīs, ar otru uz diriģentu.” Bet korī citādāk. Korī ar vienu aci jāskatās notīs, ar otru vārdos un ar abām uz diriģenta vēl.

Irēna Ancāne jauktā kora “Latgale” dalībniece

Šajā korī es dziedu 38 gadus. Sanāk tā – cik man gadu, tik korim gadu. Tā kā es iesāku dziedāt pie Terēzijas Brokas “Rūtā”, tad viņa man palūdza atnākt šeit palīdzēt ar altiem, tā es arī paliku.

Jubilejas svētku koncertā ar sveicieniem uzstājās arī Daugavpils Valsts ģimnāzijas meiteņu trio, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas pārstāvji, Vienības nama latviešu un latgaliešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra” un citi kora domubiedri. Kora “Latgale” misija ir “Būt lepniem par Latgali un ierakstīt tās rakstus savās jostās un dziesmās”.

Antons Soms jauktā kora “Latgale” dalībnieks

Novēlētu, lai koris turpinātu vēl daudzus, daudzus gadu desmitus par godu savai dzimtajai Latgalei, un nosaukumu Latgales nes mūsu koris, un Latvijai arī!

Dalies:

Biežākās traumas ziemā – rokas un kājas lūzumi

Justīnes Reinikovas slepkavības lieta nodota tiesai

Līdzīgi raksti