Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-maximum-upload-file-size domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/lrtv.lv/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
Ziņas - Latgales Reģionālā Televīzija

Izdots dziesmu krājums Baltinavas izloksnē

Autors: Marta Puzāka - 19 februāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Vairāk nekā 100 tautasdziesmas Baltinavas izloksnē pirmo reizi apkopotas dziesmu krājumā “Dzīšmu skreine”. Galvenokārt tās ir dziesmas, ko 45 gadu darbības laikā dziedājušas Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa sievietes. Ansamblis ar bagātīgu vēsturi dziesmās pauž sadzīves gudrības un latgaliskos tikumus.

https://youtu.be/e6neTcr8ShA

Lipīgas melodijas un teksti ar bagātīgām dzīves gudrībām – tā savas dziedātās dziesmas raksturo Baltinavas etnogrāfiskais ansamblis, kurš krājumā apkopojis apkaimes teicēju saglabātas un tautā iemīļotas dziesmas.

Antonija Toma Ansambļa dziedātāja un teicēja

Tad, kad es sāku dziedāt, tad es ar sajūsmu klausījos, kā dzied vecās dziedātājas, cik viņas skaisti dzied un cik bagāta ir viņu dziesmu lāde. Klausījos, centos daudzas iemācīties un paturēt prātā, un vienmēr domāju, kā būtu, ja tās varētu kaut kā saglabāt?

Antoņina Krakope Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja

Pamatā tās ir par gadalaikiem, darba dziesmas. Cilvēka dzīve iet līdz ar dabu. Dabā notiek tas un tas, arī cilvēka dzīvē kaut kas mainās. Ir par precībām. Dažādas, sadzīviskas dziesmas.

Dziesmas ievāktas no vairākām teicējām, kuras tās likušas savā vācelītē, klausoties savā saimē un arī fiksējot vecākās paaudzes dziedātās melodijas. Dziesmas apkopotas datorsalikumā un pierakstītas tieši Baltinavas pusei raksturīgajā izloksnē.

Marija Bukša Ansambļa dziedātāja, projekta vadītāja

Daudzas teicējas ir viņsaulē. Ir palikušas tikai dažas teicējas, kuras tagad varētu dziedāt. Te ir citādākas galotnes, piemēram, poša citur saka, bet mēs sakām paša. Katrs teicējs nedaudz citādāk dzied. Varbūt kāda viena notiņa nebūs tāda, kāda viņam patīk, bet otrs teicējs nedaudz citādāk to dara.

Izveidotā krājuma mērķis ir saglabāt latgalisko dzīvesziņu un tikumus. Dzimtās saknes īpaši stiprina Baltinavas etnogrāfiskā ansamblis, kuram pērn apritēja 45 gadi un tas ir viens no vecākajiem zināmajiem tradīciju kopējiem Ziemeļlatgalē.

Antoņina Krakope Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja

Man tā šķiet, ka šī mūsu puse, Baltinava, tālāk iet Upīte, Medņeva, Rekova, Viļaka, ir ļoti dziedoša puse. Piemēram, mums ansamblī dziedāja Lūcija Keiša, kurai visa ģimene bija muzikanti. Agrāk kāzas bija trīs četras dienas. Tie muzikanti, viņi arī pamainījās, piemēram, mums dziesmas ir līdzīgas ar Upīti.

Antonija Toma Ansambļa dziedātāja un teicēja

Tā ir vienreizēja sajūta, ka tu vari dziedāt to, kas nāk no folkloras, no tautas. Arī sajūta, ka es dziedu kaut ko svarīgu, kas ir paliekošs mūsu tautai, nākamajiem, jaunajiem dziedātājiem.

Krājuma veidotājas atzīst, ka aizvien ir vēl daudzas neapkopotas vai piemirstas dziesmas. Izveidoto krājumu izmantos arī citi Baltinavas puses tradīciju kopēji kā folkloras kopas, kapelas un mūzikas skolas.

Dalies:

Starptautiskais masku festivāls šogad Viļānos

Biežākās traumas ziemā – rokas un kājas lūzumi

Līdzīgi raksti