Starptautiskais masku festivāls šogad Viļānos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 14 februāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Aptuveni 20 dažādas masku grupas no Latvijas, Polijas, Portugāles un citām valstīm piedalījās starptautiskā masku festivālā Viļānos. Trīs dienu garumā šeit notika dažādas masku gatavošanas meistardarbnīcas, senču tradīcijām veltīta zinātniskā konference, izrādes, konkursi un skates. Svētku kulminācijā visi dalībnieki devās krāšņos masku gājienos ne tikai pilsētā, bet arī uz laukos.

Tērpušies vilku ādās un maskās, gaudodami un dejodami masku gājienā uz lauku mājām Dekšāres pagastā dodas starptautiskā masku festivāla dalībnieki.

Tradīcijas vēsta, ka maskotie tēli mājai nes svētību, veselību, aizsardzību no slimībām un ļauniem gariem, nodrošina auglību un izdošanos visos darbos. Saimnieki to zina un viesus cienā ar ēdieniem un dzērieniem.

Asnate Rancāne Rīgas ģimeņu studijas “Garataka” vadītāja

Sveiciens visiem! Lai veselība un auglība šajā Jaunajā gadā! Mēs esam “Miežvilki”, bet vispār esam Garataka no Rīgas. “Miežvilks” tas ir auglības tēls, kas ir tāds arī vilku sargs un aizgādnis. Ja mūs gadījumā nelaiž kādās mājās, tad mēs ar žagariem aku aizbāžam un vēl kādu nedarbu izdarām. Tā ka laidiet mūs visi iekšā un būs jums svētība un auglība un garšīgs alus nākamajā gadā!

Festivāla masku gājieni vienlaikus notiek arī citos Rēzeknes novada pagastos Viļānu apkārtnē, gan arī pilsētvidē. Pie iedzīvotājiem Dekšārēs devās četras grupas no visas Latvijas, kā arī Igaunijas.

Gunta Greisle Dekšāres Tautas nama kultūras darba organizatore

Pasākums notiek pirmo reizi pie mums un tiešām liels gods uzņemt tādus viesus. Grupas sastāv gan no Ziemassvētku ķekatniekiem, gan no budēļiem. Man kā jaunietei tas ir ļoti interesanti, kā senči kādreiz paši ir ģērbušies, kā viņi ir uzturējuši šīs tradīcijas un reti kuri cilvēki uzņemas šādu organizēšanu un iepazīstina gan jauno paaudzi, gan arī vecāka gada gājuma cilvēkus ar šīm tradīcijām. Tiešām liels prieks būt šajā festivālā un skatīties, iepazīt.

Arita Grīnberga Ugāles folkloras kopas “Urdava” vadītāja

Mēs esam Ugāles folkloras kopa “Urdava”! Pārstāvam Ziemassvētku ķekatniekus, tāda ir mūsu programma un maskas jau arī. Mums ir siena kaudze! Tas mums gan ir uz šo reizi tapis. Šī siena kaudze. Spēlmanis uz siena kaudzes! Redziet, mums jau ir vēl dažas ekskluzīvas maskas. Ejam rotaļās, mēs dziedam dziesmas, dančus spēlējam arī.

Latviešu kultūrā maskošanās tradīcijas ir senas, turklāt katrā novadā masku darināšanas veidi, dziesmas, danči un apģērbi atšķiras. Teicēju liecībās atrodami vairāk nekā 70 dažādi masku grupu nosaukumi no čyguonim Latgales pusē līdz ķekatām un budēļiem Kurzemē.

Inta Rutkovska Ugāles folkloras kopas “Urdava” pārstāve

Ventiņu tauta ir rāma un mierīga, pacietīga un panesīga, norausta plecus un uzgriež muguru, ja kāds lecas pliks vai traks. Paskraida mazliet pa pasauli, sprukstiņš tāds uz Ventspili brauc! Nenonēsājis būs zoli, sevi par kultūras glābēju sauc! Jūs līdz šim esat dzīvojuši aplami, jums par kultūru nav nojautas, es jums saku pēc maestro, ka māk klasiski raustīt nervus. Brāļi “čangaļi” vienlīdzīgi kā zāģa zobi, viens rūciens un uz priekšu!

Asnate Rancāne Rīgas ģimeņu studijas “Garataka” vadītāja

Šis reiz ir tas, kas mūs padara unikālus, interesantus, atšķirīgus. Tā ir mūsu tradīcija, nekur citur pasaulē to nevar pieredzēt un šajā festivālā mēs redzēsim tādus kā mūs daudz, daudz desmitus grupas. Katra būs unikāla un tās visas ir mūsu latviešu tradīcijas.

Starptautiskā masku festivāla mērķis ir nodrošināt masku tradīciju attīstību, veicināt lokālo masku zinātnisko izpēti, pārmantošanu un popularizēšanu arī jaunāko paaudžu vidū. Šogad festivāls Viļānos ar plašu programmu ilga trīs dienas un tajā piedalījās masku grupas arī no Baltijas valstīm, Polijas un Portugāles.

Dalies:

Rudzātu vidusskolas absolventi dibina stipendiju skolēniem

Izdots dziesmu krājums Baltinavas izloksnē

Līdzīgi raksti