Rēzeknē protestā pulcējas lauksaimnieki no visas Latgales

Autors: Marta Puzāka - 6 februāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ar lauksaimniecības tehnikas signāliem, saukļiem un plakātiem protestētāji Rēzeknē izbrauca cauri visai pilsētai, piesaistot arī vietējo iedzīvotāju uzmanību un atbalstu sasāpējušām problēmām, kas pēc viņu sacītā ir sasniegušas kritisku slieksni. Pavisam protestā piedalījās ap 130 tehnikas vienību un dažādu nozaru lauksaimnieki no visa Latgales reģiona.

Šodien pasts, rīt skola, parīt zemnieks? – ar šādiem un dažādiem citiem lozungiem Rēzeknē pulcējušies ap 130 protestētāju. Viņi saka: nav nozīmes, vai tā ir lopkopība, graudkopība vai augļkopība – lauksaimnieki cīnās pret birokrātijas žņaugiem un citām problēmām.

Mārtiņš Trons biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis

Mēs redzam, ka mums Ziemeļu ielā vairs nav vietas! Tā ka pašvaldība laikam nepaspēs pagarināt ielu, tāpēc mēs liekam tehniku arī mazliet citā vietā. Atsaucība ir liela. Nezinu, cilvēks aizgāja skaitīt, es ceru, ka viņš līdz rītam atnāks, bet vajadzētu būt kādām vismaz 100 vienībām.

Strādnieks no SIA “Lazdas” Balvu novadā

Pārstāvam zemniekus, lai atļauj mums strādāt bez lielās birokrātijas, kas tagad notiek. Ja tu esi nostrādājies un tev vēl vakarā ir jāsēžas pie papīriem, tad ir saprotams, ka tu to visu nevari. Tev vajag algot to, kas ņemas ar papīriem.

Jānis Graudkopis no Ludzas novada

Jāstrādā, protams, ka nav laika! Sieva piepalīdz, dēls fotografē. Tas viss iekļaujas laikā. Citreiz nevar aizsūtīt, kaut kas neiet. Problēma uz problēmas.

Jānis un Lauris Lipski z/s “Lielozoli” saimnieks no Mērdzenes pagasta

Papīru kārtošana pēc darba ir un darba laikā Tev arī vajag no darba novērsties, lai tu nofotografētu to visu un visu ierakstītu. – Un beigās programmā pazūd! – Ja internets pazūd, tad viss tavs darbs aiziet vējā. Vienā jaukā momentā viss darbs ir kaķim zem astes!

Lauksaimniekus protesta akcijā atbalstīja arī iedzīvotāji, jo īpaši novērtējot trāpīgos un radošos uzrakstus uz plakātiem. Protestētāji tehnikas vienības rotāja arī ar valsts un reģiona simboliku.

Mārtiņš Ostrovskis z/s “Lauris” darbinieks no Kārsavas

Kā radās tā doma būt šeit un jāpiedalās? – Saimnieks teica un pašam interese. Tā nevar turpināties! Bez zemniecības nebūs nekā valstī. – Kas uz plakāta jums rakstīts? – Dienai bez zemnieka nav rītdienas. Bez zemnieka tā arī būs. Nebūs nekā pilnīgi.

Jānis un Lauris Lipski z/s “Lielozoli” saimnieks no Mērdzenes pagasta

Cik ilgi var ciest? Reiz tam diegam ir jātrūkst. – Kā šodien esat atbraukuši, ar tehniku savu? – Jā, atdzinām vienu traktoru, uzlikām plakātus, karodziņus. – Kas uz plakāta rakstīts? – Pret birokrātiju lauksaimniecībā. Šādu akciju neizveidosi ražas novākšanas laikā jeb sējas laikā. Tā mēs jau varam nedaudz arī paālēties.

Protestā iesaistījās zemnieki no dažādām reģiona pusēm – Ludzas, Balviem, Preiļiem, Krāslavas un Dagdas. Galvenās problēmas, uz kurā norāda protestētāji: cenu kritums, produkcija no trešajām valstīm, PVN pieaugums. Un tas, ka gada laikā nozarei mainījušies trīs ministri situāciju padara vēl sliktāku.

Jānis Graudkopis no Ludzas novada

Lai nebūtu Krievijas graudu, lai mēs varētu konkurēt, jo graudiem nav nekādas cenas. Pat nevar nodot! Sakarā ar sausumu ražas nebija. Sanāk, ka strādājām ar zaudējumiem un nācās pat bankā ņemt kredītu, lai norēķinātos par minerāliem.

Mārtiņš Trons biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis

Graudi, kas ienāk no trešajām valstīm arī Latvijā un Eiropas Savienībā dara savu. Piena produkti, olas, piena cenu kritums, gaļas cenu kritums, PVN augļiem un dārzeņiem tika pacelts un viss reizē sakrājies.

Strādnieks no SIA “Lazdas” Balvu novadā

568G6769_01 01:25 Visur jau tās protestācijas notiek. Lai sāk domāt ar pareizo vietu. 01:31 + 01:47 Cerēsim, ka saklausīs un viss sāks nostāties savās vietās. 01:52

Mārtiņš Trons

Biedrības “Zemnieku Saeima” valdes loceklis

Varam darīt kā francūži – uzrakstīt 150 prasības un iesniegt Krauzem. Varētu līdz mūža galam mēģināt tās izpildīt attiecīgi arī risinājums.

Noslēdzoties protesta akcijai, zemnieki devās mājup: lai arī viņi noskaņoti gana kareivīgi aizstāvēt savas pozīcijas, tomēr šīs dienas pasākums beidzās mierīgi arī Rēzeknē.

Mārtiņš Trons biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis

Ja šodien jūs neuzklausa, tad arī uz Rīgu dosieties? Tad ir virziens – Rīga tajā virzienā, griezīsim kolonnu uz to pusi un tad arī brauksim, jā. Karogs rokā un uz priekšu!

Ja no valdības puses netiks panākts kompromiss, tad lauksaimnieki ir gatavi papildināt prasību sarakstu ar katram reģionam aktuāliem problēmjautājumiem.

Dalies:

Pasaules mitrāju dienas aktivitātes Latgalē

Skaistā aizvadīts Latgales mednieku kauss

Līdzīgi raksti