Latgales pilsoniski aktīvo iedzīvotāju forums Preiļos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 2 februāris, 2024 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Latgales pilsoniski aktīvo iedzīvotāju forums ir ceturtais tematiskais pasākums projekta “Latgaliešu kopienas līderības un piederības stiprināšana, īstenojot Latgales kongresa idejas” gaitā. Sadarbībā ar Preiļu novada pašvaldību dažādas praktiskas aktivitātes un diskusijas gan klātienē, gan arī tiešsaistē organizē Latgaliešu kultūras biedrība un Latgales kongresa lēmumu izpildes padome. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un tas ilgs vēl līdz šī gada 31. oktobrim.

Kā jau esošos resursus pārvērst lietderīgā projektā, kādi ir Iedzīvotāju konsultatīvo padomju ieguvumi, kā arī izaicinājumi un, kā katrs pats var var ātrāk, radošāk un efektīvāk, nekā pašvaldība, uzlabot sociālo un kultūras vidi savā apkārtnē? Šie un dauzi citi jautājumi pārrunāti Preiļos Latgales pilsoniski aktīvo iedzīvotāju forumā.

Ilga Šuplinska projekta koordinatore, LKB vadītāja

Tos pilsoniski aktīvos iedzīvotājus, kas ir, iekustināt vēl vairāk, bet pats svarīgākais – parādīt, ka katram ir iespēja piedalīties, īstenot savu ieceri, vajag tikai saprast, ar kuriem cilvēkiem, kurā brīdī un, kurus rīkus iekustināt. Tie cilvēki, kas patiešām pārskata lauku, viņi bieži vien nav deputāti vai lēmējvara vai izpildvara.

Forumā ar pieredzes stāstiem dalījās Sēlijas aktīvāko pilsonisko organizāciju pārstāves Ieva Jātniece un Daina Alluža. Šajā reizē foruma dalībnieki bija aicināt piedalīties dialoga spēlē par līdzdalības procesu, kā arī kopā iespējamus savas apkārtnes negatīvus aspektus simboliski pārvērst zelta kārtīs.

Ieva Jātniece biedrību “Ūdenszīmes” un “Sēlijas salas” pārstāve

Mūsu lielā zelta kārts bija un joprojām ir tā, ka mums nav vienota plānošanas reģiona, nav vienas pašvaldības. Respektīvi, nav nevienas institūcijas, organizācijas, kas apvienotu visas Sēlijas vēsturisko zemi, tad šī, lūk, ir vieta mums – pilsoniskajai sabiedrībai.

Savukārt Preiļos tikai nesen noslēgusies Iedzīvotāju konsultatīvo padomju izveide. Diskusijās vērtēts, ka sākumā trūka izpratnes par pušu atbildību un pienākumiem, bet tagad uzticamība un sadarbība starp pašvaldību un padomēm kļuvusi efektīvāka.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Spiežot vienlaicīgi gāzi un bremzes mēs tikai salauzīsim šo mašīnu, bet nekur mēs nenokļūsim. Man gribētos, lai pilsoniski mūsu novada, visas Latgales aktīvie iedzīvotāji spētu jau esošās idejas, uzdevumus, mērķus fokusēt konkrētos uzdevumos.

Ineta Liepniece Preiļu novada pašvaldības Vecākā eksperte sadarbībā ar NVO

Mums ir izveidotas 15 Iedzīvotāju konsultatīvās padomes, kas aptver visu Preiļu novadu. Mums ir ļoti spēcīga šī pilsoniskā sabiedrība, mums ir daudzas nevalstiskās organizācijas, kuras ir ļoti aktīvas un ļoti daudzās konsultatīvajās padomēs jau darbojas arī nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Forumā secināts, ka arī tālāk iedzīvotājus vajag motivēt un ieinteresēt būt pilsoniski aktīviem, gan arī regulāri organizēt par šāda veida iespējām apmācības. Tāpat ļoti svarīgs ideju un projektu īstenošanā ir valsts un pašvaldību finansiāls atbalsts.

Ilga Šuplinska projekta koordinatore, LKB vadītāja

Iespējas ir, bet, ja cilvēks pats neinteresējas, ja viņš neatrod domubiedrus, tās ir ļoti grūti realizēt. Tajā pašā laikā, ja tu jau esi atradis pavedienu, kādā veidā tu gribi darboties, ko tu gribi sasniegt, tad šāds forums Tev var palīdzēt vēl skaidrāk saredzēt domubiedrus un arī rīcības plānu un rīcības motivāciju.

Ieva Jātniece biedrību “Ūdenszīmes” un “Sēlijas salas” pārstāve

Ko varētu teikt no mūsu puses Latgales krastam? Esiet drosmīgi! Nav jābaidās no jaunām lietām. Protams, jaunu lietu vieglāk vienmēr ir izveidot tukšumā. Būtu jāskatās, kā transformēt savas vērtības un, kā to, kas varbūt šķiet vairs ne aktuāls, vairs ne interesants, varbūt pārāk daudz resursus prasošs, kā to pārvērst tajā zelta kārtī.

Foruma norisei varēja sekot arī video tiešraidē, kas tagad apskatāma Latgales Kongresa Youtube lapā. Jau 2. februārī turpat varēs redzēt diskusiju turpinājumu tiešsaistē, kur analizēs jaunāko pētījumu datus, kā arī sabiedrības līdzdalības iespējām valsts pārvaldē.

Ilga Šuplinska projekta koordinatore, LKB vadītāja

Kā darboties ar ManaBalss.lv un Ministru Kabineta portāliem, kā iesniegt savus priekšlikumus, kas garantē to, ka tos sadzird, cik daudzi no sadzirdētajiem priekšlikumiem kļūst par Saeimas iniciatīvām.

Forumu sadarbībā ar Preiļu novada pašvaldību organizē Latgaliešu kultūras biedrība un Latgales kongresa lēmumu izpildes padome. Projektu “Latgaliešu kopienas līderības un piederības stiprināšana, īstenojot Latgales kongresa idejas” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds.

Dalies:

Gaidāmas pārmaiņas skolās bērniem ar īpašām vajadzībām

Pasaules mitrāju dienas aktivitātes Latgalē

Līdzīgi raksti